Geleceği Yazanlar Atölyesi’nde kesinti yok!

Türkiye’nin en büyük halka açık şirketi Logo Yazılım ile Bütün Çocuklar Bizim Derneği (BÇBD) ve Atölye Vizyon’un katkılarıyla hayata geçen “Logo Geleceği Yazanlar Atölyesi” bulut ortamına taşındı.

Geleceği Yazanlar Atölyesi’nde kesinti yok!
04 Şubat 2021 Perşembe 16:37

Okullardaki eğitimin uzaktan yürütüldüğü pandemi döneminde “Logo Geleceği Yazanlar Atölyesi”ndeki eğitim de görüntülü konuşma uygulamaları üzerinden devam ediyor. Logo Yazılım’ın Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) merkez ofisinin bulunduğu Gebze ve Kocaeli öncelikli olmak üzere, Antalya ve Elazığ’daki okullar ile iş birliğinde gerçekleştirilen 4’er haftalık atölyeler ile 2020 yılında 102 öğrenciye ulaşıldı. Çocuklara eğlenceli metotlarla kod yazmayı öğretmeyi hedefleyen Geleceği Yazanlar Atölyesi projesi aynı zamanda onların mekanik yeteneklerini ve analitik becerilerini geliştirerek, gelecekteki yaşamlarına da bugünden dokunmayı hedefliyor. 8 – 10 yaş arasındaki çocuklara robotik kodlama konusunda verilen eğitimleri içeren Geleceği Yazanlar Atölyesi, şu ana kadar 2000’den fazla çocuğa ulaşmayı başardı.

102 ÖĞRENCİDEN 382 İCAT ÇIKTI

Uzaktan erişimle gerçekleşen atölyelerde düzenlenen 4 haftalık dijital atölye çalışmalarında 102 öğrenci, trafik lambası uygulaması, ışıklı robot, bariyer uygulaması, hırsız alarmı, park sensörü uygulaması, akıllı saksı uygulaması, akıllı baston gibi toplam 382 icat gerçekleştirdiler.

Uzaktan erişimle gerçekleşen atölye çalışmalarında her bir öğrenciye ihtiyaç duyabileceği tüm ekipmanları kapsayan ve içinde bilgisayar, internet paketi, pinoo kart, ışık sensörü, buzzer modülü, RJ-11 kablo gibi sensor ve modüller ile mukavva, el işi kağıdı, silikon gibi sarf malzemeleri bulunan Maker Seti gönderilerek öğrencilere proje üretmeleri için eğitimler veriliyor. Kodlamanın aslında hayatlarının her alanında olduğunu fark eden öğrenciler, atölye eğitimiyle birlikte kodları anlamlandırmaya başlıyorlar. Aynı zamanda bilgisayar kullanım becerileri gelişirken, yapılan çalışmalar iletişim yeteneklerinin ve ifade biçimlerinin değişmesine de katkı sağlıyor. Üretebileceklerini, mucit olabileceklerini, zor sandıkları şeylerin aslında kolay olduğunu gören öğrenciler pes etmemeyi öğreniyorlar.

GELECEĞİN YAZILIMCILARINA İLHAM VE DESTEK OLUYORUZ

Logo Grup CEO’su M. Buğra Koyuncu, Logo Geleceği Yazanlar Atölyesi’ni tüm Türkiye’ye yaymayı arzu ettiklerini belirterek şunları söyledi. “Logo Yazılım olarak eğitime verdiğimiz desteğin artarak devam etmesini hedefliyoruz. Topluma karşı sorumluluklarımızın farkındayız ve geleceğin yazılımcılarına ilham ve destek olmak için geçtiğimiz yıl başlattığımız projemizin uzaktan eğitimle devam etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.”

LOGO EKOSİSTEMİYLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ

Bütün Çocuklar Bizim Derneği Kurucusu Leyla Tekbulut ise dernek olarak 2015 yılından bu yana eğitime destek verdiklerini belirterek, derneğin bugün 40 binden fazla çocuğa eğitim desteği verdiğini, dernek olarak Türkiye’nin 50’den fazla şehrinde faaliyet gösterdiklerini ve 300 civarında okul ve 500’den fazla öğretmen ile doğrudan irtibatta olduklarını ve okullara toplamda 40 bin kitap gönderimi yaptıklarını ve tüm bunları dernek çatısı altında bir araya gelen 400 gönüllü ile gerçekleştirdiklerini aktardı. Tekbulut, “ilk kodlama atölyesini göçmen, okuma yazma bilmeyen çocuklarla gerçekleştirdik. Atölye sırasında bu çocukların okuma yazma bilmemesine rağmen kodlamayı rahatlıkla yapabildiğini gördük. Sonrasında bu çalışmadan aldığımız ilhamla Logo ekosistemiyle iş birliği yaparak bu projemizi ülke çapında yapmaya karar verdik. Bugün geldiğimiz noktayı ne kadar doğru karar verdiğimizin bir karşılığı olarak değerlendirebiliriz. Uzaktan eğitimle devam edilen projemizle daha çok çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.