GOSB’un ‘Acil Durum’ Planı hazır!

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) bölgeyi etkileyebilecek bir afet veya acil durumda, mevcut kaynakların etkin şekilde kullanılarak, afet/acil durum sırası ve sonrasındaki aksiyonların doğru yönlendirme ve etkili müdahale ile hızlı bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak amacıyla GOSB Afet ve Acil Durum Yönetim Planı hazırlandı.

GOSB’un ‘Acil Durum’ Planı hazır!
03 Şubat 2020 Pazartesi 13:57

GEÇİCİ TOPLANMA ALANLARI BELİRLENDİ

Hazırlanan plan doğrultusunda, GOSB içinde 3 ayrı noktada (TIR parkı, Meydan bölgesi, Cami bölgesi) ve Tembelova alanında İtfaiye birimi yanında GOSB Katılımcılarına yönelik geçici acil durum toplanma alanları oluşturulurken, acil durum malzemeleri için bir  konteyner hazırlanarak faaliyete geçirildi. GOSB’da faaliyet gösteren bazı firmalar ile lojistik ve kalifiye personel yardımı için karşılıklı protokoller de yapılırken, acil durum ekipleri irtibat numaraları GOSB katılımcılarına ve aynı zamanda toplanma bölgeleri de olan GOSB Cami, GOSB Meydan ve GOSB TIR parkı alanlarına asıldı.

ACİL DURUM EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

GOSB İtfaiye ve GOSB teknik birim personellerinin olası acil durumlara daha etkin müdahale etmesi adına AFAD, Üsküdar Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi ile iş birliği yapılarak eğitimler alındı. GOSB’da faaliyet gösteren tüm firmalarla sektörel ve bölgesel toplantılar organize edilerek, farklı felaket senaryoları çerçevesinde tatbikatlar yapıldı. Süreç hakkında görüşlerini aldığımız GOSB İtfaiye ve Güvenlik Müdürü İsmail Yazan, aynı zamanda acil eylem planı kapsamında, GOSB’un farklı birimlerinde görevli çalışanların yer aldığı bir çalışma grubu oluşturulduğunu ve kurulan müdahale ekipleri ile de müdahale planlarının yapıldığı bilgisini verdi.

5 ANA BAŞLIKTA RİSK HARİTALARI OLUŞTURULDU

GOSB Acil Eylem Planının içerik olarak 5 ana başlıktan oluştuğunu sözlerine ekleyen Yazan, İletişim konusunda, GOSB katılımcılarının irtibat numaraları, çevre itfaiyeler, sağlık ve ambulans bilgileri gibi acil durumlarda aranacak kurumların bilgisinin toplandığını, yönetimsel olarak, kriz merkezi oluşturulduğu, oluşacak acil durumlarda bu operasyonları yönetecek kişilerin belirlenerek görev dağılımlarının yapıldığını söyledi. Proje bazında, bölge geneli risk haritalarının oluşturulduğu, sektörel, kimyasal risk, su kaynakları, güvenlik noktaları ve doğal gaz projelerinin hazırlandığını da sözlerine ekleyen Yazan, Acil Durum kapsamında, oluşabilecek tüm acil durumlar hakkında önleme, müdahale ve olası acil durum senaryolarının belirlenerek, bu müdahalelere yönelik hizmet gruplarının oluşturulduğunu aktardı.

EYLEM PLANLARI SÜREKLİ GÜNCELLENECEK

Lojistik Destek kapsamında acil durum olaylarında yardım alınabilmesi ve hızlı malzeme desteği konusunda çalışmaların yapıldığı, özellikle GOSB’da faaliyet gösteren firmalardan bu konuda destek ve yardım alma ile ilgili çalışmalara başlandığını belirten GOSB İtfaiye ve Güvenlik Müdürü İsmail Yazan “GOSB Acil Eylem Planı” bölgemizde olmasını hiç istemediğimiz ama oluşabilecek tüm acil durumlara da her daim hazır olmamızın farkındalığı ile hazırlanmıştır. Bu planı sürekli güncelleyerek bölgemize katılımcılarımıza kesintisiz ve kaliteli hizmet sunmayı hedeflemekteyiz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.