GTÜ'ye ‘Kale’ gibi AR-GE desteği

Türkiye’nin önemli kurumsal şirketlerinden Kale Grup, Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi’ni (GTÜ) ileri teknolojide cihazlarla donatılmış Sürdürülebilir ve İzlenebilir Tarım Test ve Analiz Laboratuvarı kurdu. 

GTÜ'ye ‘Kale’ gibi AR-GE desteği
29 Haziran 2021 Salı 18:11

GTÜ’nün Çayırova kampüsü içinde kurulan, Kale Grubu’nun kurucusu ve onursal başkanı Dr. İbrahim BODUR’un adının verildiği Sürdürülebilir ve İzlenebilir Tarım Test ve Analiz Laboratuvarı’nın açılışına Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kale Grubu CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Oyay, Başkan Yardımcısı Tarık Özçelik,  GTÜ  Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Işıl Kurnaz, GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ü. Barış Kutman ve akademisyenler katıldı. Laboratuvarda sürdürülebilir tarım, tarımda izlenebilirlik, bitki besleme ve yenilikçi gübreler, gıda güvenliği, besin kalitesi ve beslenme güvencesi ile ilgili araştırmaların en önemli boyutlarından biri olan element analizlerinin her türlü toprak, gübre, çözelti, bitki ve gıda numunesinde çok yüksek hassasiyette yapılabilmesini sağlayacak.

BU LABORATUVAR BİZİM İÇİN SON DERECE KIYMETLİDİR

Törenin açılışında konuşan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan katma değeri yüksek laboratuvar ve üniversite- sanayi iş birliği ile ilgili şu ifadeleri kullandı:   

“Her yeni laboratuvar, Ar-Ge kapasitemizi ve akademik çıktılarımızı arttıracak her yeni donanım, bizim için son derece kıymetlidir; fakat bu laboratuvar bizim için herhangi bir yeni laboratuvar değildir. Biyoteknoloji Enstitüsü Dr. İbrahim Bodur Sürdürülebilir ve İzlenebilir Tarım Test ve Analiz Laboratuvarı, 2 Nisan 2021'de Üniversitemiz ile sürdürülebilir ve çevre dostu topraksız seracılıkta öne çıkan bir Kale Grubu şirketi olan Mavruz Tarım arasında imzalanmış olan iş birliği protokolü kapsamında, Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı KSV’nin değerli katkılarıyla kurulmuş olup, Üniversite-Sanayi iş birliğinin somut ve çarpıcı bir çıktısıdır.

ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK KATMA DEĞERLER YARATACAKTIR.

Laboratuvarın GTÜ ile Kale Grubu arasında yıllar öncesine uzanan iş birliği tarihine düşülmüş önemli bir not olduğunu söyleyen Rektör Aslan, “ Öyle ümit ediyoruz ki, Biyoteknoloji Enstitümüz ile Mavruz Tarım arasındaki Ar-Ge iş birliği her iki taraf ve neticede de ülkemiz için büyük katma değerler yaratacaktır. Biyoteknoloji Enstitüsü’nün yapımı tamamlanmak üzere olan yeni binası ile Ar-Ge serasının arasında bulunan bu laboratuvar, Enstitümüzün sürdürülebilir tarım, bitki besleme ve bitki biyoteknolojisi alanlarındaki iddiasını daha da kuvvetlendirecek, bilhassa yenilikçi gübreler, gıda güvenliği, izlenebilir gıda, biyofortifikasyon ve kalite ile ilgili çalışmalara önemli hız kazandıracaktır” dedi.  

Rektör Muhammed Hasan Aslan, laboratuvra kurulmuş olan indüktif eşleşmiş plazma spektrometresi ve basınçlı mikrodalga , hızlandırılmış reaksiyon sistemi gibi yüksek teknoloji ürünü cihazlarla  her türlü bitki, gıda, toprak, gübre ve çözelti numunesinde element analizlerini çok yüksek düzeyde hassasiyet ve tekrarlanabilirlik ile gerçekleştirebilmenin mümkün olacağını belirtirken,  “ Neticede bu imkân; uluslararası literatüre daha da çok özgün katkı, ürün odaklı daha da çok Ar-Ge projesi, daha da çok Üniversite-Sanayi işbirliği ve sanayiye daha da çok hizmet anlamına gelecektir. Başta Sn. Zeynep BODUR OKYAY olmak üzere, tüm Kale Grubu’na ve KSV’ye Üniversitemize bu iş birliğimiz vesilesiyle yapmış oldukları değerli katkılar için bir kez daha teşekkür ediyor, Biyoteknoloji Enstitümüze ve Mavruz Tarım’a birlikte yürütmekte oldukları Ar-Ge çalışmaları için başarılar diliyorum.” 

İŞ BİRLİKTELİĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK 

Açılışta konuşan Kale Grubu CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay  yöneticisi olduğu yapının bu iş birliği içinde yer almasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, üniversite ile olan işbirliğinin devam edeceğinin sözünü verirken,   “GTÜ’de  değerli öğretim üyeleri ile tanıştıktan sonra merakla bu işin ne olduğunu anlamaya çalıştık, sürdürülebilirlik, tarım, biyoteknoloji konuları satır başları ile anlamaya çalıştık gördük ki hepsi birbirinin içerisinde ve çok derin konular, dünya içinde en önemli problemlerden bir tanesi nitelikli gıda üretimi ve bunun tüketilirken de izlenile bilirliği. Bu Laboratuvar tarım konusunda birçok şirkete kapsamlı işler yapmak isteyen kurumlara hizmet edecek. Böyle bir altyapı ve yeteneğin bilimsel olarak var olduğu bir üniversitede, bu teknolojik altyapıyı da sağlayınca çok kıymetli işler yapılabilir diye düşündük. Öğrencilerinde projeleri, yapılan ve hayal edilen işlerinde yapılabilmesi için elzem bir şey olduğunu hissettik.  Amacımız yetkin ve yetenekli insan kaynağının bu tür donanımlarla üretkenlik kapasitesini arttırmak. Ben iyi bir sinerji yakaladığımızı düşünüyorum. Bunda Rektör hocamızın insancıl, mütevazi ve teklife açık yapısının da etkili olduğuna inanıyorum. Bu iş birliğinin üniversite ile devam etmesini istiyorum. GTÜ Mühendislik Fakültesi ile yürüttüğümüz projeler var, onları da daha derinleştirerek devam edebiliriz” dedi.  

Kurdele kesiminin ardından GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Ar-Ge serası gezilerek, Kale Grubu kurucusu ve onursal başkanı Dr. (h.c.) İbrahim Bodur anısına ağaç dikimi gerçekleştirildi. Tören sonrası ayrıca GTÜ Teknopark, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ve FLY BVLOS uçuş okulu gezildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.