HEKTAŞ, AgriVentis ve Arma İlaç’ı satın alıyor!

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde de (GOSB) üretim tesisi bulunan HEKTAŞ, küresel iklim değişikliğinin etkilerinden biri olan kuraklığa karşı toleranslı tohumlar geliştiren Avustralya kökenli AgriVentis Technologies ve hayvan sağlığı ilaçları , veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alma kararı verdi.

HEKTAŞ, AgriVentis ve Arma İlaç’ı satın alıyor!
30 Aralık 2020 Çarşamba 16:18

Türkiye’de 64 yıllık bir geçmişe sahip olan, Türkiye’nin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 350’den fazla bitki koruma, bitki besleme, tohum, hayvan sağlığı ve evcil hayvan maması ürünlerinin üretim, satış ve pazarlaması yapan Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde de (GOSB) üretim tesisi bulunan HEKTAŞ, küresel iklim değişikliğinin etkilerinden biri olan kuraklığa karşı toleranslı tohumlar geliştiren Avustralya kökenli AgriVentis Technologies ve hayvan sağlığı ilaçları , veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alma kararı verdi.

SATIN ALMA KAP’A BİLDİRİLDİ

HEKTAŞ’tan Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Arma İlaç’ın tamamının, AgriVentis’in ise yüzde 51’inin satın alınacağı belirtildi. İki şirketin de pay devir fiyatları bağımsız değerleme kuruluşlarınca belirlenecek. OYAK Tarım Hayvancılık şirketlerinden HEKTAŞ, dünyayı etkileyen küresel iklim değişikliğine bağlı ‘kuraklık’ ve Covid-19’la ön plana çıkan ‘hayvan sağlığı’ olmak üzere iki konuda stratejik iki yatırıma birden imza atmayı planlıyor. HEKTAŞ, daha az suya ihtiyaç duyan ve her türlü iklim koşuluna uyumlu tohum geliştiren Avustralya kökenli girişim sermayesi şirketi AgriVentis Technologies Pty Ltd’yi ve hayvan sağlığı alanında veteriner tıbbi ürün üretimi yapan Arma İlaç’ı satın alma kararı verdi. 

MAŞ FASULYESİ VE SİYAH SUSAM ÜRETECEK

AgriVentis hisselerinin yüzde 51’ini, Arma İlaç’ın ise tamamını bünyesine katma kararını KAP’a bildiren HEKTAŞ, iki stratejik yatırımla küresel lige çıkmaya hazırlanıyor. İki şirketin de pay devir fiyatları bağımsız değerleme kuruluşlarınca belirlendikten sonra satın alma işlemi tamamlanacak. Amaç kuraklığa dayanıklı bitki ıslahı 2007 yılında Avusturalya’da girişim sermayesi olarak kurulan AgriVentis’in yüzde 51’ini satın alan HEKTAŞ, tohum alanında yurt dışı Ar-Ge iş birliklerinin güçlendirilmesini, kurak ve yarı kurak alanlarda yetişebilecek verimli ve çok çeşitli tohum geliştirme gibi Türkiye’de pek yaygın olmayan Ar-Ge çalışmalarına imza atacak. HEKTAŞ, AgriVentis ile öncelikli olarak sözleşmeli çiftçilik yöntemi ile Maş Fasulyesi (Mung Bean) üretimine başlayacak, 2021 yılında ise  Maş fasulyesine ek olarak Siyah susam (Black Sesame) üretimi de yapılacak. Geliştirdiği ürünler içerisinde hardal, nohut, fasulye, mercimek, soya fasulyesi, pirinç, siyah susam bulunan şirketin ıslah faaliyetleri desteklenerek, ellerindeki mevcut hatların tescile esas denemeleri başlatılacak. HEKTAŞ’ın uzun vadeli hedefi ise, iklim değişikliği ile mücadele adına sektöre yön veren Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilen tohumlarla tarım sektöründe global bir oyuncu olmak.

HAYVAN SAĞLIĞI İÇİN İLAÇ PORTFÖYÜ ZENGİNLEŞECEK

Hayvancılık tarafında da ciddi atılımlar içinde olan HEKTAŞ’ın satın almayı planladığı Arma İlaç, 11 milyon kutu yıllık üretim kapasitesine sahip. Arma İlaç ile iş birlikleri, araştırma ve pazarlardaki payını artırmaya odaklanacak. Ayrıca, günümüzde önem kazanan bir kavram var: Tek Sağlık Konsepti. Tek Sağlık, insan hayatı ve sağlığının yüksek düzeyde korunması için aynı zamanda hayvan sağlığı ve refahı, bitki sağlığı ve çevrenin de korunmasının gereğine işaret eder. Bu bağlamda Arma İlaç mottosunu “Tek Sağlık Tek Arma” olarak belirleyen HEKTAŞ, 2021 yılında hayvan sağlığı alanındaki çalışmalarına hız verecek.
Kamil Uzunmehmet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.