Henkel, 2021’e güçlü başladı

Yapıştırıcı Teknolojileri, Çamaşır ve Ev Bakım ile Beauty Care İş Birimlerinde, dünya genelinde pek çok piyasa ve kategoride lider olan, Gebze’de de üretim tesisi bulunan Henkel , 2021 mali yılına genel anlamda oldukça iyi bir başlangıç yaptı ve ilk çeyrek itibariyle grup düzeyinde satışlar 5 milyar Euro’ya yaklaştı.

Henkel, 2021’e güçlü başladı
25 Mayıs 2021 Salı 17:00

Firma,  global Covid-19 salgınının dünya genelinde birçok pazarda yarattığı ve devam etmekte olan sosyal ve ekonomik olumsuz etkilere karşın ilk çeyrekte, yüzde +7,7 oranı ile kayda değer bir organik satış büyümesi ortaya koydu.

GÜÇLÜ VE DENGELİ BİR PORTFÖYE SAHİBİZ

Henkel CEO’su Carsten Knobel, tüm iş birimlerinin de katkıları sayesinde, ilk çeyrekte oldukça iyi bir iş performansına ulaştıklarını, piyasalarda süregelen belirsizliğe rağmen endüstriyel talebin beklenenden çok daha hızlı şekilde toparlanması ele alındığında, iş gelişimine ilişkin olarak yılın kalan bölümü için iyimser bir öngörüye sahip olduklarını belirtti. Güçlü yıl başlangıcının ardından, bugün itibariyle satış ve kar hedeflerini yükseltmiş bulunduklarını de sözlerine ekleyen Knobel, “Satışlarımızda ilk çeyrekte görülen kayda değer artış, özellikle tüm iş alanları ve bölgelerde hızla toparlanarak çift haneli yüzde oranlarında organik satış büyümesine ulaşan Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nin katkısıyla gerçekleşti. Ayrıca, Beauty Care ile Çamaşır ve Ev Bakım tüketici iş birimlerimiz de organik satış büyümesi elde etti. Bölgesel ölçekte değerlendirildiğinde, ilk çeyrekte sağlanan oldukça iyi satış performansı, gelişmekte olan piyasalardaki tüm bölgelerin çift haneli yüzde oranlarında organik büyüme sağlaması sayesinde gerçekleşti. Henkel’in ilk çeyrekte gösterdiği performans, endüstriyel ve tüketici iş birimlerimizdeki müşterilerimize sunduğumuz başarılı markalar ve yenilikçi teknolojilerle oluşan güçlü ve dengeli bir portföye sahip olduğumuzun göstergesidir. İlk çeyrekte genel ölçekte elde edilen bu çok iyi gelişim aynı zamanda – daha önce benzeri görülmemiş ve hepimiz için zorlu geçen bu dönemde , Henkel’in uzun vadeli başarısına katkı sağlamaya devam eden güçlü global ekibimizin gösterdiği büyük kararlılık sayesinde mümkün oldu.” dedi.

ÇAMAŞIR VE EV BAKIM SATIŞ BÜYÜMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Yapıştırıcı Teknolojileri İş Biriminin  tüm iş alanlarında ve bölgelerde, yüzde +13,0 ile çift haneli oranda organik satış büyümesi gerçekleştirerek kayda değer bir toparlanma ortaya koyan Henkel, İlk çeyrekte salgınla ilgili piyasa dalgalanmalarının etkisini hisseden Beauty Care İş Birimi, yüzde +2,3 ile iyi bir organik satış büyümesi ortaya koydu. Tüketici iş birimi ise geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla pozitif bir performans sergiledi. Profesyonel İş Birimi de birçok ülkedeki kuaför salonlarının kapalı olmasının devam eden etkilerine karşın, organik bir satış büyümesi gerçekleştirmeyi başardı. İlk çeyrekte, Çamaşır ve Ev Bakım İş Birimi’nin önemli gelişmiş piyasalarında başlayan yavaşlamaya karşın, bu iş birimi yüzde +4,1 oranı ile çok güçlü bir organik satış büyümesi gerçekleştirmeyi başardı ve başarılı gelişimini devam ettirdi. Hem Ev Bakım iş alanı hem de gelişmekte olan piyasalar çift haneli yüzde oranlarında büyüme ortaya koydu.

HEDEFLERİMİZİ YÜKSELTTİK DAHA YÜKSEK KAR BEKLİYORUZ

2021 mali yılının geri kalanı hakkındaki yorumlarını paylaşan Henkel CEO’su Carsten Knobel, “Güçlü yıl başlangıcımızın ardından, hedeflerimizi yükselttik ve yılın bütünü için artık daha yüksek bir satış ve kar büyümesi bekliyoruz: Grup seviyesinde Henkel yüzde +4,0 ile +6,0 arasında bir organik satış büyümesi ve yüzde 14,0 ile 15,0 arasında bir düzeltilmiş satış kazancı (EBIT marjı) öngörüyor. Yapıştırıcı Teknolojileri’nin tüm iş alanları ilk çeyrekte, geçen yılın Covid-19 salgınından halihazırda etkilenmiş olan aynı çeyreğine kıyasla, kayda değer bir toparlanma ortaya koymaya devam etti. Bölgelere göre dağılıma bakıldığında, Yapıştırıcı Teknolojileri İş Birimi’nin gelişmekte olan piyasalarda çift haneli yüzde oranlarında organik satış büyümesi ortaya koyduğu görülüyor” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.