Sayfa Seç

İhracatını arttıran 4 ülkeden biriyiz

İhracatını arttıran 4 ülkeden biriyiz
reklâm

Yazar hakkında

Kasım ayında 17 sektör ihracatını artırmayı başarırken, bin 726 firma ilk kez ihracat gerçekleştirdi. Dünyaya Covid-19 ürünlerinin ihracatındaki artış, Kasım ayında da hız kesmedi. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Küresel talep daralmasına rağmen ihracatçımız, geçtiğimizin yılın kasım ayıyla aynı seviyede, ihracat gerçekleştirdi. Önemli pazarlarımızda kısıtlamaların geri geldiği, tüketimin kimi sektörlerde ciddi oranda azaldığı bu zorlu ayda, ihracat ailesi pek çok sektörde başarısını sürdürürken ihracatta 16 milyar doları aştık.” Dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Kasım ayı geçici dış ticaret verilerine göre, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre Kasım ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre pandeminin ikinci dalgasında yaşanan ağır kısıtlamalar nedeniyle yüzde 1 düşüşle 16 milyar 88 milyon dolar oldu.  

BİN 726 FİRMA İHRACATA MERHABA DEDİ

Kasım ayında son aylarda ihracata başlayan firma sayısında artış olurken, bu ayda  bin 726 firma  “ihracata merhaba” dedi.  İhracata başlayan 1726 firma kasım ayında 83 milyon 389 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Firma özelinde bakıldığında ise, Kasım ayı içerisinde Toplam 42 bin 187 firmanın ihracat gerçekleştirdiği açıklandı. 

İHRACATIN YILDIZI YİNE OTOMOTİV

Bir önceki yılın aynı ayına göre 17 sektör ihracatını arttırırken, sektörel anlamda; 2 milyar 698 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörü  liderliğini sürdürdü. Yaş Meyve Sebze sektörü 372 milyon dolarla, tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirirken, 1 milyar 638 milyon dolara ulaşan Kimyevi Maddeler sektörü ikinci, 1 milyar 523 milyon dolara ulaşan Hazırgiyim sektörü  ise üçüncü oldu.   

İHRACATTA ALMANYA İLK SIRDA 

Kasım ayında Türk ihracatçıları 206 ülkede Türk bayrağını dalgalandırmayı başardı. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 50 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 67 oldu. Kasım ayında ihracatın en çok gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1 milyar 511 milyon dolar ile Almanya; 1 milyar 93 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 952 milyon dolar ile Irak oldu. Yılın ilk 11 ayında ise; en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke, 14,4 milyar dolar ile Almanya, 10,1 milyar dolar ile Birleşik Krallık 9,1 milyar dolar ile ABD, 8,2 milyar dolar ile Irak, 7,2 milyar dolar ile İtalya oldu. Miktar bazında ihracat; Kasım ayında, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 7,9 artarak 14 milyon ton olarak gerçekleşirken; Ocak-Kasım döneminde,  geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 3,5 artarak, 139 milyon ton olarak gerçekleşti.

KOCAELİ’DE DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

Kasım ayında 51 il  ihracatını arttırırken, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 il arasında yer alan Kocaeli İstanbul ve Bursa’nın ardından 3.sırada yerini korudu. Rakamlara bakıldığında 6 milyar 187 milyon dolarla İstanbul ilk sırada yer alırken, bu ilimizi 1 milyar 319 milyon dolarla Bursa, 1 milyar 258 milyon dolarla Kocaeli, 861 milyon dolarla İzmir, 710 milyon dolarla Gaziantep izledi.  Öte yandan Kocaeli’nde Gemi ve Yat sektörü  ihracatını 45 katına çıkardığı açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar