İmar barışı mı? Rant yarışı mı?

Malkoçoğulları İnşaat ve Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Malkoç, hükümetin yasalaştırdığı “imar Barışı”, reel sektöre ve inşaat sektörüne ivme kazandırmakla beraber, bir çok kalıcı sorunu ve olumsuz şehirleşme anlayışını da beraberinde getireceğini söyledi;

İmar barışı mı? Rant yarışı mı?
11 Mayıs 2018 Cuma 12:15

İmar Barışı ile birlikte konut teslimlerinde 31 Ekim’e kadar uygulanan yüzde 18'lik KDV’nin yüzde 8'e, tapu harcı oranının da yüzde 4'ten yüzde 3'e çekilmesinden dolayı piyasaların bir nebze nefes alacağını söyleyen Malkoç, bankaların yapacağı faiz indirme kampanyalarının da sektörü hareketlendireceğini belirtti.

İmar Barışı rant kapısına dönüşmesin? “

Depreme dayanıksız, hiçbir mühendislik hesabı yapılmadan inşa edilen binaların barış kapsamına alınmasını doğru bulmadığını belirten Malkoçoğlu İnşaat yönetim kurulu başkanı Halil İbrahim Malkoç, “Gebze’de bir çok noktada ruhsatlı ancak imar mevzuatına aykırı yapılan, çatısı, kaldırım çıkmaları olan binaların barışa dahil edilerek illegal yapılaşmanın rant kapısına dönüşmesinin önünün açılmasından korkuyorum. Tamamen ruhsatsız kaçak yapılar yasaya uygun hale getirilmeye çalışılacaktır. SİT alanları, arkeolojik alanlar, tarım arazileri ve su havzaları gibi bölgelerde, yapı yasağı olan yerlerde, ya kaçak ya da ayrıcalıklı yapı haklarıyla yapılar türedi. Bu alanlara yapılan AVM, rezidans, otel, ticaret komplekslerinin ciddi sorunları var. Söz konusu yapılara karşı davalar açıldı, planları iptal edildi ve yapılar tamamen kaçak hale geldi. Özellikle kalabalık mahallelerde kat ilaveleri ve ek alanlar gibi yasal olmayan uygulamalar söz konusu. Tüm bunlara göz yummak, devletin sorumluluklarından vazgeçmesidir.

Depremi çabuk unuttuğumuzun göstergesi

Bölgemizi derinden etkileyen 17 Ağustos 1999 depreminin kolay unutulduğunu çıkartılan imar barışı ile çok daha iyi anlaşıldığını belirten Malkoç, Gebze’de yüzlerce riskli bina olduğunu ve bu binaların bir çoğunun tehlike arz ettiğini söyleyerek, “ Mühendisliğe uygun olmayan bu yapılar sağlam zeminde olsa bile depreme dayanıklı değil. Barış demek af ve kuralsız insanların ödüllendirilmesi demek. Kentsel dönüşüm tam rayına girerken, hatta kentsel dönüşümle birlikte riskli binaların daha hızlı dönüştürülmesini sağlayacak ilave teşvikjler beklerken, imar barışı getirmek olası bir depremde faciaya yol açmaktır. Ben mesleğim gereği kentsel dönüşüm işleri yapıyorum. Gebze ve Yurt genelinde birçok yerde bizzat gidip tespit yaptığım binalar var. Halen milyonlarca riskli yapı, hiçbir işlem yaptırmamış durumda. Şimdi yasa ile birlikte bu binalar her ne kadar sağlam raporu almasalar bile kendilerini bu barışın içerisine sokacaktır” dedi.

İmar Barışı ile birlikte İmar Yasası’da çıkmalı

Yapılması gerekenin yeni bir imar yasasının çıkartılması, yönetmelikleri ve altındaki genelgeleri bir bütün haline getirilmek olduğunu sözlerine ekleyen Halil İbrahim Malkoç, “ Sistemin bozukluklarını teşkil eden imar yasası devam ediyor. Bunun değişimi ve güncellenmesi gerekir. Özellikle sorunların bulunduğu bölgelerde yapılacak çalışmalarla talep ve teşvikleri artırmak gerek. Kentsel dönüşüm furyası oluşturduktan sonra imar barışını çıkarmak, sorunlu alanlarda sorunlu yapı stokunun artmasına neden olur. Daha önce bir çok kez imar affı çıktı. Bazı bölgelerde elektrik ve doğalgaza izin veren adı af olmayan yasalar çıktı. Sonucunda ise yapıların yüzde 70'i kaçak hale geldi. Böyle bir uygulamayla kaçak yapılar meşru hale gelir. Söz konusu uygulama vatandaşların mağduriyetini gidermekten çok ön görünümdeki usulsüz yapılaşmaların, barınma amacıyla değil konuk ve ticari faaliyet amacıyla inşa edilen yapıların meşrulaştırılmasına yarıyor. Bu da işin boyutunu değiştiriyor. Bu da yasanın öksüz doğduğunu ortaya koymakta” dedi.


Etiketler; #İmar #rant

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.