İMES OSB’de otomotiv sektörü konuşuldu!

Kocaeli – Gebze VI. (İMES) Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğünün gerçekleştirdiği çevrimiçi etkinliklerle sanayicilerin ekonomi, güncel piyasa analizleri, fırsatlar ve riskler noktasında bilgi edinmesini sağlıyor.

İMES OSB’de otomotiv sektörü konuşuldu!
23 Mart 2021 Salı 16:28

Sanayiciler aynı zamanda kendi iş kollarına yönelik sorduğu sorularla üretim ve satış süreçleriyle ilgili fikir sahibi oluyorlar. Geçtiğimiz günlerde  düzenlenen “Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşüm” programına; İNNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl Baybalı konuşmacı olarak katıldı. Online olarak düzenlenen etkinliğe, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydı,  İMES Dilovası Eski Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan, Başkanvekili Kerim Çolakoğlu, Müteşebbis Heyet üyeleri  Süleyman Akar, Ahmet Sözer, Hasan İstanbulluoğlu ve Şakir ERİŞ, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Şahin ve Enver Kaya, İMES Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar ve İMES Dilovası OSB işletmecileri katılım sağladı.

OTOMOTİV YAN SANAYİ ALANINDA 60'A YAKIN İŞLETMEMİZ VAR

İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan etkinlik öncesinde yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi; “Düzenlemiş olduğumuz ‘Küresel Otomotiv Sektörünün Değişim ve Dönüşümü’ adlı program için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Otomotiv sektörü bilindiği üzere Doğu Marmara Bölgesi’nde öne çıkan üretim alanlarından birisidir. Bölgemizde de sektöre yönelik otomotiv yan sanayi alanında çalışmalar yapan 60'a yakın işletmemiz bulunmaktadır. Bu doğrultuda bölgemizin otomotiv sektörü alanında iş birliklerinin gelişmesini ve bu iş birliklerin satış alanında başarı hikâyelerinin oluşmasını hedeflemekteyiz. Öyle ki başlatmış olduğumuz İMES Kümelenme Programında otomotiv ve yan sanayi sektörünün çalışma grubu oluşturulmaktadır. Bu çalışma grubundaki amacımız işletmelerimizin global olarak sektörde yer almasını sağlamaktır. Bu nedenden dolayı otomotiv sektöründe önemli çalışmalarda bulunmuş INNOWAY Yönetici Ortağı Süheyl Baybalı programımıza konuk oldu. Kendisi bugün bizlere, otomotiv sektöründe küresel gelişmeleri, sektördeki verileri, elektrikli ve otonom araçların durumu gibi konuların yanı sıra sektördeki iş birliklerin gelişmesi konusunda tecrübelerini de paylaşacak. Etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diler, katılımlarınızdan dolayı her birinize çok teşekkür ederim.” dedi.

ÇOLAKOĞLU VE KESİCİ’DEN DİJİTAL DÖNÜŞÜM VURGUSU

Başkan Tokkan’ın ardından konuşan İMES Dilovası OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Kerim Çolakoğlu ise “ İMES Kümelenme Programımızın en önemli sacayaklarından biri de otomotiv kümemizdir. Başta otomotiv kümemiz olmak üzere tüm kümelerimizin ve sanayicilerimizin bu toplantıdan istifade edeceğini umuyoruz. Birlikte çalışmak ve ortak ürün elde etme gibi konularda Süheyl Baybalı’nın 20 yıllık sektörel deneyimiyle faydalı aktarımları olacaktır. Kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum” dedi. İMES Dilovası OSB Bölge Müdürü Onur KESİCİ ise “Bölgemizde bulunan işletmelerimizin hedef sektörlere yönelik olarak kurumsal kapasitelerini geliştirmesi için çalışmalar yapmaktayız. Dijital dönüşüm ve kümelenme çalışmaları ile yurt dışı hedef pazarlar ile ilgili araştırma çalışmalarımız devam etmektedir. Umarım etkinliğimiz sonrasında otomotiv sektöründe iş birliklerin gelişmesi adına başarı hikayelerini oluştururuz” ifadelerinde bulundu.

ÇEVRECİ VE TEKNOLOJİK YAKLAŞIMLAR YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ

Süheyl Baybalı etkinlikte yaptığı açıklamalarında, Türkiye ve Dünya’daki otomotiv sektörünün hali hazırdaki durumlarından bahsetti. Dünya’da ve Avrupa’da yaşanan gelişmelere, ortaya çıkan çevreci teknoloji odaklı yaklaşımlara değindi. Baybalı, özellikle ticarette en önemli iş ortağımız olan Avrupa’da yaşanan değişimlere ve kabul edilen yaklaşımlara uygun şekilde üretim ve satış süreçlerini sürdüren sanayicilerin kazançlı çıkacağını ifade etti. Süheyl Baybalı daha sonra Dünya’da Türkiye’de otomotiv sektöründeki rakamlara değindi: Baktığımızda 2020 yılı maalesef genel ortalamalarının altında kalan bir yıl oldu. 2019 yılıyla ilgili rakamlara baktığımızda üretimin daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. İhracat 2020 de azaldı. İç pazardaki satış çoğaldığı için toplam üretim azaldı. Üretilenin ihracat oranı %69.6 olarak gerçekleşti. 2019 rakamı %85,4 oldu. Pazarın Avrupa’da da daralması iç pazarda daha aktif olunması gerçeğini ortaya çıkardı. Dövizin artması iç pazarda üretim yapanların şansını daha fazla arttırdı ve satış miktarları çoğaldı. ” dedi.

OTOMOTİV’DE KÜMELENME İMES DİLOVASI OSB İÇİN ÖNEMLİ

İMES Dilovası OSB hayata geçirdiği İMES Kümelenme Programı dâhilinde bir otomotiv kümesi kuruyor. Bölgede otomotiv sektörüne yönelik üretim yapan 60’a yakın işletmeden 12’ye varan işletme kümelenme çalışmaları içerisinde yer alıyor. Kümenin hedeflerinin başında küresel ve rekabetin yoğun olduğu otomotiv sektörüne ortak ürün üretmek ve bunu dış pazarda alıcıyla buluşturmak yer alıyor. Program konuşmacısı BAYBALI da kümelenme programının İMES için çok önemli olduğunu söyledi ve otomotiv sektörüne teknolojik ürün imal etme anlamında ülkemizde büyük bir açığın bulunduğunu dile getirdi. Toplantının sonunda yapılan soru-cevap bölümünde  Baybalı katılımcıların sorularını yanıtladı.

ü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.