Kağıtsız ihracat dönemi başladı!

Ticaret Bakanlığı, ihracatta Dijital Gümrük Projesini başlatarak ihracat işlemlerinin tamamının dijital ortamda yapılmasını sağlıyor.

Kağıtsız ihracat dönemi başladı!
17 Nisan 2019 Çarşamba 14:18

Uygulama ile, sınır kapılarında, gümrük süreçlerinde, desteklerde, serbest bölgelerde kağıt israfı, zaman israfı ve emek israfı ortadan kaldırılıyor. Kağıtsız İhracat dönemi ile ihracatçı, ihracat beyannamesi ve eklerini ofisinden verebilecek. İlave belge talebi sistem mesajıyla iletilecek. İhracatçı ilave taleplerini elektronik ortamda gönderebilecek. Ticaret Bakanlığı; ihracatçıları zaman israfından, bürokrasiden ve evrak takibi masrafından kurtaracak dijital ihracatın kapısını araladı. Uygulama, hem firmalar hem de gümrük teşkilatı için kağıt evrağı ortadan kaldırıyor.

154 BELGE DİJİTAL ORTAMDA

Yeni Uygulama ile; İhracatçı, ihracat beyannamesi ve eklerini ofisinden verebilecek. Memur tarafından ilave belge talebi sistem mesajı yoluyla iletilecek. İhracatçı ilave talepleri elektronik ortamda iletecek. Kağıt ortamda belge ibrazı sona erecek, arşivleme yükü ortadan kalkacak, belge ve sertifika beyanı esnasında yaşanan zaman ve maliyet kaybı son bulacak. İhracat işlemlerindeki tüm süreçler de elektronik ortamda izlenebilecek.154 belge dijital ortamda işlem görecek.

GÜMRÜKLERDE BİLGE SİSTEMİ DEVREDE

Öte yandan Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nde de yürütülmekte olan "İhracatta Kağıtsız Gümrük Projesi " ile gümrük beyannamesine eklenen tüm belgeler ve beyanname işlemleri ile ilgili tüm talepler elektronik ortama alındı. Bu kapsamda gümrük beyannamesine ekli belgeler, bundan böyle gümrük idaresince hiç bir surette kağıt ortamında saklanmayacak. Uygulamanın işleyişinde; Beyan sahibince gümrük beyannamesinin 44 numaralı alanında beyan edilip, kağıt ortamında beyannameye eklenen tüm belgeler dijital ortamda Tek Pencere Portalı üzerinden beyanname ile ilişkilendirilir.   Beyannameye ilişkin dilekçeler de aynı portal üzerinden dijital ortamda hazırlanarak BİLGE Sistemine gönderilir.

Beyannameyi incelemek ile görevli memurlarca BİLGE Sistemi’nden dijital ortamda yüklenen belgeler onaylanabilir/reddedilebilir. Aynı şekilde dilekçeler memur ekranından elektronik olarak cevaplanabilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.