Kent estetiğine ‘Futura Form’ dokunuşu

Polin Şirketler Grubu iştiraklerinden Futura Form tema ve peyzaj alanı öncelik olmak üzere 7 farklı sektörde aktif olarak çalışmalar yapıyor. 

26 Mart 2021 Cuma 15:27

Firma, üretim, tasarım ve  mühendislik alanında  Polin Group’un temalı ürün ihtiyaçlarının yanı sıra, dışarıya üretim ve taahhüt projeleri de yapmakta.  Futura Form, peyzaj, mimarlık, endüstri, müzecilik, sağlık ürünleri gibi farklı alanlarda özellikle son dönemde gelişmekte olan sosyal eğlence sektörüne,  elektronik simülatörler ve bunların farklı alanlarda uygulama çalışmaları da yapmakta. Şirketin Genel Müdürü Cüneyt Sayın, Gazete Gebze’nin 37.Yıl Özel Sayısı’na Futura Form ve yaptığı çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı;

CİROMUZUN % 60’DAN FAZLASI İHRACAT OLUŞTURUYOR

Cüneyt Sayın, Gebze İstasyon mahallesindeki tesiste, 30-35 kadarı mühendis ve tasarımcı olmak üzere  140 çalışanla işlerini yürüttüklerini belirterek, “ Şirketimiz aynı zamanda tasarım merkezi olma yolunda ilerliyor. Sektörde ülkemizin ilk tasarım merkezi olmak için çabalarımız devam ediyor. Futura Form bugün yaklaşık 50 milyon TL'ye yaklaşan cirosuyla aktif olarak hem kamuda hem de özel sektörde değişik projeler yapmakta. Ciromuzun yüzde 60'tan fazlasını ihracat teşkil etmekte, Polin Grubu ile beraber 108 ülkede 3 binin üzerinde projede iş ortağı olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. 2020 yılı hepimiz için çok değişik ve farklı bir yıl oldu. 2020 yılında çok daha inovatif ve sektöre damga vuracak projelerle ilerlemeyi hedeflerken hepimizin ilk kez deneyimlediği pandemi olayıyla karşı karşıya kaldık. Bu dönemde Futura Form, gerek çalışanlarının özverili davranışları, gerek yönetimin istikrarlı duruşuyla fabrikamızda büyük sıkıntılar yaşamadan çalışmalarımıza devam ettik ve birbirinden farklı 20'nin üzerinde projeye imza attık.

AMACIMIZ KENTLERİMİZİN DEĞERLERİNE DEĞER KATMAK

Dünyada  şehircilik anlayışının  değiştiğini,  Avrupa'nın marka şehirleri ve şehir sembollerinin artık günümüzde diğer şehirlerde de örnek olma noktasına doğru gittiğini belirten Sayın, “ Futura Form olarak amacımız, özellikle büyükşehirlerimizin ve ilçelerimizin yaratıcı tasarımcı mimarları, peyzajcıları, şehir planlamacıları ve  mühendisleri ile ortak çalışarak, ülkemizdeki değerleri vurgulayarak ortaya çıkartmak. Arkadaşlarımızın da destekleriyle kentlerimizin sembollerini oluşturup, kentlerimizin içindeki fiili kullanım alanlarında farklı ilgi noktaları oluşturarak kentlerimizin değerlerine değer katmak ve bilinmeyen değerlerini de ön plana çıkartmak. Örneğin bunlardan bir tanesi, Muğla'da bulunan tarihi İsmet Tayyaresi. Firma olarak  bunu yeniledik ve bir tek stant üzerinde yaklaşık 5-6 ton taşıyan ve 30 kilo ağırlığındaki pervaneyi çeviren bir ürün yarattık. Aynı şekilde Ordu'da dünyada bir ilk olan okula yönelik otobüs durakları yaptık. Burada farkındalığı da arttırmaktı amacımız yani bir otobüs durağının içinde kalemler olmasından ziyade otobüs durağının 200 metre öteden araba kullanıcıları tarafından fark edilerek ona göre önlemlerini alması için fonksiyonel ürünler yaptık. Bu otobüs durakları aynı zamanda güneş enerjisiyle çeşitli şarj faaliyetleri gösteren bir elektronik sisteme de sahip. Bunun dışında diğer kentlerimizde özellikle şehir yazıları, çok amaçlı kent mobilyaları yaparak şehirlerimizin özelliklerini, görsel güzelliklerini görsel bir simülatör üzerinde halkımızla paylaşmayı hedefledik. Farklı illerimizde ve ilçelerimizde keza Kocaeli'de farklı sembollerimizi ön plana çıkartacak ürünler yaparak kompozit üzerine birikimimiz ve tasarım gücümüzü de ortaya koyuyoruz” dedi.  

KIRIKKALE’DE ÇOCUKLARIMIZIN GÖNÜLLERİNE DOKUNDUK

İçişleri Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu ve Türkiye'deki trafik kayıplarını yüzde 50'nün üzerinde azaltmayı hedefleyen bir proje doğrultusunda Kırıkkale Belediyesi’nin talebi ile Kırıkkale’ye Trafik Parkı Projesinin kurulumun yaptıklarını belirten Cüneyt Sayın, “ Türkiye'de trafik parklarının hemen hemen ilk tasarlayıcısı ve uygulayıcısı olarak Futura Form, İçişleri Bakanlığımızdan da aldığı görüş ve destekle bu parkları yaygınlaştırmak için, aynı zamanda  bir sosyal sorumluluk görevi gösteriyor. Bu trafik parklarımız,  3 yaşından başlamak üzere 12-14 yaşına kadar olan gençlerimizin iki tekerlekli araçta, yaya olarak trafikte nasıl davranacağını bilmesinden yola çıkarak, trafikte araç kullanımına kadar giden evrelerde küçük yaşlarda eğitim almasını hedefliyor. İçişleri Bakanlığımızın projesine katkı sunan  trafik eğitim parklarımızın da, Türkiye'de yaygınlaşarak genç nesillerimizin,  yarın geleceği teşkil edecek gençlerimizin eğitimlerine katkı olacağını düşünüyorum. Ayrıca bu parklar sadece trafik olarak değil AFAD, itfaiye gibi diğer unsurları da içine alarak bir felaket anında, bir deprem anında nasıl davranılması gerektiği, afet anında neler uygulanması gerektiği gibi farklı konseptleri de içine alan bir eğitim parkları olma yolunda. Özellikle, Kırıkkale'de yaptığımız ve Sayın bakanımız Süleyman Soylu'nun açılışını yaptığı parkımızda bu detayları görebiliyoruz. Bu projelerde hem eğitim hem öğretim hem de gençlerimizin keyifle vakit geçirecekleri, kendilerini geliştirecekleri bir alan olarak değerlendiriyoruz” dedi.

2021’DE PANDEMİNİN AZALMASI İLE BÜYÜME BEKLİYORUZ

Sektör açısından 2020 yılını ve 2021 yılı hedeflerini de aktaran FUtura Form Genel Müdürü Cüneyt Sayın, “ 2020 yılı hepimiz için hem biraz şaşkınlıkla izlediğimiz, hem de önemli küresel sıkıntılarla savaşmamız gereken bir yıl oldu. Biz, Futura Form olarak, pandeminin 2021 yılının son çeyreğinde iyice azalacağını, büyümenin olacağı, dünyada sektörün önünün açılacağı ve büyümenin başlayacağını  öngördük ve bu öngörümüze göre  bir bütçe çalışması yaptık. 7 farklı sektörde aktif olan bir şirket olarak mimari, peyzaj ve tema konuları başta olmak üzere, hem kamusal hem de sektörel yatırımların olacağını, bu yatırımların artacağını öngörüyoruz. Tüm hazırlıklarımızı ve planlamamızı da buna göre  yaptık. Biz 2021'ye olumlu bakıyoruz, Türkiyemizin mevcut  potansiyeli ile, dünyada pandemi sonrasında yeniden fark edilerek hızlı bir büyümeye 2021, 2022 ve 2023 yıllarında devam edeceğimizi öngörüyoruz” dedi.  

Kamil Uzunmehmet

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.