Kibar’da ‘Sürdürülebilir Kalkınma’ anlayışı

Kibar Holding CEO'su ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Haluk Kayabaşı "Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlar sonucunda son beş yıldır elektrik tüketimimizin yüzde 70'ine kadar ulaşan kısmını, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretiyoruz" dedi.

Kibar’da ‘Sürdürülebilir Kalkınma’ anlayışı
22 Haziran 2021 Salı 16:45

Grubun enerji politikalarının temelinin, sürdürülebilir kalkınmaya sağlayacakları katkıya dayandığını belirten Kayabaşı, “sürdürülebilir kalkınmanın en önemli bileşenlerinden biri enerji. Gerek yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi gerek enerjinin verimli kullanılması açısından yatırımlar yapıyor, önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Böylece, ekonomik sürdürülebilirlik kapsamında enerji maliyetlerinin toplam maliyet içerisindeki payını azaltıyor ve çevresel sürdürülebilirlik kapsamında iklim değişikliği ile mücadeleye destek sağlıyoruz” dedi.

SON ÜÇ YILDA 50'DEN FAZLA PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK

Kaynakların sonsuz ve sınırsız olmadığı bilinciyle hareket ettiklerini, Kibar olarak  gelecek nesillerin ihtiyaçlarını gözeterek doğal kaynakların ve ekosistemin korunmasına katkı sağladıklarını belirten Haluk Kayabaşı, “Yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımlar sonucunda son beş yıldır elektrik tüketimimizin yüzde 70'ine kadar ulaşan kısmını, yenilenebilir enerji kaynaklarından üretiyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak amacıyla son üç yılda 50'den fazla enerji verimliliği projesini hayata geçirdik. Bu projeler sayesinde geçtiğimiz yıl hasıla bazında enerji yoğunluğunu, önceki yıla göre yüzde 8,2 oranında azalttık” dedi. 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE KONULARIMIZ ARASINDA

Kibar Holding CEO'su ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Haluk Kayabaşı, sürdürülebilirlik faaliyetlerini Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi'ni esas alarak hazırladıkları 'Kibar Grubu 2025 Sürdürülebilirlik Stratejisi' çerçevesinde gerçekleştirdiklerini sözlerine eklerken şunları söyledi;  “Düşük karbonlu döngüsel ekonomiye geçiş modelini temel alan stratejimiz, grubumuzun, '13 Sürdürülebilirlik Önceliği'ni ve '40 Hedef'ini kapsıyor. İklim değişikliği ile mücadele ve döngüsel ekonomi öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Ar-Ge ve inovasyon stratejilerimiz; verimliliğin artırılması, kaynak kullanımının ve atık üretiminin azaltılması, ürün çeşitliliği ve kalitesinin yükseltilmesi, paydaşlar için değer yaratacak yeni iş modelleri ve teknolojilerin üretilmesi, çevreci ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi esasına dayanıyor. 100'ün üzerinde ülkeye ihracatı ile Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yer alan grubumuzun en önemli ticaret ortaklarından biri olan Avrupa'nın yeşil dönüşüme hazırlık ve uyum sürecini, sürdürülebilir kalkınma için önemli bir fırsat olarak görüyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.