Kimyasal yıkamalara KTTD eli!

Alışan Lojistik İcra Kurulu üyesi ve Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Özekin, derneğin kuruluş öyküsünü Gazete Gebze Genel Koordinatörü Kamil Uzunmehmet’e anlattı;

Kimyasal yıkamalara KTTD eli!
31 Temmuz 2018 Salı 12:32

2009 yılında Çevre Bakanlığı’nın tanker yıkama tebliğini çıkarırken, hem uluslararası çevreler, hem de Çevre Bakanlığı bu işin Türkiye’de bir organizatörü olmadığını söylediklerini belirten Özekin, kuruluş sürecinin bu gelişmeden sonra hayata geçtiğini söyledi. Özekin, şöyle devam etti; “ Bu organizatörün Avrupa ülkelerinde dernekler olduğunu öğrenmemizin ardından Alışan Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Alışan’ın da yoğun gayretleriyle Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği (KTTD) kuruldu. Sektör temsilcisi 7 üyenin katılımıyla kurulan bu derneğin şu an 80 üyesi bulunmakta. Çevre Bakanlığı herhangi bir kimyasal ekipmanın yıkanması için yıkama tesisi ruhsatı verecekse, KTTD üyeliğini şart koşmakta. 2009 yılında KTTD ile Bakanlık arasında imzalanan işbirliği protokolüyle de derneğimiz yetkilendirilmiş kuruluş olarak kabul edildi. Türkiye’de tanker, IBC, varil temizleyen herkesin Türkiye Temizleme Belgesi adı altında bir belge basması öngörüldü. Bu belgenin basım hakkı da, yalnızca KTTD’ye verildi.” Dedi.

SİSTEM ÜZERİNDEN TAKİP EDİLMEKTE

Dernek çalışmalarını web tabanlı bir sistem üzerinden takip ettiğini , kontür verme mantığından yola çıkıldığını belirten Özekin, “ Bir yıkama tesisi 50 adet tanker yıkayacaksa, ‘sisteme 50 tanker taşıma belgesi tanımla’ der. Bir başka firma 100 adet varil yıkama ve IBC belgesi tanımlamamızı isteyebilir. Bunlar farklı format ve içerikte belgelerdir. Müşteri web tabanında hakkını görür ve basacağı belgeleri seçerek basar. Bu belgeler, söz konusu ürünün sağlıklı bir yıkama tesisinde tüm gerekleri yerine getirilerek yıkandığının ispatı özelliğini taşır. İkinci olarak da eğer bir raporlama yapılmak istenirse o sistem üzerinden gidilerek bunun gerçekleştirilmesi sağlanır. Örneğin, geçen yıl kaç varil, kaç tanker yıkanmış; içindeki kimyasallar nedir; hangi bölgede yıkanmış gibi istatistiki veriler de elde ediyoruz.” Dedi.

KTTD’NİN 80 ÜYESİ VAR

Şu anda 80 üye ile derneğin faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Ayhan Özekin, göreve geleli 6 ay olduğunu, son yapılan genel kurul sonrası 3 yıllığına başkanlık görevine seçildiğini söyledi.

Hala lisanslı olmayan bir çok firma olduğunu bu sebeple derneğe üye artışının olabileceğini belirten KTTD başkanı Ayhan Özekin, “ Halen bu sektörde ya da kimya sanayisinde kaç tanker var? Kaç tanker yıkama tesisine ihtiyaç var, bunları göz önünde bulundurmak lazım. Bu işi herkes yapamasın, yalnızca icrayı hak eden kuruluşlar yapsın. Ben 3 milyon Euro harcayıp entegre bir tesis kurmuşum. Bir başka yerde bir başka kişi, benzin istasyonunun arkasını çevirip ‘burası yıkama istasyonudur’ derse bu olmaz. Bir yeri lisanslı yıkama tesisi yapmak için birçok kriterin, kuralın ya da yeterliliğin olması gerek” dedi.

DENETİM MEKANİZMASI EKSİK

Ortada bu kadar önemli bir konu olduğu halde denetim olgusunun henüz yeterince yaygınlaşmadığını ifade eden Özekin, “Eğer denetim yaygınlaşırsa, bu tür ekipmanların temizliğinde belge varlığı aranırsa, olmayan taşıma araçlarına cezalar kesilirse, o zaman Türkiye’de uygulama daha oturmuş olur. Ve belgeyi vermeyenler vermeye başlar, almayanlar da almak zorunda kalır. Yollarda kontroller yapıldığı için bilinç artar, herkes daha dikkatli davranmak zorunda hisseder. Zaten yıllarca çevreye yeteri kadar zarar vermişiz. Ama zararın neresinden dönersek kardır” diye konuştu.

KTTD SOSYAL PROJEYLE GELİYOR

KTTD’nin önümüzdeki günlerde ses getirecek bir proje başlatacağını vurgulayan Ayhan Özekin, “Biz KTTD’yi çevre bilinçlenmesine katkı veren bir kuruluş olarak da kurguluyoruz. Bu amaçla “GELECEĞİNİZİ KAZANIN” adlı bir eğitim projesi planlıyoruz. Görüşmelere başlanmadığı ve bazı onay ve izinler alınmadığı için henüz lansmanını yapmadık. Bir gezici araçla o civardaki okullarda bilgilendirme toplantıları yapmak arzusundayız. Olgunlaştığında projeyi geniş kitlelerle de paylaşacağız.”dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.