KOÇEL’den Toparlayan Çözümler

1977 yılından bu yana mobilya sektörünün içinde yer alan Koçel A.Ş, Türk sanayisine önemli ekonomik katkı sağladığı gibi sportif alanda ve sosyal sorumluluk alanlarında da öne çıkmaktan geri kalmıyor. GOSB’de yer alan üretim tesisi ile yurt içi ve yurt dışında önemli bir Pazar payına ulaşan Koçel A.Ş, 40. Kuruluş  yılını “Kırk Yıldır Bitmeyen Yenilik Tutkusu” sloganı ile kutluyor.  Koçel’de, sporu ve sporcuyu seven firmanın yönetim kurulu başkanı aynı zamanda Giresunspor As Başkanı Metin Koç ile Gazete Gebze olarak bir röportaj gerçekleştirdik. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Koç ve ekibine söyleşimizin başında teşekkür etmek istiyoruz;

KOÇEL’den  Toparlayan Çözümler
29 Mart 2018 Perşembe 11:14

2017’de 40.yılınızı kutladınız. Koçel’in bu duruma kadar gelişini özetleyebilirmisiniz?

KOÇEL A.Ş.1977 yılında piyasaya ağırlıklı olarak formika kaplı ev mobilyası üretimi ile girdi. Zaman ilerledikçe formika kaplı mobilya talepleri yerini ahşap mobilyaya bırakınca, bizde ürün gamımızı elektrik-elektronik sektöründeki cihazlara yönelik kabin imalatına yöneldik. 80’ li yılların ortalarında bir müşterimizin yurt dışı ziyareti esnasında gördüğü çekmeceli dolabı yurt içinde ürettirme isteği, bugünkü ürün gurubumuzun oluşmasında temel teşkil etmiştir. Biz Koçel A.Ş olarak, çekmeceli dolap, CNC takım dolapları, malzeme dolapları, personel dolapları, çalışma masaları, takım arabaları, depolama ve yedek parça rafları gibi ürünlerle turizmden otomotive, beyaz eşyadan tekstile, elektronikten eğitime, sağlıktan savunmaya kadar birçok farklı sektöre hizmet vermekteyiz.

Fuarlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Firmanıza ne gibi katkıları oluyor? Önümüzdeki dönemlerde sektörel  fuarlar var? Bu fuarlarda Koçel olarak yer alacakmısınız?

Fuarlar insanlara ; farklı segmentlerde yer alan birçok ürünü bir arada görebilme, teknolojik yenilikleri takip edebilme fırsatı vermektedir. Bir nevi üretici ile tüketicinin aracısız buluştuğu bir ticari arenadır aslında. Günümüzde web kullanımı çok geniş yer tutsa da fuarlar hala insanların uğrak yeri olmaktadır. Çünkü birebir ürünü görme ve inceleme fırsatı sunuyoruz insanlara. Yurt dışı fuarlarda ise ülkemizde kaliteli ve kullanışlı ürünler üretildiğini dış piyasaya bizzat yerinde ürünlerimizi sergileyerek göstermek amacımız. 

Ne zamandır bu bölgede üretim yapıyorsunuz? GOSB’a taşınmaya nasıl karar verdiniz? İstihdam durumunuz nedir?

2010 yılı Nisan ayından beri GOSB ‘da üretim yapıyoruz. Buraya gelmeden önce İstanbul Mahmutbey de 3 katlı 1200 m2 fabrikamızda üretim yapıyorduk. Müşteri portföyümüzün % 70’i  Gebze-Kocaeli lokasyonunda olduğu için, buralara lojistik anlamında ciddi sıkıntılar yaşadık. Müşteri taleplerine anında cevap verebilmek, hedef pazara daha yakın olabilmek amacıyla yer arayışımızı bu bölgede yoğunlaştırdık. Nihayetinde 2010 yılında Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde ( GOSB) 8750 m2’lik bir üretim tesisi açtık. Halen bu fabrikamızda üretime devam eden firmamız, yaptığı ihracatlarla ülke ekonomisine katkıda bulunurken her geçen gün daha çok kişiye istihdam olanağı sağlamaktadır. Bunun yanında teknolojiyi yakından takip ederek dünya standartlarında ürünler üreten Koçel Çelik, kaliteyi ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmaktadır. Şu an bulunduğumuz bölgeden müşteri portföyü ve ulaşım açısından gayet memnunuz. Fakat bu bölgede ciddi bir istihdam sorunu yaşanıyor. Mavi yaka personel bulmakta inanılmaz zorlanıyoruz. Meslek liselerinden MYO  mezun olan gençler üretimde çalışmak istemiyorlar. Ne yazık ki TV dizilerinde ve sosyal medyada anlatılanın dışında bir hayat olduğunun, çoğu gençlerimiz maalesef farkında değil.

Koçel’in ürettiği ürünler hakkında bilgi verirmisiniz? Sektörde durumunuz nedir? Gebze’nin bir sanayi bölgesi olmasının firmanıza artı bir katkısı oluyor mu?

Koçel olarak , üretim konumuzu mavi yakanın üretim hatlarında kulandığı çelik mobilyalar ouşturuyor. Daha da açacak olursak, çekmeceli dolaplar, kapılı endüstriyel dolaplar, raf sistemleri, , personel dolapları, avadanlık kutulu sistemler, CNC takım dolapları vs. listeyi uzatacak olursak, fabrikalarda yapılan 5S ve Yalın Üretim çalışmalarına destek olacak birçok ürün üretiyoruz. Fabrikaların taleplerine göre; standart üretimin dışında  projeli çalışmalarımız da oluyor. Koçel olarak sektörün nabzını tuttuğumuzu düşünüyoruz. Piyasada her geçen gün birçok irili ufaklı, merdiven altı tabir edeceğimiz firmalar türüyor, önlemek imkansız. Biz KOÇEL olarak markamızı her geçen gün büyütmeye çalışıyor, endüstri 4,0 a hazırlanan firmaların kullanabileceği teknolojik ürünler tasarlıyoruz. Bu konuda birçok ön çalışmamız var. Çalışmalarımız tamamlandığında piyasa ile ürünlerimizi hem yurt içinde hem de yurt dışında buluşturacağız.

Yurt dışında da ürünleriniz alıcı buluyor mu? Yabancı ülkelerdeki Pazar durumunuz nedir? Bu yıl için KOÇEL’in hedefleri nelerdir?

Yurt dışında birçok ülkede bayiliklerimiz mevcut. Şu an aktif olarak 40 ülkede sıcak satış halindeyiz. Üretimimizin % 20 gibi bir kısmın ihraç ediyoruz. Ürünlerimiz yurtdışı arenada çok beğeni görüyor. Öncelikli hedeflerimizin başında ihracatımızı % 100 arttırıp, ülke ekonomisine katkı sağlamak yer alıyor. 2018 yılı bizim için üretim yatırımı yılı olacak. Üretim hattımızı hem yeni ve teknolojik makinalar, hem de ERP yazılımları ile geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda kalifiye beyaz yaka eleman istihdamına da katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Sporu seven ve sporun içinde bir yönetim kurulu başkanısınız. Sosyal sorumluluk projelerinde Koçel’in durumu nedir?

Sporla tanışmamız Giresunspor ile oldu açıkçası. İlk başta maksadımız firma reklamımızı yapmaktan önce , Giresunspor’a maddi olarak destek sağlamaktı. Fakat zaman ilerledikçe müşteri kitlemizin futbolla ciddi manada ilgili olduğunu farkettik. Sonraki yıllarda reklam alanında da spora yatırım yapmayı düşündük ve Giresunpor ile başlayan maceramız Bursaspor ile devam etti. İleriye dönük olarak 3 büyüklerle de reklam çalışmalarımıza devam etmeyi planlıyoruz. Spor dışında, sosyal sorumluluk da olarak  firmamızın eğitim sektöründe de ciddi katılımları oldu, olmaya da devam ediyor. Şu an Giresun’da yapımı devam eden Giresun Teknik Bilimler MYO makine ve metal işleme atölye binasını yaptırdık ve iç ekipman ve CNC makine tezgahlarını sipariş ettik, kısa sürede teslim edeceğiz. Bunun dışında Yıldız Teknik Üniversitesinin YTÜ RACİNG aracının ve İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ ROVER uzay aracının da resmi sponsoruyuz. Mümkün olduğu kadar milli projelerin ve başarılı öğrencilerimizin yanında oluyor,  KOÇEL olarak başarılı projeleri desteklemeye çalışıyoruz.


Etiketler; #GOSB #koçel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.