KOSGEB ‘Hızlı Destek Programı’ esnetildi

KOSGEB, pandemiden etkilenen imalat ve imalat sektörünü tamamlayıcı sektörlerdeki mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak başlattığı Hızlı Destek Programı'nda ikinci başvuru dönemine geçti.

KOSGEB ‘Hızlı Destek Programı’ esnetildi
23 Haziran 2021 Çarşamba 13:51

Bu yeni aşamada programdan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde faaliyet gösteren daha fazla işletmenin yararlanması amacıyla kapsam genişletildi. Başvuru koşullarında değişiklik yapılan yeni etap, 21 Haziran’da başlarken başvurular  9 Temmuz’a kadar devam edecek.

GELİR KAYBI DEFTER TÜRÜNE BAKILMAKSIZIN HESAPLANACAK

KOSGEB Batı Müdürü Hakan Demirci, programın yeni döneminde gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık döneminin dikkate alınacağını, gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil defter türüne bakılmaksızın hesaplanacağını belirtti. Demirci, revize edilen destek paketinde, yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden muaf olurken, 2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında gelir artışı olmayan işletmeler de programdan faydalanabileceğini belirtti.

İŞE DEVAM VE GİRİŞİMCİLİK KREDİSİ

Kamu banları tarafından başlatılan İşe Devam Kredisi’ni Kredi Garanti Fonu aracılığıyla 250 bin TL’ye kadar kullanan işletmelere de kolaylık sağlanacağını belirten KOSGEB Batı Müdürü Hakan Demirci, “ Bu durumdaki işletmeler, destekten istifade edebilecekler. Daha önce KOSGEB’den girişimcilik kredisi alanlar, ana veya yan faaliyet kodları hedef sektörler arasında bulunanlar da destek kapsamında olacak.  Yani mali kayıtlardaki sektör kodlarının herhangi biri programın hedef kitlesine uyan ve bu sektörlerin en az birinde faaliyet gösteren işletmelerin başvurusu kabul edilecek” dedi.

YENİDEN YAPILANDIRMA

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında, başvuru sahiplerinde vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulundukları takdirde  programa başvuru yapabileceklerini belirten Demirci,  KOSGEB’in destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi yapabileceğini sözlerine ekledi. Hakan Demirci sözlerine şöyle devam etti; “Programın bu etabı yine iki bileşenden oluşacak. İmalat ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler birinci, 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler de ikinci bileşen kapsamında değerlendirilecek. 3 – 21 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki ilk başvuru döneminde başvurusu reddedilen işletmeler, yeni koşulları karşılıyorlarsa başvuru yapabilecekler.”

UYGULANACAK GENEL ÖZELLİKLER ;

75 BİN TL’LİK CİRO: İşletmelerin Covid-19’dan önce faal olması ve 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde bu asgari gelir kriterine bakılmayacak.

FAİZSİZ GERİ ÖDEMELİ: Mikro ölçekli işletmelere 3 ay boyunca 30 bin liraya kadar küçük işletmelere de yine 3 ay boyunca 75 bin liraya kadar destek sağlanacak. İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak yararlanacak.

İLAVE 25 BİN LİRA: 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek.

GERİ ÖDEME SÜRECİ: Desteğin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek. Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN: Başvuru ve uygunluk kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler, e-Devlet üzerinden online başvuru yapabilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.