KOSGEB’den KOBİ’lere dijitalleşme desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ’lere 1 milyon TL’ye kadar dijitalleşme desteği vereceklerini açıkladı.

KOSGEB’den KOBİ’lere dijitalleşme desteği
08 Nisan 2021 Perşembe 16:09

KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temasıyla 3’üncü çağrıya çıktığını duyuran Bakan Varank, “Akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ’leri destekleyeceğiz.” dedi. Varank, pandemi ile birlikte KOBİ’lerin iş süreçlerine dijitalleşmeyi entegre etmeye başladığına işaret ederek “Dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini sağlayarak güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz.” diye konuştu. KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nın "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" çağrısını da kamuoyu ile paylaşan Bakan Varank,

İmalat sanayisinde dijital dönüşümün, 11’inci Kalkınma Planı  ve 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında odak alanları arasında yer aldığını sözlerine ekledi.

İMALAT SANAYİNDE DİJİTİLLEŞME‘DE  3.ÇAĞRI

İçinde bulunulan pandemi sürecinin bütün iş yapma biçimlerini değiştirdiğini, bu dönemde bir çok yeni kavramın hayatımıza girdiğini söyleyen Bakan Varank, “imalat sektörü olarak bakıldığında, salgın ile birlikte dijitalleşmenin tetiklendiğini görüyoruz. KOBİ'lerimiz iş süreçlerine dijitalleşmeyi entegre etmeye başladı. İmalat sanayimiz, artık dijital dönüşümün ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavradı. KOSGEB olarak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı "İmalat Sanayinde Dijitalleşme" temasıyla yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Bu temayla üçüncü kez çıktığımız bu çağrımız ile yine akıllı dijital teknolojileri geliştiren veya bunları imalat süreçlerinde kullanan KOBİ’leri destekleyeceğiz. Dijital teknolojilerin yerli üretimini ve ticarileşmesini sağlayarak güçlü bir dijital ekosistem oluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

KOBİ’LERDE FARKINDALIK OLUŞTURDUK

“İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temayla ilk çağrıya 2019'da çıkıldığını, toplamda 258 KOBİ’ye 71,5 milyon liralık desteği onayladıklarını söyleyen Varank, “2020 yılında ikinci çağrıyı ilan ettik. Artan farkındalık ve talep doğrultusunda 396 KOBİ'mizin 158 milyon liralık destekten faydalanması yönünde karar aldık. Bu çağrılarımızla sanayide dijitalleşme konusunda KOBİ'lerde farkındalık oluşturduk. İlk ikisinde olduğu gibi bu yeni çağrımızda da KOBİ’lerimize 300 bin liraya kadar geri ödemesiz, 700 bin lira kadar geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon liraya kadar destek vereceğiz. Böylece yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin sayısını artırmayı sürdüreceğiz. Başvuruları, 17 Mayıs’a kadar alacağız. KOBİ’lerimiz çağrıya e-Devlet üzerinden başvurabilir. Çağrı sonuçlarını da Temmuz ayında açıklamayı planlıyoruz” dedi.

NİTELİKLİ PERSONEL VE YAZILIM LİMİTİ ARTTI

KOSGEB’in ilk iki çağrıda KOBİ’lerden gelen geri dönüşleri de dikkate aldığını,  akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları en önemli kaynağın nitelikli personel olduğu tespit ettiklerini de sözlerine ekleyen Bakan Mustafa Varank, “personel desteği üst limitini, 90 bin TL’den 300 bin TL’ye çıkardıt. Akıllı dijital teknolojileri kendi iş süreçlerine adapte edecek imalatçı KOBİ’lerinin yazılım desteği limiti de 100 bin TL’den 300 bin TL’ye yükseltildi.  Çağrıda geri ödemeli destek tutarının yüzde 50'ye kadar olan kısmı, "erken ödeme" olarak verilebilecek. KOBİ'ler çağrı kapsamında en az 8 ay, en fazla 16 ay içinde projelerini tamamlayabilecek” dedi.

8 ALANDAKİ PROJELER DESTEKLENECEK

“İmalat Sanayinde Dijitalleşme” destek paketi ile,  Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı, İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti, İmalat Sanayinde Endüstriyel Robot Teknolojileri, İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, İmalat Sanayinde Siber Güvenlik, İmalat Sanayinde Akıllı ve Esnek Otomasyon Sistemleri ve İmalat Sanayinde Sanal Gerçeklik/Artırılmış Gerçeklik  başlıklarında 8 alandaki projeler desteklenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.