Kritik tesislerin güvenliği, SAMM Teknoloji’den sorulur!   

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde GOSB’da telekom, bilişim ve inşaat sektörlerine ürün ve çözümlerin yanı sıra  Ar-Ge destekli üretimleriyle özellikle Telekom, bilişim ve ısıtma projelerine katma değer sağlayan çözümler sunan SAMM Teknoloji,  Türk mühendisler tarafından hayata geçirilen Fiber Optik Tabanlı Akustik Algılayıcı Sistem (FOTAS) ile kritik güvenlik alanlarında fark yaratıyor.

Kritik tesislerin güvenliği, SAMM Teknoloji’den sorulur!   
08 Nisan 2021 Perşembe 16:38

Firma, yeni sistemle veri aktarımı sağlarken, ürettiği fiber optik kabloları da kritik tesislerin çevre güvenliğinde kullanılıyor. Geliştirilen yerli sistem kapsamında yer altına gömülen fiber optik kablolar, akustik sensörlere dönüştürülüyor. Bu sensörler hat üzerindeki herhangi bir noktada meydana gelen mekanik hareketlerin akustik olarak algılanmasını sağlıyor. Sistem derin öğrenmeli yapay zekası sayesinde meydana gelen hareketleri tırmanma, koşma, kazma vurma gibi sınıflandırılmış 150 bin etiket arasından ayırt edebiliyor. Böylece tehdidin yerini, 10 metrelik konum doğruluğuyla tespit etme olanağı sunuyor.

ÇAMLICA KULESİ VE BİLİŞİM VADİSİ FOTAS’A EMANET

CCTV (Kapalı Devre Televizyon) kameralarıyla entegre olan FOTAS sistemi, alarm durumunda ilgili bölgedeki kameraya hızlıca bağlanabiliyor. Dağıtılmış fiber optik sensörler, havaalanları, demir yolları, enerji tesisleri, petrol rafinerileri, gömülü petrol ve gaz boru hattı sistemleri gibi birçok alanda güvenlik odaklı kullanılabiliyor. Firmanın ürettiği sistem, Çamlıca Televizyon ve Radyo Kulesi ile Bilişim Vadisi'ne kurulan güvenlik sisteminde kullanılmakta. Sistem,  bulunduğu hattın güzergahı boyunca oluşan izinsiz geçiş girişimleri ve yetkisiz kazı gibi her türlü üçüncü taraf müdahalesini tespit ediyor.  SAMM Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Akşit, FOTAS’ın ilk uygulamasını Çamlıca Kulesi'nin etrafındaki çitlerde uyguladıklarını, kulenin çok iyi korunması gerektiği için güvenliğin ön planda tutulması gerektiğini belirtirken, “ Bu alanda güvenliği üst seviyede kamera sistemiyle entegre ettik.  Böylece kamera sinyalin geldiği yöne hareket ettirilebiliyor. Şu anda Bilişim Vadisi'nde kurulum çalışmamız devam ediyor. Orada daha büyük bir alanda kurulmuş durumda. Yakın zamanda demir yolları ve İGDAŞ gibi kritik yerlerde kurulumlar yapacağız." diye konuştu.

ÜST DÜZEY GÜVENLİK GEREKTİREN ALANLAR İÇİN

GOSB’da faaliyetlerini sürdüren, SAMM Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Akşit, SAMM Teknoloji’nin ortaya koyduğu FOTAS Projesi,  2017 yılında TÜBİTAK BİLGEM ile yapılan ortak çalışma sonrasın ürün haline dönüştürülerek, geçtiğimiz yıl ticarileştirildi.  Geliştirdikleri ürünün bir akustik algılama sistemi olduğunu fiber optik kabloların, geçtiği yerin çevresindeki fiziksel hareketlerin oluşturduğu akustik etkiyi algılayarak alarm verdiğini belirten SAMM Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Akşit, “bu sistem  genelde güvenliğin üst düzeyde ön planda olduğu endüstriyel ve nükleer tesisler ile havalimanlarında kullanılmakta. Bu alanların çevresine fiber optik kablo döşeniyor. Birisi çite tırmandığında, kazı yaptığında veya kimliği belirsiz araç geçtiğinde sistem bunu tespit ederek alarm veriyor." dedi.

YÜZDE 100 YERLİ VE MİLLİ

Ürünü GOSB’da ki fabrika ve Ar-Ge Merkezinde geliştirdiklerini, halen 10 ile 50 kilometreye kadar algılama yapabilen iki farklı model geliştirdikleri söyleyen SAMM Teknoloji Genel Müdürü Mustafa  Akşit, “ FOTAS Projesi yüzde 100 yerli ve milli, bütün komponentlerini SAMM olarak burada tasarlayıp  ürettik. İhracatı da düşünüyoruz” dedi.

SIRADA YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ VAR

Bu yıl Yangın Algılama Sistemi’ni geliştirip ürün haline getirmeyi planladıklarını söyleyen Akşit, “ araştırmalarımız, yangın algılama ve akustik etkiyle birlikte dünyadaki pazar büyüklüğünün 2,8 milyar dolar seviyesinde olduğunu ortaya koymakta.  Biz bu yıl yangın algılama sistemini de yapacağız." dedi. Sinyal etiketleme için de bir ekip kurarak sahadan veri topladıklarına dile getiren Akşit, şu ana kadar yürüme, kazı çalışması, araç geçişi gibi sahadan 150 bin veriyi toplayarak etiketlediklerini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.