KSO’da Mobilite toplantısı!

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Mobilite Çağrısı tanıtım toplantısı Kocaeli Sanayi Odası’nda yapıldı.

KSO’da Mobilite toplantısı!
23 Mayıs 2021 Pazar 14:20

Toplantıya  katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Teknoloji hamlesinde Kocaeli öncü olacak” dedi. Çevrimiçi olarak düzenlenen programa; Bakan Yardımcısı Kacır’ın yanı sıra, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Program Yönetimi Daire Başkanı Hakan Erten ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar katıldı.

MOBİLİTE ÇAĞRISI’ 8 HAZİRAN’DA SONA ERECEK

Bakanlık tarafından sağlanan teşvik, yatırım ve Ar-Ge desteklerini orta-yüksek ve yüksek teknoloji seviyeli sektörlere yoğunlaştırma amacıyla başlatılan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında 30 Nisan’da açılan ‘Mobilite Çağrısı’ başvuruları 8 Haziran’da sona erecek. Mobilite çağrısına yönelik olarak ilimizdeki firmaları bilgilendirmeye amacıyla düzenlenen toplantıda çağrının tanıtımı ve başvuru sürecinin etkin yürütülmesi hakkında bilgiler paylaşıldı. Yoğun bir katılımla, iki saat süren toplantının moderatörlüğünü KSO İş Geliştirme Uzmanı Dila Denizhan üstlenirken, açılış konuşmasını Başkan Ayhan Zeytinoğlu gerçekleştirdi. Kocaeli’nin ülke ekonomisine büyük bir katma değer kattığını vurgulayarak konuşmasına başlayan Başkan Zeytinoğlu, kentimiz ve KSO hakkında bilgiler paylaştı.

KRİTİK SEKTÖRLERDE ÜRÜNLER YERLİ ÜRETİLECEK

Başkan Zeytinoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’ programının cari açık verilen kritik sektörlerdeki ürünlerin, yerli imkânlarla üretilmesine olanak sağladığını, bu program sayesinde, belirlenen öncelikli ürünlerin üretimlerinin desteklenmesi için farklı kurumlarca sağlanan proje desteklerinin, tek pencere mekanizması ile sunulmasının mümkün olduğunu belirtti.  Zeytinoğlu konuşmasında şunları aktardı; “Mobilite çağrısı kapsamında; ulaşım araçları ve bunların aksam/parçalarının üretimi ile otonom veya yarı-otonom konsept araçlar, sürücü destek ve güvenlik teknolojileri, ileri malzeme teknolojileri, batarya ve enerji yönetim teknolojileri, yeni nesil ileri kablosuz ve mobil teknolojilerin desteklenmesi sağlanacak. İlimizde, öncelikli ürün listelerinde faaliyet gösteren firmalarımızın, bu çağrı dönemlerini dikkate alarak yatırımlarına destek almalarını çok önemsiyoruz” dedi.

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ 152 ÜRÜN DESTEKLENECEK

Bakanlığın açıkladığı Hamle Programına kapsamında, mobilite çağrısı ile orta-yüksek ve yüksek teknolojili 152 ürün ve 5 başlık altında toplam 40 yenilikçi teknolojinin

üretimi desteklenebilecek ve bu programla yatırımların çok daha hızlı ve esnek olmasının  sağlanacağını belirten Başkan Zeytinoğlu, üretiminin büyük bir kısmını Avrupa'ya ihraç eden mobilite sektörünün gelişimine olanak sağlayacak, Bakanlığın sunduğu bu destek programından  tüm firmaların maksimum seviyede faydalanmasını temenni etti.

TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİ EKOSİSTEMİ GÜÇLÜ

Toplantıda söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı  Mehmet Fatih Kacır’da Türkiye’nin genç nüfusuna vurgu yaparken, “Gençlerimizi dijital yetkinlikle donatmak bizler için önemli. Donanımlı bir genç nüfus elimizi daha da güçlendirecektir. Türkiye’nin güçlü bir teknoloji ekosistemi var. 2000’li yılların başında bir elin parmaklarını

geçmeyen teknoparkımız varken bugün 87 teknoparka ulaştık. Yine 1.500’ün üzerinde Ar-Ge ve tasarım merkezimiz bulunuyor. 183 bin çalışanıyla bir Ar-Ge ordusuna sahip olduk diyebiliriz. 40 bini tamamlanan 10 bini ise devam eden Ar-Ge projemiz mevcut, ileri teknoloji ürünlerinde 5,8 milyar dolarlık bir ihracata ulaştık” dedi.

42 YAZILIM OKULLARI KOCAELİ’DE

Konuşmasının devamında Kocaelili gençlere de bir de müjde veren Bakan Yardımcısı Kacır, yazılımcı sayısını artırmak için ciddi bir hamle yaptıklarını, yazılım alanında uluslararası yenilikçi öğretim modeliyle öne çıkan 42 Yazılım Okullarının (Ecole 42) birinin İstanbul diğerinin ise Kocaeli’de olacağını açıkladı.  Kacır, okula kayıt yaptırmak için başvuruların başladığını , 2023 hedefleri arasında şu an 170 bin olan yazılımcı hedefini de 500 bine çıkarmak olduğunu da sözlerine ekledi.

YATIRIM ÖNCESİ AR-GE HARCAMALARINA DESTEK

Teknoloji hamlesini tek başına yapamayacaklarını, sanayicileri harekete geçirmenin projenin başarıya ulaşmasında önem arz ettiğini vurgulayan bakan yardımcısı Kacır, “Sanayiciyi harekete geçirmek için yatırım öncesinde Ar-Ge harcamalarını destekleyeceğiz. TÜBİTAK; KOBİ’ler için yüzde 75, orta ölçekli işletmeler için yüzde 60 hibe desteği verecek. KOSGEB ise KOBİ ölçeğindeki işletmelere 6 milyona kadar yüzde 30 hibe, yüzde 70 geri ödemeli destek sunacak. 50 milyon TL üstü yatırımlardan gerekli görülenlerine proje bazlı teşvikler vereceğiz. Bunun yanında üretilen ürünlerin ticarileştirilmesi için gerekli finansmanın sağlanması noktasında destekler ve ihracat odaklı destekler de sunulacak” diye konuştu.

YAPISAL DÖNÜŞÜM ADIMLARINI BİRLİKTE ATALIM

Bakan yardımcısı Kacır, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi’nde Kocaeli’nin öncü olacağına vurgu yaparak, “Cumhuriyetimizin 100 yılında bugünden daha iyi bir sanayi alt yapısına sahip olabilmek için bu projeyi hayata geçirdik. Projeye Kocaelili sanayicilerden tam destek bekliyoruz. Sanayicilere çağrım; gelin bu yapısal dönüşüm adımlarını birlikte atalım, gelecekte imzamız olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantı, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Program Yönetimi Dairesi Başkanı Hakan Erten’in projeye dair detaylı sunumu ve katılımcıların soru-cevaplarıyla son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.