Anasayfa > Ekonomi  >  Kurban Bayramı Öncesi Otobüs Biletlerinde Büyük Artış

Kurban Bayramı Öncesi Otobüs Biletlerinde Büyük ArtışKurban Bayramı yaklaşırken şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarında ciddi artışlar gözlemleniyor. Son iki ayda yapılan zamlar, vatandaşların tepkisine neden olurken, otobüs firmaları ise artan maliyetlerden bahsediyor.

Enflasyon Verileriyle Zamların Boyutu

Nisan ayı enflasyon rakamlarına yansıyan verilere göre, karayolu ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı fiyatlarındaki artış oranı %34,24 olarak belirlendi. Özellikle Ankara – Tekirdağ arası bilet fiyatı 750 TL, İstanbul – Giresun arası 850 TL ve İzmir – Kastamonu arası ise 1300 TL’ye kadar yükseldi. Bu artışlar, otobüs yolculuklarını önemli ölçüde etkileyen bir faktör haline geldi.

Otobüs Biletlerinde Fiyat Artışı Yolcu Sayısını Etkiliyor

Artan fiyatlar, özellikle öğrenciler başta olmak üzere birçok kişinin seyahat sıklığını azalttı. Bazı şehirlerde otobüs bilet fiyatları, uçak bileti fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Yüksek bilet fiyatları sebebiyle otobüsler, kapasitelerinin yarısı kadar yolcu ile seyahat etmek zorunda kalıyor.

Bir otobüs şoförü, mevcut durumu “Bu otobüsün 38 kişi kapasitesi var. Yarısı kadar yolcu oluyor. 20’yi geçmiyor yolcu sayısı” şeklinde ifade etti. Ankara otogarında da fiyat artışları nedeniyle eski hareketlilik kalmadı.

Otogarlardan Ucuza Bilet Bulmak Mümkün

Otobüs firması çalışanları, biletleri daha ucuza almanın yolunun otogarlardan geçtiğini belirtiyor. İnternet üzerinden alınan biletlerin otogar fiyatlarına kıyasla daha pahalı olduğuna dikkat çeken bir çalışan, “İnternetten düşünün bir İstanbul’da 500 liraya bilet alıyor. Ama bir otogarlara geldiğinde pazarlık sünnettir; 400’e de alabilir, 350’ye de alabilir” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların Tepkisi Büyüyor

Bilet fiyatlarındaki artışlar hakkında Ankara otogarına yolculuk yapmak için gelen bir vatandaş, “800’e Mersin’den İstanbul’a gidebiliyordum. Şimdi bin 150 lira. Otobüs biletleri öğrencileri ise fazlasıyla zorluyor,” dedi. Bir diğer vatandaş ise “Ben bundan 2 ay önce gitmiştim Hatay’a dönüş yaptım biletler 600 liraydı. 2 ayda 100 lira daha zam gelmiş. Yıl sonuna bence 1200-1300’ü bulacak böyle giderse,” şeklinde konuştu.


Sıradaki Habere Kaydır