Kuyumcularda yeni dönem!

Perakende kuyum ticaretini düzenleyen ve dün itibarıyla yürürlüğe giren Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kuyumcularda yeni dönem!
15 Nisan 2021 Perşembe 16:19

Kuyum sektörüne yönelik düzenleme, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde sektör temsilcilerinin yanı sıra ilgili tarafların görüş ve katkıları alınarak hazırlandı. Yönetmelik hakkında bilgi veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Düzenlemeyle kuyumculuk faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını, kuyumculuk faaliyetlerinin adil rekabet koşulları altında yapılmasını  ve sektörün daha nitelikli hale getirilerek sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasını  ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz" dedi.

YETKİ BELGESİ ALANLAR KUYUMCULUK YAPABİLECEK

Yeni düzenleme ile, yeni dönemde kuyum ticaretinin, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılabilecek. Hâlihazırda faaliyette olan kuyum işletmelerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar durumlarını Yönetmeliğe uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerekecek. Yetki belgeleri, kuyum ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek. Yetki belgesi verilmesinde; meslek odasına kayıtlı olma, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olma ve vergi dairesine vadesi geçmiş borcu bulunmama, meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyeti bulunma gibi şartların yanı sıra ustalık belgesine sahip olma şartı da aranacak. Düzenleme ile, ustalık belgesi şartının  kuyumcu ya da kuyum işletmesinde tam zamanlı çalışan en az bir personel tarafından yerine getirilebilecek.

İMİTASYON YOK, TESPİH VE SAAT SATIŞI SERBEST

Yönetmelik ile kuyum işletmesinin kuyum ticaretinin yanı sıra faaliyette bulunabileceği alanlar da belirlendi. Opal, akik, kuvars gibi yarı kıymetli taşlar ile bu taşlardan yapılan tespih gibi süs eşyasının perakende satış, bakım ve onarımı ile perakende saat satış, bakım ve onarımı da  bu faaliyetlere dâhil edildi. Kuyum ticaretiyle iştigal edenlerin mesleğini icra ederken, kuyum işletmesinde başka bir ticari faaliyette bulunamayacak. Yönetmelik sonrası, kuyum niteliği taşımayan demo/imitasyon ürünler kuyum işletmelerinde bulundurulamayacak, satışı yapılamayacak.  Böylelikle tüketicide yanlış algı yaratılmasının ve  sektörde haksız rekabetin oluşmasının önüne geçilecek.

KUYUM TİCARETİ BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULACAK

Getirilen düzenleme ile,  her türlü kuyum reklamında yetki belgesi numarasına ve yetki belgesindeki işletme adı veya unvanına yer verilecek, kuyum işletmesinin yanıltıcı bilgi vermesi, haksız ve hukuka aykırı davranış ve ticari uygulamalarda bulunması ve kişileri yasa dışı uygulamalara teşvik etmesi gibi hususlarının önüne geçilmekte. Bu ilke ve kurallara aykırı hareket edilmesi durumunda işletmelere idari yaptırım uygulanacak. Düzenleme ile ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu güne kadar yaptıkları tüm düzenlemelerde olduğu gibi ticarete ilişkin tüm süreçlerde bürokrasinin azaltılmasına yönelik büyük gayret sarf ettiklerini söyledi.  Bakan  Pekcan şöyle devam etti;  “Kuyum ticaretinin takip ve kontrolünün sağlanması amacıyla Bakanlık tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacak. Yetki belgesi verilmesi, yenilenmesi ve iptal edilmesi işlemleri bu Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Sistem sayesinde kuyum ticaretinin mevzuata uygun olarak yürütülmesi ve bu ticarete ilişkin güncel ve doğru bilginin temin edilmesi, işlemlerin kısa süre içinde ve güvenilir bir biçimde yapılabilmesi sağlanacak.”

AYKIRILIK HALİNDE YETKİ BELGESİ İPTAL EDİLECEK

Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmesi durumunda Bakanlıkça verilen süre içinde  aykırılığın giderilmemesi veya aynı takvim yılı içinde tekrarlanması halinde yetki belgesinin iptal edileceğini belirten Bakan Pekcan bu durumda yetki belgesinin iptalinden itibaren iki yıl süreyle yetki belgesi verilmeyeceğini belirtti. Bakan Pekcan, bu sayede, hizmet kalitesinin artırılmasına ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine katkı sağlanacağını ve sektörün mevzuata uygun faaliyet göstermeyen işletmelerden arındırılacağını söyledi. Tunahan Kahraman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.