Sayfa Seç

Logo ve Polin’den Ar-Ge başarısı

Logo ve Polin’den Ar-Ge başarısı
reklâm

Yazar hakkında

Daha önce en çok ihracat yapan firmalar sıralamasında yer alan kuruluşlardan toplanan veriler ile halka açık şirketlerin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdikleri bilançolar temel alınarak hazırlanmaktaydı. Bu yıl  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı Ar-Ge merkezine sahip firmaların yaptığı bildirimlerden de yararlanılarak hazırlanan listenin ilk sırasında geçtiğimiz yıl 2 milyar 162 milyon 839 bin 458 TL ile Türkiye’nin gururu Aselsan yer aldı. Savunma Sanayinin yerli ve milli firması toplam cirosunun % 24’ünü Ar-Ge’ye ayırırken Ar-Ge çalışmalarında görevlendirdiği, tamamı mühendis  4140 personelle de ilk sıradaki yerini açık ara sürdürdü. En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan 250 Firma listesinde GOSB’da faaliyetlerini sürdüren Logo Yazılım ve Dilovası GEBKİM’de üretim yapan Polin Group firmaları da yer aldı.

LOGO YAZILIM İLK 20’DE YER ALDI

Türkiye’de en yüksek Ar-Ge harcamaları yapan 250 şirketin belirlendiği araştırmada Gebze’nin gözde iki firması listede yer aldı, GOSB’da faaliyetlerini yürüten Türkiye’nin en büyük yerli yazılım firması Logo Yazılım, geçtiğimiz yıl harcadığı 143.878.287 Tl’lik rakamı ile listede 15.sırada yar aldı. Toplam cirodan % 45 pay ayıran Logo Yazılım, Ar-Ge merkezinde de 484 personel çalıştırmakta. Başarılı firmanın bu yıl için öngördüğü Ar-Ge harcama rakamı ise 199.893.000 TL olarak listede yer aldı.Logo, en çok Ar-Ge projesi yürüten firmalar sıralamasında da 25 projesi ile de ilk 100 firma, Ar?GE merkezinde çalışan lisans ve lisansüstü personel sayısında 455 personelle ilk 20’de, Ar-Ge merkezinde çalışan 167 kadın personel sayısına göre de  ilk 10 firma arasına girdi. Başarılı firma Ar-Ge çalışmaları sonrası 286 markayı da bünyesine katarak bu kategoride  9.sırada yerini aldı.

POLİN’DEN BÜYÜK ÇIKIŞ

POLİN’İN Dilovası GEBKİM’de üretim yapan Polin Waterparks’ın da içerisinde bulunduğu Polin Group’ta en fazla Ar-Ge harcaması yapan 250 firma arasında bu yılda yerini aldı. Eğlence parkları ve su parkları üreten başarılı firma 7milyon 370 bin 655 TL’lik harcaması ile listede 134.sırada yer aldı. Toplam cirosunun % 3’ünü Ar-Ge’ye ayıran Polin Group, Ar-Ge merkezinde 46 personel istihdam ediyor. Başarılı firmanın 2019 yılı Ar-Ge harcama tahmini ise 8 milyon 250 bin TL olarak yer aldı. Polin, Ar-Ge merkezinde alınan 52 patent sayısı ile ilk 20 firma içerisinde yer alırken, 37 tasarımına  tescil alarak, tescil sayısına göre de ilk 20 firma arasında yerini aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Son Videolar

Yükleniyor...

error: Content is protected !!