Manpower, İstihdam Araştırmasını açıkladı

ManpowerGroup 2018 yılı dördüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre, Türk işverenlerin %19'u ekim-aralık döneminde istihdamda artış beklerken %11'i azalma öngörüyor ve %70'i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor.

Manpower, İstihdam Araştırmasını açıkladı
18 Eylül 2018 Salı 16:26

Bölgesel olarak en güçlü işe alım planları Net İstihdam Görünümü +%18 seviyesinde olan Marmara Bölgesi'nden gelirken, sektörler arasında istihdam beklentisi en yüksek sektör olarak +%21’lik görünümle Üretim öne çıkmakta. ManpowerGroup 2018 yılı dördüncü çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre
İşverenler, önümüzdeki üç ayda 11 sektörün 10'unda ve beş bölgenin tamamında istihdam artışı bekliyor. Bir önceki çeyrekle kıyaslandığında, işe alım eğilimleri beş bölgenin ikisinde ve 11 sektörün altısında zayıflıyor. 2017'nin dördüncü çeyreğiyle karşılaştırıldığında, işe alım planları 11 sektörün beşinde ve beş bölgenin ikisinde güçleniyor.

İŞ GÜCÜNDE ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2018 dördüncü çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “Sonuçlar mevsimsel verilerden arındırıldığında ortaya çıkan +%12'lik genel istihdam görünümü güçlü ve istikrarlı bir tablo çiziyor. Yılın son çeyreğinde 11 sektörün 10'undaki ve beş bölgenin tümündeki işverenler işgücünde artış olmasını öngörüyor. Üretim sektörü ise bu çeyrekte en güçlü istihdam artışının beklentisi içinde. Uzun vadede, üretim sektöründeki bu artış diğer sektörleri de olumlu yönde etkileyebilir. Türkiye'nin en büyük sanayi bölgelerine ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi'ndeki işverenler ise olumlu bir işe alım ortamı bildiriyor ve bu bölgedeki istihdam görünümü +%18 seviyesinde seyrediyor.”

ÜRETİM YİNE İLK SIRADA YER ALIYOR

İşverenler 11 sektörün 10'unda gelecek çeyrek için istihdam artışı bekliyor. En güçlü işe alım planları ise +%21 Net İstihdam Görünümüyle Üretim sektörü işverenlerinden geliyor. İstikrarlı bir işgücü artışı beklenen Kamu ve Sosyal Hizmetler sektöründe görünüm +%16 seviyesinde. Tarım, Avcılık, Ormancılık ve Balıkçılık ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörlerinde +%15'lik görünümle yine istikrarlı bir işgücü artışı bekleniyor. Bunun dışında, görünümün +%14 olduğu Elektrik, Gaz ve Su ile +%12 olduğu Finans, Sigorta, Gayrimenkul ve Kurumsal Hizmetler sektörlerinde hatırı sayılır istihdam artışları bekleniyor. Ancak Restoran & Otelcilik sektöründeki işe alım beklentileri işverenlerin %2'lik bir görünüm bildirmesiyle belirsiz bir tablo çiziyor.

EN GÜÇLÜ İSTİHDAM ARTIŞI MARMARA’DA

Önümüzdeki üç ay için beş bölgenin tamamında işgücü artışı öngörülüyor. En yüksek işe alım planları +%18'lik Net İstihdam Görünümü ile Marmara Bölgesi'nde bildiriliyor.
2018 yılı dördüncü çeyreğinde işletme büyüklüğü kategorilerinin dördünde de istihdam artışları öngörülüyor. En güçlü işe alım beklentilerini, +%19 Net İstihdam Görünümü ile Büyük ölçekli işverenler bildirirken, Net İstihdam Görünümünün sırasıyla +%15 ve +%13 seviyelerinde göründüğü Orta ve Küçük işverenler de istikrarlı istihdam artışları bekliyor. Mikro işverenler +%2 ile ihtiyatlı bir görünüm bildiriyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.