MARKA desteklerini açıkladı

Gebze Ticaret Odası’nda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) 2018 yılı mali destek programlarının tanıtıldığı bilgilendirme toplantısı Gebze Ticaret Odası’nda gerçekleşti.

MARKA desteklerini açıkladı
12 Ocak 2018 Cuma 10:47

Bölgemizin kalkınmasına yönelik çalışmalar yürüten MARKA’nın kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşlara mali destek sağlayacağı projelere ilişkin tanıtım toplantısına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, MARKA Proje Uygulama Birimi Başkanı Şevket Kırıcı ve STK temsilcileri katıldı. MARKA kurumların sunduğu projeleri değerlendirecek ve 2018’de kar amacı gütmeyen kurumlara yönelik olarak 14 milyon, kar amacı güden kurumlara yönelik ise toplamda 11 milyon olmak üzere toplamda 25 milyon TL mali destek sağlayacak.

ÇİLER : “MARKA’NIN DESTEĞİ HEP YANIMIZDA”
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı mali destek programının Gebze’ye önemli katkısının olacağını söyleten toplantının ev sahibi GTO Başkanı Nail Çiler, “MARKA’nın Türkiye’de ilçe olarak sadece Gebze Ticaret Odası’nda yer aldığını belirterek, “MARKA’nın özellikle teknoloji fuarlarında desteğini gördük ve bunun yansıması da çok iyi oldu. Türkiye’nin başkenti Ankara, sanayinin başkenti Kocaeli, Kocaeli’nin kalbi de Gebze’dir. En kısa zamanda GTÜ’de sanayi alanında bir fuar açılacak ve MARKA orada da destek sağlayacak. Bundan dolayı çok teşekkür ediyorum. İhracat rakamlarına baktığımız zaman 2014’te yakaladığımız rakamı yakaladık. Bu veri de ekonomik anlamda 2018’in 2017’den daha iyi olacağını gösteriyor. 2018’in bölgemize, ülkemize, ülkemize ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyorum.” dedi.

AKSOY : “MARKA, ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR”
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli’nin sanayide önemli bir yeri olduğunu hatırlattı ve “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı bağlı olduğu illerle birlikte bölgenin gelişmesi ve kalkınması adına geçmiş yıllardan itibaren önemli çalışmalar ortaya koyan bir ajansımız. Türkiye’deki imalat sanayinin yüzde 13’ü Kocaeli’nde gerçekleştiriliyor. Ajansımızın çağrıya çıktığı en önemli konulardan biri de imalat sanayide yer alan insanların kendilerini geliştirecekleri bir başlık. MARKA, Türkiye genelinde önemli bir yere sahip olan Kocaeli’nin kendisini daha iyi bir noktaya taşımasına fırsat yaratacak önemli bir çalışma yürütüyor. Dört başlık altında yürütülen bu çalışmalarda hem kamu hem de özel kurumların başvurabileceği projeler olacak. Sizden beklentimiz, ajansımızın ön gördüğü çerçevede çok sayıda projenin sunulmasıdır. Ajans uygun gördüğü projelere destek sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

KIRICI: “ÖĞRENCİLERE NİTELİK KAZANDIRACAK EĞİTİMLER”
MARKA olarak yürüttükleri projeler hakkında bilgi veren MARKA Proje Uygulama Birimi Başkanı Şevket Kırıcı “Sanayimizin temel sorunu olan mesleki eğitimden gelen öğrencilerimizin niteliğini artırmak anlamında çalışmalarımız var. Aynı zamanda sanayide staj imkânı ve iş başı eğitimleri almalarına yönelik olarak 7 milyon kaynak ayrıldı. Bir diğer programımız turizm mali destek programı. Bu program için ayırdığımız bütçe 5 milyon. Bu bütçe düşük görülebilir ancak Valimizin de talimatı ile bu konuya farklı açılardan da desteğimiz olacak. İmalat sanayide mesleki eğitimin geliştirilmesi programımızdaki temel hedef imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda mesleki eğitimi geliştirmek olacaktır. Öğrencilerimiz gerekli alt yapıya sahip değil, biz de bu anlamda destek eğitimleri sağlayacağız. Uygulamalı staj merkezleri, mesleki eğitimlerin verileceği çalışmalar üretilecek. Sanayicimizin şikâyet ettiği nokta nitelikli eleman bulamamak. Bu noktada biz elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.