Meslek liseliler, ‘MESS Yarınım’ la geleceğin mesleklerine hazırlanıyor

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) ülkemizin ve Türk sanayinin ihtiyaç duyduğu teknik iş gücünü yetiştirmek, mesleki eğitimin niteliğini ve genç istihdamını artırmak amacıyla başlattığı "MESS Yarınım” eğitim projesi büyüyor.

Meslek liseliler, ‘MESS Yarınım’ la geleceğin mesleklerine hazırlanıyor
15 Nisan 2021 Perşembe 16:28

Bugüne kadar 25 bin meslek liseliye ulaşan “MESS Yarınım” hareketi, öğrenciler ve velileri için yapılacak etkinlikler ve eğitim programları ile tüm yıl boyu devam edecek. Hızla dijitalleşen dünyada en büyük ihtiyacın yeni becerilerle donatılmış teknik iş gücü olduğunu belirten MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Eğitimleri sırasında öğrencilere sunulan maddi olanaklar kendilerini geliştirmeleri, potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve özgüven kazanmaları açısından oldukça değerli. Bu nedenle ‘MESS Yarınım’ hareketimizin maddi desteklerini her yıl artırmaya devam ediyoruz. Bu desteklerimizin yanı sıra eğitimler ile Türkiye’nin ve bölgenin gelecekte ihtiyaç duyacağı nitelikli gençleri de bugünden yetiştiriyoruz” dedi.

‘MESS Yarınım’ ile  MESS üyesi 250 şirketin çalışanlarının meslek liselerinde okuyan çocuklarına burs desteği sağlanıyor. MESS Yarınım bursu kapsamında öğrenci başına verilen toplam burs tutarı ise yıllık 3 bin 200 TL. Desteklerini her yıl artıran MESS, 2018 - 2019 eğitim döneminde 4.800 öğrenciye burs imkânı sunarken bu rakamı 2020 - 2021 döneminde 6.100’e çıkardı. Uzun vadeli bir yol haritası paralelinde ilerleyen MESS, 2023 yılına kadar burs ve kodlama eğitimleriyle 1,5 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

SADECE GÜNÜMÜZE DEĞİL GELECEĞE DE YATIRIM YAPIYOR

Eğitimin öneminin bilincinde olarak, MESS Yarınım programının uzun vadeli olması için planlarını yürüten MESS, öğrenciler ve velileri için yaptığı çalışmaları yılın 365 gününe yayarak bu alanda fark yaratan bir yaklaşımı da ortaya koyuyor, eğitimleri boyunca her zaman öğrencilerin yanında yer alıyor. Gençleri yarının mesleklerine hazırlamak amacıyla bugüne kadar verdiği kodlama eğitimleri ile bugüne kadar 15 bini aşkın gencin eğitimlerden yararlanmasını sağladı. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzalanan protokol kapsamında MEB EBA platformu üzerinden tüm seviye ve yaş gruplarından oluşan yaklaşık 600 bin kişiye bu eğitimleri ücretsiz erişime açtı. Başlangıçtan ileri düzeye kadar dört seviyede, toplam süresi 34 saati bulan 248 online videodan oluşan “MESS Kodlama ve 3 Boyutlu Tasarım Eğitimleri” bu alanda kendini geliştirmek isteyen yüz binlerce öğrencinin online erişimine açık olmaya devam edecek.

GELECEĞİN MESLEKLERİ İÇİN NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ YETİŞTİRİYORUZ

Kodlama gibi sanayinin ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak alanlara da yatırım yapmanın öncelikleri olduğunu söyleyen MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “MESS olarak ülkemizin geleceğine inanıyoruz ve ‘MESS Yarınım’ hareketi kapsamında bugünden geleceği şekillendirecek dijitalleşme odaklı eğitim çalışmalarını da hayata geçiriyoruz. Çünkü dijitalleşmenin sanayi, ekonomi ve istihdam alanlarında ciddi fırsatlar yaratacağını düşünüyoruz. Özellikle 2030 yılına gelindiğinde imalat sanayide robotik mühendisler, büyük veri uzmanları, yapay zekâ programcıları, IoT uzmanları, çok kanallı yazılımcılar ve siber güvenlik uzmanları ülke ve şirketlerin faaliyetlerinde büyük rol oynayacak. Bu süreci iyi yönetirsek, ülkemizin rekabet gücü de artacak. Çocuklarımız ve gençlerimiz, ülkemizin dijital dönüşümünde kilit rol oynayacak. Bu nedenle kodlama gibi, sanayinin ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak alana yatırım yapmak önceliğimiz. Çünkü geleceğe yön verecek olanlar, teknolojiyi takip edenler değil üretenler olacak. Bu sorumlulukla MESS olarak, 2 yıla yakın süredir ortaokul ve lisede eğitim gören çocuklarımıza kodlama eğitimleri de veriyoruz. Yıl boyunca yapacağımız etkinliklerle, öğrencilerimizi ve velilerimizi çığır açan teknolojilerin uzman isimleriyle bir araya getirecek buluşmalar yapmaya devam edeceğiz. ‘MESS Yarınım’ ile hedefimiz üyelerimizle, gençlerimizle el ele vererek daha güçlü bir Türkiye için sağlam temelleri bugünden atmak, geleceği şekillendirecek nitelikli ve dijital teknolojiler alanında donanımlı bir nesil yetiştirmek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.