Nefes Kredisinde son rötuşlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından duyurduğu COVID-19 sebebiyle ciro kaybı yaşayan esnafa verilen hibe desteğinin ardından, daha büyük çaplı işletmelere faiz ve kâr payı desteği için çalışmalar sürüyor.

Nefes Kredisinde son rötuşlar
19 Mayıs 2021 Çarşamba 13:36

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TOBB, KGF ve bankalar aracılığıyla tüccar, sanayici ve büyük şirketler için daha önce olduğu gibi nefes kredisi kullandırılacak. Reel sektörün finansmana erişim problemi yaşadığı dönemlerde devreye giren ve TOBB’a bağlı odaların bankalardaki mevduatının güvence olarak kullanılması esasına dayanan nefes kredisinde yeni dönem şartları belirleniyor.

ODA VE BORSALAR BİLDİRİMDE BULUNMAYA BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından, aralarında Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası  ve Körfez Ticaret Odası gibi odaların da bulunduğu oda ve borsalar bankadaki mevduatlarını ve son kullandırılan nefes kredisine bağladıkları mevduatları TOBB’a bildirmeye başladılar. Üye odalardan gelecek bilgilerin toparlanmasının ardından TOBB’un yeni nefes kredisine sağlayabileceği finansman desteği miktarı belirlenecek. Bunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı, KGF ve TOBB yeni desteğin kullanım şartlarını kararlaştıracaklar. Geçen yıl kullandığı nefes kredisini bu yıl ocak ayından itibaren ödemeye başlayan (veya ödemesi gerektiği halde ödeyemeyen) firmaların bu destekten yararlanıp yararlanmayacağı tespit edilecek.

Kullanım şartlarında yumuşama bekleniyor

Daha önce kullandırılan nefes kredilerinde insiyatifin bankalarda olması sebebiyle bir çok işletme, destekten yararlanamamaktan şikayet etmişti. Bu kez pandemi koşullarının da göz önünde bulundurularak, yararlanma şartlarının daha kolaylaştırılması bekleniyor. Faizin de aynı şekilde piyasa faizinden çok daha düşük belirlenmesi öngörülüyor. Nefes kredisinde, şirketlerin cirolarına göre kategorilere ayrılarak kullanabilecekleri finansman miktarının üst sınırları belirlenecek. Bu kez kamu bankalarının ağırlıklı olarak devreye girmesi planlanıyor.

2020 YILINDA  50 BİN İŞLETME 3 MİLYAR KREDİ KULLANDI

2020 yılında oda ve borsa üyesi 50 bin işletmeye toplam 3 milyar lira tutarında nefes kredisi kullandırılmıştı. Burada sektörel olarak en büyük payı yüzde 19.4 ile toptan ticaret alırken, bunu yüzde 17.3 ile perakende ticaret ve yüzde 17.1 ile de imalat sektörü takip etti. İnşaat yüzde 12.3, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri yüzde 5.6, ulaştırma ve depolama yüzde 5.3, mesleki bilimsel ve teknik faaliyetler yüzde 4.8, motorlu taşıtlar yüzde 4.7, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 3.4, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 2, eğitim yüzde 1.5, insan sağlığı ve sosyal hizmetler ile bilgi ve iletişim yüzde 1.3 pay aldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.