OSB’ler de Uygulama yönetmeliği değişti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, OSBÜK’e üye olacak OSB’lerin temsilcisi sayılarında değişikliğe gidildi.

OSB’ler de Uygulama yönetmeliği değişti
11 Mayıs 2018 Cuma 12:21

Daha geniş alana sahip OSB’lere OSBÜK’e daha çok temsilci gönderme olanağı getirildi. Yeni düzenlemeye göre, OSB’lerin yer seçimi talebi, bakanlığa elektronik ortamda sunulacak. Yer seçiminin kesinleşmesinden sonra, OSB sınırları dışında kalan alanların planlanması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve/veya ilgili belediye tarafından en geç bir yıl içinde yapılacak. Bununla ilgili usul ve esaslar Bakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca müştereken belirlenecek. OSB’nin genel kurul sistemine geçmesi için; 1/2 oranı aranacak.

TEMSİLCİ SAYISI ALANA GÖRE BELİRLENECEK

Yeni yönetmeliğe göre, OSB’ler tarafından OSBÜK’e gönderilecek temsilciler; 100 hektara kadar 1, 101-250 hektara kadar 2, 251-500 hektara kadar 3, 501-750 hektara kadar 4, 751-bin hektara kadar 5, bin 1-bin 500 hektara kadar 6, bin 501-2 bin hektara kadar 7, 2 bin 1 ve üzeri hektara kadar 8 kişi olmak üzere müteşebbis heyet, yönetim kurulu veya genel kurul üyeleri arasından seçilecek. Eski düzenlemede OSB’ler, 250 hektara kadar 1, bin 1 ve üzeri hektara kadar 5 temsilci seçebiliyordu.

BELEDİYELER KURULUŞTA YER ALABİLECEK

OSB yer seçimi kesinleştirilen alandaki büyükşehir belediyesi, il belediyesi, ilçe belediyesi, belde belediyesi, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’na göre kurulan sanayi odası, yoksa ticaret ve sanayi odası, o da yoksa ticaret odası, il özel idaresi veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı ile alanın hiçbir belediye sınırı içinde olmaması hâlinde il belediyesi, ilçe belediyeleri ile bu ilçelerdeki odalar, valilik uygun görüşüne istinaden OSB kuruluşunda yer alabilecek. OSB kuruluşuna katılan kurum ve kuruluşların temsilcileri ve vali tarafından imzalanmış kuruluş protokolünün Bakanlıkça onaylanması ve sicile kaydı ile OSB tüzel kişilik kazanacak.

BÖLGE MÜDÜRÜNE GÖREV

Yeni yönetmelikte, kendilerine verilen iş ve görevleri, kanun, yönetmelik, kuruluş protokolü, ana sözleşme, genelge ve talimatlarla emirlere ve iş icaplarına uygun olarak en iyi şekilde yerine getirmekle yükümlü olan bölge müdürü ve personeli için yeni görev tanımı yapıldı. Buna göre, bölge müdürü ve personeli, bakanlığın talebi üzerine her türlü belge, defter, kayıt ve bilgileri ibraz etmek ve örneklerini noksansız, istenilen süre içerisinde ve gerçeğe uygun olarak vermek, para ve para hükmündeki evrakı göstermek, bunların sayılmasına ve incelenmesine yardımcı olmak, yazılı bilgi taleplerini karşılamak, denetimde her türlü yardım ve kolaylığı göstermekle yükümlü olacak.


Etiketler; #OSB

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.