OSB’lerde yeni dönem!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanmış olan “Yatırım Alanların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” bugün 30612 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

OSB’lerde yeni dönem!
03 Aralık 2018 Pazartesi 13:14

Yönetmeliğe göre, OSB’ler, teknoparklar (TGB’ler), endüstri bölgeleri (EB), serbest bölgeler (SEB) ve sanayi siteleri (SS) için yeni bir dönem başlıyor.

SEB’DE YETKİLİ TİCARET BAKANLIĞI

Yönetmelik uyarınca, elektronik ortamda Bakanlığa yapılan başvurularda yatırım alanlarının kullanımının uygun görülmesi halinde, ayrıca yeniden yer seçimi işlemi yapılmayacak. Serbest bölge kurmak üzere başvurular ise, söz konusu bölgelerin bağlı olduğu Ticaret Bakanlığına yapılacak. Yönetmelik kapsamında belirlenen yatırım alanlarının serbest bölge olarak kullanımının Ticaret Bakanlığınca uygun bulunması halinde, bu yerlerde ihdas edilecek serbest bölgelerin yer ve sınırları ilgili kanun uyarınca belirlenecek. Yönetmelikte belirlenen yatırım alanlarında serbest bölgelerin ihdası, sevk ve idaresine ilişkin tüm iş ve işlemlerde Ticaret Bakanlığı görevli ve yetkili olacak.

KAMULAŞTIRMA DAVALARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, planlı yatırımın en koordine üsleri olan EB, SEB, OSB, TGB ve SS gibi yatırım bölgeleri için yer seçimi süreçlerinin 1 yılı aştığının ve zaman zaman kangrene dönüştüğünün bilinciyle hareket ederken,  böylelikle kamulaştırma bedeline karşı açılan davaların da önüne geçmiş olacak. Yönetmelikle birlikte, talepleri kısa sürede değerlendirme yönünde güçlü bir adım atan bakanlık; yatırımcının arazi temini maliyetlerini azaltmayı ve kamulaştırma topuna girmeden hazine arazilerini değerlendirebilmeyi öngörüyor. Yönetmelikte ayrıca, yatırım alanlarının yerinin belirlenmesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İl Özel İdaresi veya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve ilgili belediyelerden görüş alınmasına yer verilmekte.


Etiketler; #OSB #Teknopark

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.