OSB’lere KDV kolaylığı

Yatırım, üretim ve istihdamın, Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinin teşvik edilmesi amacıyla hazırlanan “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı. Tasarıya göre; organize sanayi bölgeleri (OSB) ve küçük sanayi sitelerinin (KSS) altyapı yatırımları ile küçük sanayi sitelerinin işyeri yapımına ilişkin mal ve hizmet alımları KDV’den istisna tutulacak.

OSB’lere KDV kolaylığı
14 Şubat 2018 Çarşamba 14:24

KÜTÜKCÜ: ‘SANAYİCİ NEFES ALACAK’

 ‘OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, başından beri yakından takip ettikleri tasarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanılmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, tasarının TBMM’de kabul edilerek yasalaşmasını bekledikleri söyledi. Değişikliğin OSB’lere ve sanayi sitelerine büyük kazanımlar sağlayacağını kaydeden Kütükcü, “OSB’lerin ve küçük sanayi sitelerinin su, kanalizasyon, arıtma, doğalgaz, elektrik, haberleşme tesisleri ile yol yapım harcamaları KDV’den muaf tutulacak. Aynı şekilde OSB’ler ile KSS’lere veya bunlar tarafından oluşturulan iktisadi işletmelere yapılan mal teslimleri ile hizmet ifaları da KDV’den muaf tutulacak. Ancak OSB’ler ile KSS’lere veya bunlar tarafından oluşturulan iktisadi işletmelere istisna kapsamında teslimde bulunan veya hizmet ifa eden mükelleflerin mal ve hizmet alımları ise genel hükümlere göre KDV’ye tabi olacak.” dedi. Bununla birlikte söz konusu kanun maddesinin “Organize Sanayi Bölgelerine altyapı inşaat ve imalatları için yapılan her türlü teslimler ile Organize Sanayi Bölgelerinin ve sanayi sitelerinin katılımcılarına altyapı, arsa ve işyeri teslimleri ile aidat bedelleri” şeklinde düzenlenmesinin daha da faydalı olacağı kanaatini taşıyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.