OSBÜK’de gündem Enerji Verimliliği

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen 7.OSB Enerji Zirvesi yoğun bir katılımla yapıldı.

OSBÜK’de gündem Enerji Verimliliği
15 Ocak 2020 Çarşamba 17:46

Ankara’da düzenlenen zirveye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve yönetim kurulu üyeleri, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TOBB Başkan Vekili Salih Zeki Murzioğlu, Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, OSB Başkanları, bölge müdürleri ve sektörle ilgili çok sayıda temsilci katıldı.

OSBÜK ENERJİ VERİMLİLİĞİ  EĞİTİMLERİNİ BAŞLATIYOR

Zirvenin açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Enerji Verimliliği temasıyla düzenlenen 7.OSB Enerji Zirvesine olan yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunu, OSBÜK olarak enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Kütükcü, “OSBÜK olarak, enerjide verimlilik konusunu her zaman çok önemsedik ve bu konuya odaklanan çalışmalar yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, TOBB ve OSBÜK olarak tüm organize sanayi bölgelerimizde 500 TEP ve üzeri enerji tüketen sanayicilerimize yönelik Enerji Verimliliği eğitimlerini başlatıyoruz. İlk eğitimimiz 12 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilecek” dedi.

SANAYİNİN ENERJİ TALEBİ 17 YILDA 2 KATTAN FAZLA ARTTI

7. OSB Enerji Zirvesinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, bugüne kadar tüzel kişilik kazandırılan 315 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 2 milyon kişinin istihdam edildiği bilgisini vererek, sanayinin büyümesiyle enerjiye olan talebin de arttığını söyledi. Türk sanayisinin enerji talebinin 17 senede 2 kattan fazla arttığına dikkati çeken Varank, bu artışın gelecekte de hızla devam edeceğini, enerjinin yoğun olarak kullanıldığı sanayi kollarında iyileştirmeler yapmanın önem kazandığını dile getirdi. Varank, sanayinin çevreci dönüşümü için de “Yeşil OSB” vizyonuyla çalıştıklarını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:“OSB’leri, çıktıların girdiye dönüştüğü, enerjisini kendi karşılayan, kaynak verimliliği yüksek, eko-endüstriyel parklara dönüştürmek istiyoruz. Bu proje kapsamında Dünya Bankası ile beraber çalışıyoruz. İlk aşamada Ankara, Adana, Bursa ve İzmir’den birer OSB ile başladık. Kaynak verimliliği, endüstriyel simbiyoz ve yeşil altyapı konularında analiz çalışmalarını tamamladık. Temel eksiklikleri belirleyip, her bir OSB için eylem planları hazırladık. Ayrıca tüm Türkiye geneli için de bir ‘Yeşil OSB’ çerçevesi oluşturduk. Şu an projenin ikinci aşaması yani uygulama safhasını yürütüyoruz.”

Zirvede söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, vatandaşlara ve sanayicilere kesintisiz enerji arzı sağlamayı temel ilke kabul ettiklerini söyledi. Bu amaçla sadece ulusal değil, birçok uluslararası projeyi de hayata geçirdiklerini ifade etti.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş da sanayileşmenin önündeki engelleri kaldırmak, maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için çalışacaklarını söyledi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve ENVER Başkanı Murat Kalsın da birer konuşma yaparak çalışmaları hakkında bilgi verdi.Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. “Mevzuat ve Destekler”, “Sanayide Enerji Verimliliği”, “OSB’lerde Elektrik ve Doğal Gaz Faaliyetleri ve GES Uygulamaları” , “Finans ve Destekler” başlıklı 4 oturumda gerçekleştirilen panel, gün boyu devam etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.