OSBÜK’ten OSB’ler için istişare toplantısı

Türkiye’deki 351 OSB’nin Başkan ve Bölge Müdürleri, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) tarafından online olarak düzenlenen istişare toplantısında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Bölgeleri Genel Müdür Vekili Soner Erkek ile bir araya geldi.

OSBÜK’ten OSB’ler için istişare toplantısı
17 Nisan 2021 Cumartesi 19:18

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü’nün moderatörlüğünü yaptığı webinar toplantıya Dilovası İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tokkan ve Bölge Müdürü  Onur Kesici’de katıldı. Toplantıda OSB Başkanları taleplerini Bakan Varank’a iletirken, üretimde yaşanan son gelişmelerde istişare edildi. Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türkiye ekonomisinin ve üretimin belkemiği olduğuna dikkat çekti. Ekonominin salgının etkisi ve yüksek kur-yüksek faiz-yüksek enflasyon gibi nedenlerden dolayı hareketli bir dönemden geçtiğini aktaran Kütükcü, OSB’lerin bu zorlu süreçte üretimi kesintisiz devam ettirmek için olağanüstü bir mücadele verdiklerinin altını çizdi.

MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ PLANLAMA TALEBİ

Konuşmasında, mesleki ve teknik eğitime özellikle değinen Başkan Kütükcü, “Gençlerin üretim ve işgücü piyasasına kazandırılması için atılacak her türlü adımın destekçisiyiz” mesajı veren Kütükcü, şunları söyledi: “Türkiye’nin geleceğinin üretimde ve bu üretimi sırtlayacak gençlerimizde olduğunu biliyoruz. Kaldı ki, bu konuda organize sanayi bölgelerimiz, devletimizin de desteğiyle çok ciddi yatırımlar yapıyor. Bugün organize sanayi bölgelerimizde 76 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz var. Bu Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde 56 bine yakın öğrencimiz halihazırda eğitim alıyor. Yine organize sanayi bölgelerimizde, 17 tane de meslek yüksekokulumuz eğitim hayatına kazandırılmış durumda. Ankara’da, Bursa’da, Mersin’de, Konya’da, daha pek çok OSB’mizde yüksek teveccüh gören, son derece başarılı okullarımız var. Bu okullarımızdan mezun olan öğrencilerin, sanayi bölgelerimizde, işletmelerimizde istihdam edilme oranları, sanayinin dışında konuşlanmış diğer okullarımıza göre çok daha iyi durumda. Çünkü, OSB’lerimizin içinde konuşlanmış meslek liselerimizde açılan bölümler, sanayinin ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Yani, üretimin ihtiyacı ile insan kaynağının niteliği azami ölçüde örtüştürülüyor. Ancak maalesef bunu bütün okullarımız için söyleyemiyoruz. Dolayısıyla devletimizden mesleki eğitimle ilgili arz ve talebi maksimum oranda örtüştürecek yeni bir planlama, yeni reformlar talep ediyoruz. Gerisi zaten kendiliğinden oluşacak, gençlerimizin istihdam oranları da artacaktır” dedi. Kütükcü konuşmasında ayrıca OSBÜK’ün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü MEYDİP, OSBÜK Enerji İzleme Sistemi Projesi gibi çalışmalarla ilgili bilgiler de verdi.

MART’TA OSB’LERDE ELEKTRİK TÜKETİMİ REKOR KIRDI

OSB’lerin istişare toplantısına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Pandemiye rağmen 2020 yılının imalat sanayi açısından başarılı bir yıl olduğunu , yılın son çeyreğinde yüzde 10.5 ile büyümeye en çok desteği imalat sanayinin verdiğini söyledi. G-20 ülkeleri arasında sanayi üretimi bakımından pandemiye rağmen daralmayı en hızlı atlatan ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu aktaran Bakan Varank, “2021 yılı ilk çeyreğine ilişkin öncü göstergelerde imalat sanayimizin bu yıla da güçlü bir başlangıç yaptığını gösteriyor. Ocak ve şubat aylarında sanayi üretimimiz beklentileri aşarak yıllık bazda sırasıyla yüzde 11, yüzde 4 ve yüzde 8,8 artış gösterdi. Mart ayında da OSB’lerde elektrik tüketiminin rekor kırarak bugüne kadar ki en yüksek değere ulaştığını ve sanayi üretimindeki pozitif eğilimin sürdüğünü görebiliyoruz. Böylelikle 2021 yılı ilk çeyreğinde OSB’lerimizdeki elektrik tüketimi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artış göstermiş oldu” diye konuştu. Üretim artışının istihdama da yansıdığını dile getiren Varank, OSB’lerdeki istihdam sayısının pandemi sürecinde yaklaşık 98 bin kişi arttığını ifade etti.

OSB’LERİ YATIRIM DOSTU ÜRETİM ALANLARI YAPACAĞIZ

Uluslararası taahhütleri yerine getirme konusunda büyük bir başarının ortaya konulduğunu ifade eden Bakan Varank, şunları söyledi: “Pandemi sonrası dönemde bölgesel ticaretin, arz kaynaklarına yakınlığın her zamankinden daha çok önem kazanacağı öngörülüyor. Bu anlamda özellikle Uzakdoğu’dan ülkemize doğru bir üretim kaymasının yavaş yavaş başlayacağı anlaşılıyor. Bunu global şirketlerde dile getiriyor. Uzakdoğu’ya alternatif üretim üssü olma noktasında da en güçlü adaylardan bir tanesi Türkiye. Bunun ilk emarelerini pandemi sonrası süreçte gördük. Çok uluslu şirketler diğer ülkelerdeki üretimlerinde ara verirken Türkiye’de kapasite arttırdılar. Ekonomik ve teknolojik yetkinliklerimizi kullanarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve yeni dönemde Türkiye’nin konumunu biz hükümet olarak güçlendirmek istiyoruz. Bu alanda en önemli avantajlardan bir tanesi planlı sanayi alt yapımız.”

OSB MEVZUATINDA DÜZENLEMELER YAPILACAK

Bakan Varank konuşmasında, Türkiye’de OSB’si olmayan il kalmadığını, 133 OSB’nin kurulmasına yaklaşık 11 milyar TL kredi desteği sağladıklarını, OSB’lerde üretime geçen parsel sayısının 5 kat arttığını sözlerine ekledi. OSB’lerde iş süreçlerini hızlandırmak ve yönetim kalitesini artırmak için mevzuat hazırlığı içinde olduklarını dile getiren Bakan Varank, tarafların fikirlerinin alınması sonrası kanun değişikliği taslağının büyük oranda hazır hale geldiğini söyledi. Bakan Varank, mesleki eğitim ve staj uygulamaları konusunda da OSB’lere büyük görev düştüğünü, bu konuyla ilgili bir çalışma grubu ­ve eylem planının oluşturulacağını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.