Otomotiv ihracatı ‘ bakım’ yorgunu!

Türkiye’nin en önemli ihracat kalemlerinden ve endüstri dallarından olan  otomotiv sektörü ağustos ayında salgınının etkisi ve otomotiv fabrikalarının bakım-onarım faaliyetleri için üretime ara vermesi nedeniyle, ihracat rakamları  yüzde 11 oranında düşerek 1 milyar 545 milyon dolar oldu.

Otomotiv ihracatı ‘ bakım’ yorgunu!
07 Eylül 2020 Pazartesi 16:49

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  açıklanan Ağustos ayı rakamlarına göre  ihracatta ikinci sırada yer alan otomotiv sektörü, Türk endüstrindeki payı ise yüzde 12 oldu. Sektörün Ocak-Ağustos dönemi sekiz aylık ihracatı da yüzde 27,2 düşüşle 14 milyar 536 milyon dolar olarak gerçekleşti.

TEDARİK ENDÜSTRİSİ İHRACATI 729 MİLYON DOLAR

Bursa ve Kocaeli’nin yanı sıra, TOSB ve TAYSAD gibi üretim bölgelerinde üretilen tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 1 artışla 729 milyon dolar olarak gerçekleşti. OİB verilerine göre;  binek otomobil ihracatı yüzde 20 azalarak 406 milyon dolar, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 9 azalarak 237 milyon dolar ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 38 azalarak 79,9 milyon dolar oldu. Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ağustosta yüzde 8,9 oranında artış görülürken, ikinci sıradaki Fransa’ya yüzde 10 artış, üçüncü sıradaki İtalya’ya da yüzde 26 artış yaşandı. Diğer pazarlardan Birleşik Krallık’a ihracatta yüzde 8 azalış, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 8’lik artış, Romanya’ya yüzde 27 artış ve İspanya’ya da yüzde 23’lük artış oldu. Rusya’ya yüzde 4 ve Belçika’ya yüzde 1’lik azalış görülürken, Polonya yüzde 12 ve Fas da yüzde 56’lık artış oranı ile dikkat çekti.

OTOMOBİL YAN SANAYİ İHRACATINDA İLK 5 DEĞİŞMEDİ

Binek Otomobillerde ilk beşte yer alan ülkelere ihracat çift haneli düştü. Buna göre sırasıyla Fransa’ya yüzde 37, İtalya’ya yüzde 32, İsrail’e yüzde 14, İspanya’ya yüzde 19 ve Almanya’ya yüzde 10’luk düşüş oldu. Buna karşılık Slovenya’ya yüzde 11, Belçika’ya yüzde 22 ve Mısır’a yüzde 75 ihracat artışı görüldü. İsveç, Suudi Arabistan, Danimarka, Bulgaristan ve Macaristan ihracat artışı yaşanan diğer ülkeler oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatında ilk sırada yüzde 238’lik artış oranı ile Belçika yer aldı. Birleşik Krallık yüzde 9’luk artışla ikinci büyük pazar olurken, Slovenya yüzde 8’lik artışla üçüncü sırada yerini aldı. Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubu ihracatında da ilk sıradaki Fransa’ya yüzde 1, ikinci sıradaki Fas’a yüzde 83 ve dördüncü sıradaki Norveç’e yüzde 1.007’lik oranla artış yaşanırken, üçüncü sıradaki Almanya’ya yüzde 64 ve beşinci sıradaki İtalya’ya yüzde 48’lik ihracat düşüşü oldu.

AB ÜLKELERİNE İHRACAT YÜZDE 11 DÜŞTÜ

Ağustos ayında ülke grubu bazında Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yüzde 11 düşüşle 1 milyar 116 milyon dolar oldu. AB ülkelerinin toplam ihracattan aldığı pay ise yüzde 72 olarak gerçekleşti. Diğer Avrupa ülkelerine ihracat yüzde 49 ve Uzakdoğu Ülkelerine yüzde 46 artarken, diğer ülke gruplarına ihracat çift haneli düştü. En büyük pazar olan Almanya’ya ihracat ağustosta yüzde 13 gerileyerek 253 milyon dolar olurken, ikinci büyük pazar Fransa’ya ihracat yüzde 19 düşüşle 148 milyon dolar olurken, İtalya’ya yüzde 23 gerileyerek 117 milyon dolar oldu. En büyük ilk 10 pazar arasında yalnızca Belçika’ya yüzde 53 ve Slovenya’ya yüzde 5’lik bir ihracat artışı yaşanırken, İspanya ve İsrail’e azalış tek hanede kaldı. Diğer altı ülkede azalış çift haneli oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.