PAGEV ‘OCS Çevre Sertifikası’ Türkiye Temsilcisi

“Sorumlu Endüstri, Sorunsuz Çevre” misyonu ile sektörün vizyonel gelişimine katkı sunacak çalışmalarını sürdüren PAGEV’in, Plastik Sanayi Birliği ve Amerikan Kimya Konseyi ortaklığıyla 2016 yılından bu yana devam eden “İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep)” çalışması sektörün doğaya ve gelecek nesillere yaşanabilir Dünya bırakmaya yönelik katkılarına çarpıcı bir örnek oluşturuyor.

PAGEV ‘OCS Çevre Sertifikası’ Türkiye Temsilcisi
02 Haziran 2021 Çarşamba 15:53

Amerikan Kimya Konseyi'nin Plastik Bölümü ve Plastik Endüstrisi Derneği'nin (PLASTICS) bir ürün yönetim programı olan İyi Süpürme Hareketi (OCS) ilk olarak ABD'de 1990 yılında uygulanmaya başlanmış olup, 2015'ten beri Avrupa'da da uygulanıyor. Program küresel çapta sıfır granül, pul ve toz kaybı hedefiyle, endüstrinin deniz çöpünü ele almadaki rolüne yardımcı olmak için "Deniz Çöpüne Yönelik Çözümler için Global Eylem Planı"na dahil edilmiş. İyi Süpürme Hareketi programını benimseyen şirketler prestijin yanı sıra, markalarını küresel çapta da duyurmuş oluyor.

İYİ SÜPÜRME HAREKATİNDE KÜÇÜK ŞEY YOKTUR

“İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep)” projesi; plastik üretim tesislerinden geçen plastik granüllerin, parçacıkların ve tozların gereken özenle ele alınmasını ve nehirlere ya da denizlere karışmamasını sağlamakta. Plastik malzemeleri kullanan tesisler için gönüllük esasına dayalı bir yönetim programı olan İyi Süpürme Hareketi, “Küçük şey yoktur” sloganı ile üretim ya da nakliye sırasında yere dökülen plastik hammaddelerinin denizlere veya nehirlere karışmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Plastik ürünler küçük granüller şeklindeki plastik hammaddelerin eritilerek şekil verilmesiyle üretiliyor. Üretimde ya da nakliye sırasında bu tanecikler yerlere dökülüp kanalizasyon yoluyla denizlere karışabiliyor. Operation Clean Sweep (OCS) hareketi ekonomik değer de taşıyan plastik hammadde taneciklerinin deniz canlıları için tehlike oluşturmaması amacıyla farkındalık, eğitim ve denetim hizmetleri sunuyor.

PAGEV PROJENİN ÜLKEMİZDEKİ TEMSİLCİSİ OLDU

İyi Süpürme Hareketine katılan şirketler; en iyi uygulamalara bağlı kalacaklarına ve plastik granül kaybını azaltacak sistemleri uygulayacaklarına ve suların korunmasında kendilerine düşen rolü oynayacaklarına dair bir vaatte bulunuyorlar. Global ölçekte yürütülen projenin ülkemizdeki temsilciliğini üstlenen PAGEV, Türk firmalarını konu ile ilgili bilinçlendirmek ve harekete dahil etmek adına birçok firmada eğitim-sertifika faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Çalışmalar, pandemi koşulları altında da ara vermeksizin online olarak devam ediyor.

İYİ SÜPÜRME HAREKETİNDE FİRMANIZ DA OLMALI

PAGEV, Uluslararası geçerliliği olan İyi Süpürme Hareketi (Operation Clean Sweep) Belgesinin şirketlerin plastik granülleri tesiste tutmasına yardımcı olacağını, şirkelerin çevreye olan bağlılığını gösteriken,   sorumluluk sahibi bir üretici olduğunuzu göstermesi bakımından önemli olduğunu belirterek, bu harekette firmaların yer almasına tavsiye etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.