Petrol-İş asgari ücretten memnun değil!

Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, asgari ücret zammından memnun olmadıklarını ifade ederek, toplu iş sözleşmeleri ve Flormar fabrikasındaki direniş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

27 Aralık 2018 Perşembe 10:43

Gebze bölgesinde faaliyet gösteren birçok sanayi kuruluşunda örgütlü bulunan Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz ile asgari ücret zammı, toplu iş sözleşmeleri ve Flormar’da işçilerin direnişi hakkında röportaj gerçekleştirdik. Akyüz, açıklanan asgari ücret miktarından memnun olmadıklarını ve açıklanan miktarın açlık sınırının altında olduğunu ifade etti. Flormar direnişinin ise sadece Petrol-İş veya Flormar meselesi olmadığını dile getiren Akyüz, toplu iş sözleşmeleri içinde Ocak aynının ikinci haftası itibariyle oturumlara başlayacaklarını söyledi.

‘’TÜRKİYE’DE AÇLIK SINIRI 2 BİN 500 LİRA’’

2018 yılının ülke için sıkıntılı bir yıl olarak geçtiğini söyleyen Akyüz, ‘’ Hem vatandaşlarımız hem çalışanlarımız hem de işletmeler bu sıkıntıyı ve krizi iliklerine kadar hissetmiş durumdalar. Bir taraftan krizin yansımaları, enflasyonun yükselmesi ve etkileri, dövizin yükselmesi sonradan biraz normalleşmesinin etkilerini yaşarken tam da bu dönemde asgari ücret açıklanması durumu ortaya çıktı. Türkiye’deki geçinme endeksi belli, Türkiye’deki açlık sınırı belli. 6 bin liraya dayanmış bir yoksulluk sınırı, 2 bin 500 liraya dayanmış bir açlık sınırı varken asgari ücreti 2 bin 20 lira açıklamak asla doğru kabul edeceğimiz bir şey değildir. Bu bir taban ücret olarak gözüküyor ve onun üzerinde esas diğer ücret ve ücret politikaları belirleniyor.  2018 yılına girerken açıklanan asgari ücrete baktığımızda, %33 oranında bir artış gösterildi. O günün enflasyonundan 3 katından fazla bir iyileştirme yapıldı yine yeterli değildi’’ dedi.

SEVİNEN İŞVEREN OLDU!

Bu sene bir taraftan kriz yaşandığını ve enflasyonun %25’lere dayandığını belirten Akyüz, ‘’ Son iki ayda hesapta fiyatların düşürülmesi ile enflasyonu düşük göstererek yılbaşına hazırlık yapılıyor. Milletimiz zaten fakirleşmiş. Böylesi yüksek enflasyonun yaşandığı bir dönemde asgari ücret açıklanıyor ve %26 gibi bir zam. İki bin lira hiç kimseyi mutlu edemez. Bizim beklentimiz, Türk-İş’in de teklifi oydu kriz yaşadığımız için ücretlere hemen iyileştirme yaparak iki bin liraya çekilmeli onun üzerinde, enflasyon zammı ve refah payı konmalıydı. Bu da 2 bin 500 lira gibi net maaşa denk geliyor. Bu duruma sevinen sadece işveren kesim olmuştur. Ama onlarda ellerinde kalifiye eleman tutamayacaklar. Şimdi teşviklerde var işverende, eğer teşvik ve destek verilecekse bu asgari ücretliye verilsin. Asgari ücretli vergi dışı kalsın, sigorta primi kesilmesin o zaman. Biz asgari ücretlinin kafalarının rahat olması için, sağlıklı bir aile yapısı oluşturması için mutlak suretle geçinilebilir bir ücret olması gerektiğine inanıyoruz. Hep derler ya aslında klasik bir laf ‘Dağ fare doğurdu’ maalesef o komisyondan ki ağırlık hükümet ve işveren tarafı olduğu için, 2 bin 20 lira kabul edilerek açlık sınırının altında bir asgari ücret kabul edilerek yürürlüğe konulmuştur’’ diye konuştu.

‘’FLORMAR EMEKÇİLERİ KAZANIRSA, BÜTÜN HAK ARAYANLAR KAZANIR’’

Flormar direnişinin bütün Türkiye’ye mal olduğunu ve ülke sınırlarını aşmış bir direniş olduğunu ifade eden Akyüz, ‘’İnsanlarımız anayasal haklarını kullanarak, sendikaya üye olmuştur ve sendikal çoğunluğu sağlamıştır. Bunu görüp, duyan işveren hemen reaksiyon almıştır ve arkadaşlarımızı işten çıkarmıştır. Bizde bu arkadaşlarımızın, haklarına saygı duyduk, destek olduk ve birlikte yürümeye başladık. Bu insanlar yazın sıcağına, kışın soğuğuna rağmen %80’ini kadınların oluşturduğu 132 arkadaşımızın direnişi devam ediyor. Seksene yakın arkadaşımız bu direnişi devam ettiriyor. Bizde sendika olarak bu arkadaşlarımızın yanında olduk. Eğer orada sendika ve Flormar emekçileri kazanırsa, bütün hak arayanlar emek mücadelesine girenler kazanacaktır. Bu sadece Petrol-İş ya da Flormar meselesi değil. Kadınlarımız kazanacaktır, kadın hakları kazanacaktır’’ dedi.

‘’EL İNSAF’’ DİYORLAR!

Cumartesi günü direnişin 222. Günü diye tüm Türkiye’de eş zamanlı eylemler yapıldığını ve eş zamanlı bildiriler okunduğunu söyleyen Akyüz, ’’Dünya’da bir avuç insanın yürüttüğü direnişin ses bulması kolay değildir. Biz bunu yaşattık, yaşatmaya da devam ediyoruz. Bizim orada soba yakmamız, ses cihazı kullanmamız Kaymakamlık kararıyla yasaklanmıştır. Biz devletimizle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Ama ‘El insaf’ da diyoruz. Beklenen şu; üşüsünler, gitmesinler, evinde kalsınlar bu mücadele de bitsin öyle isteniyor. Bizim 68 yıllık tarihimizde mücadele vardır, eylemler vardır, grevler, başarılar vardır. Petrol-İş ülkesini de seven, işçisini de seven ama mücadelesini de en yüce değer olarak bilen ve yapan bir sendikadır. İşçi hakları denince bizde akan sular durur’’ ifadelerini kullandı.

‘’ZOR GÜNLER BİZİ BEKLİYOR’’

Toplu iş sözleşmelerinin yılbaşı itibariyle başlayacağını belirten Akyüz, ‘’Taslaklarımızı yaptık bu sene sözleşmesi olan işyerlerimiz için. Ocak ayının ikinci haftası itibariyle oturumlara başlayacağız. Beklentilerimiz tabi ki 2018 içerisinde ki kayıplarımızı telafi etmek. Asgari ücretin belirlenmesi sonrasındaki ücret ayarlamalarımızı yapıp, tekrar düzgün bir yol ve yöntemle geçinilebilir ücret seviyemizi yükselterek devam etmektir. Zor günler bizi bekliyor, sıkıntılar var. Bütün iş dünyasında 2019’u endişeli bir biçimde bekleyiş var. Dışa bağımlı bir ülkeyiz. İthalatımız ihracatımızdan çok daha fazla olan bir ülkeyiz. En az hasarla, ya da hiç hasarsız 2019’u geçirmek bizim temennimiz. Ama bütün bunları görerek, gözlemleyerek ilerisine bakarak, ortak sonuçlar üreterek yürümeye gayret göstereceğiz öyle gözüküyor’’ şeklinde konuştu. Çağla YILMAZ – Kübra OĞURLU


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.