Sağlığa sağlıklı hizmet: Santa Farma

Dilovası GEBKİM OSB’de üretimlerini sürdüren,  1944 yılından beri sağlık sektöründe hizmet veren Türkiye’nin yerli ve milli ilaç üreticilerinden Santa Farma, yurti çindeki başarılı faaliyetleri yanında, taleplere yanıt vermek amacıyla cGMP üretim kalitesi ile yenilikçi eşdeğer ürünlerini yurt dışı pazarlarına da sunmakta.  

Sağlığa sağlıklı hizmet: Santa Farma
31 Aralık 2020 Perşembe 16:12

Gelişmiş teknolojisi, yüksek kalite anlayışı, bilgi, bilimsellik ve insana verdiği önemin yanında, ilgili ülkelerin insan sağlığına katkı sağlamayı hedef alarak ihracat faaliyetlerini de sürdürmekte.

Santa Farma Dilovası tesisi 150 milyon kutu üretim kapasitesine sahip

Türkiye’de temeli 1944 yılında ‘Farma Laboratuvarı’ adı altında atılan Santa Farma’nın İlk ürünleri, haşere ilacı, öksürük tabletleri ve şurubu gibi basit ama kullanım alanı çok geniş olan ilaçlar oldu. 1946 yılında, ‘Santa Laboratuvarı’ ile birleşme yapılarak, bugünkü şirketin adı belirlendi. 1953 yılında üretim tesisi kurma kararı alan firma sanayileşmeye adım attı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kolektif Şirketi, 1973 yılında ise Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. unvanını aldı .Dilovası GEBKİM OSB’de, 80 bin metrekare alanda,  44 bin metrekare kapalı alanda 150 milyon kutu üretim kapasitesine sahip olarak inşa edilen fabrika , gerektiğinde kapasite arttırma imkânına sahip bir tesis. Santa Farma, ilaç sektöründeki 75 yıllık köklü geçmişi, Avrupa standartlarındaki modern ve yüksek kapasiteli üretim tesisi ve Ar-Ge merkeziyle çevreye ve insana duyarlı teknolojileri kullanarak hastaların hayat kalitelerini iyileştirmek için öncü, yenilikçi ve kaliteli çözümler sunmakta. 

İlaçta olduğu gibi OTC ürün pazarında da iddialı bir konumda yer almayı amaçlıyor 

Dermatoloji, sindirim sistemi ve metabolizma, gastroenteroloji ve enfeksiyon, hematolojinin de aralarında bulunduğu 11 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 45 ayrı pazarda toplam 63 ürünle faaliyet gösteren Santa Farma, şimdi de gıda takviyesi olan, ilaç statüsünde olmayan, OverThe Counter (OTC) ürün pazarına girdi. Santa Farma, ilaçta olduğu gibi OTC ürün pazarında da iddialı bir konumda yer almayı amaçlıyor.  Yeni üretim ve Ar-Ge tesisimiz ve son dönemde içinden geçtiğimiz dönüşüm ile birlikte, Santa Farma OTC Bölümü’nün kurulması ile bu alanda pazara vereceğimiz yeni ürünler ve farklı iş modellerinin gücümüze güç katacağı muhakkak. Bunun dışında Santa Farma, MEALIS Ortadoğu Yaşam Bilimleri ile yapmış olduğu stratejik iş birliği anlaşmasıyla, 2015 yılında Türk tıbbının hizmetine sunulan kadınlarda orta dereceli ve şiddetli stres tip idrar kaçırma tedavisinde kullanılan duloksetin hidroklorür etkin maddeli ilaç ile demir eksikliği anemisi tedavisinde kullanılan ilacın satış, pazarlama ve dağıtım haklarını MEALIS’e devretti.

Santa Farma İlaç,  TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi aldı 

Santa Farma’nın Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (GEBKİM OSB) yer alan tesisleri, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Covid-19 özelinde verilen; Güvenli Üretim Belgesi’ni aldı. Bu belge ile Santa Farma, üretim tesislerinin Covid-19 sürecinden etkilenmediğini ve hijyenik koşullarda üretim faaliyetlerini aksatmadan yürütmeye devam ettiğini bir kez daha kanıtlamış oldu. 
TSE uzmanları, sanayi işletmelerinin Covid-19 ile mücadelesine destek vermek için “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”nu hazırlamıştı. Sanayicilere rehber olan kılavuz, firmalara salgınla mücadele ederken yol göstermekle kalmadı, salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, firmaların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini de sağladı. 

Santa Farma, BM  Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni 2010 yılında imzaladı

Kamuoyuna hesap verilebilirlik ve şeffaflığa dayalı bir gönüllülük girişimi olan ve İnsan Hakları, Çalışma Standartları, Çevre ve Yolsuzlukla Mücadele gibi 4 alanda toplanmış 10 ilkeyi kapsayan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Santa Farma tarafından 26 Mayıs 2010 tarihinde imzalandı. Santa Farma, sözleşmenin 10 ilkesi doğrultusunda çalışmalarını her yıl düzenli olarak İlerleme Bildirimi Raporu ile yayınlıyor. Global Reporting Initiative’in (GRI) G3 Sürdürülebilirlik Raporlaması İlkelerinin kılavuz olarak alındığı Santa Farma’nın 10’uncu İlerleme Bildirimi Raporu’nda; insan hakları yönetimi, çalışan haklarının korunması, çevrenin korunması ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki faaliyetler ayrı ayrı ele alındı. 

Santa Farma, Osteoporoz Farkındalığı Projesi adından söz ettirdi

Santa Farma’nın “Ben, sen, o... içimizden birisi kırılacak” başlıklı Osteoporoz Farkındalığı Projesi, Uluslararası Osteoporoz Vakfı (IOF) etkinlikleri arasına giren ilk ve tek Türkiye organizasyonu oldu. Bu konuda hazırlamış olduğu  farkındalık videosu, Ulusal Osteoporoz Kongresi’nde dijital stantla ve Santa Farma’nın sağlık profesyonellerine yönelik dijital platformlarında (FTRzone, Ortopedizone ve Ezcazone) sağlık meslek mensuplarıyla buluştu. Proje, aynı zamanda Santa Farma kurumsal sosyal medya hesaplarından halka ulaştı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.