Sayfa Seç

Salcomp Xaiomi işçisine Kocaeli’den destek!

Salcomp Xaiomi işçisine Kocaeli’den destek!
reklâm

Yazar hakkında

Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartılan 170 Salcomp Xiaomi işçileri ile dayanışma amacı ile Türkiye’nin dört bir yanında Türk Metal eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Xiaomi satış noktasının bulunduğu 41 Burda AVM önünde açıklama yapan Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları, Xiaomi işçilerinin yanlarında olduklarını belirterek, işçilerin derhal geri alınmasını istedi.

‘’ZAFER XİAOMİ İŞÇİSİNİN OLACAK’’

İşçilere destek açıklamasını yapan Türk-İş Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız, Salcomp Xiaomi işçileri işe alınıp sendikalaşma süreci tamamlanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek; ‘’İşçiler, en temel haklarından, Anayasanın onlara tanıdığı örgütlenme hakkından yararlandıkları için işten atılıyor. Bu hak cinayeti, bu kez İstanbul’da Salcomp Xiaomi’de işleniyor. Onlarca kardeşimiz, Sadece Türk Metal’e üye oldukları için işten atıldı. En temel anayasal hakkını kullanan kardeşlerimiz açlığa mahkum edildi. Hep bir ağızdan, bu hak cinayetine göz yummayacağımızı haykırmak için toplandık. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimizle dayanışmak için toplandık. Bugün burada, mücadele ateşini yakıyoruz. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimize söz veriyoruz: O ateş, Sizler geri alınana, Türk Metal bayrağı oraya dikilene kadar sönmeyecek. Zafer bizim olacak. Zafer Xiaomi işçisinin olacak.’’dedi.

‘’BAŞKASINA VERDİKLERİ HAKLARI BİZE ÇOK GÖRÜYORLAR’’

Yasalarda, bir işçiyi, sadece sendikal örgütlenme hakkını kullandığı için işten atmanın ağır cezası olduğunu kaydeden Yıldız; ‘’Bu cezalar, bugüne kadar hep kâğıt üzerinde kaldı. Hak cinayeti işleyen bu şirket, sıradan bir şirket değildir. Neredeyse dünyanın her yerinde yatırımları var. Yüz binlerce işçi onlar için alın teri döküyor. Ama bakın, Bunların, Batılı ülkelerdeki işyerlerinde sendika var. Bütün çalışanları sendikal güvencede. Ama bu hakkı bize çok görüyorlar. Bizim, Türk işçisine iş, aş veren yabancı sermayeyle bir sorunumuz yok. Hepsini başımızın üstünde yeri var. Ama bunlar, başkasına verdikleri hakları bize çok görüyorlar.’’ açıklamalarında bulundu.

‘’SİZLER BİZİM GURURUMUZSUNUZ’’

İşten atılan çalışanlara seslenen Yıldız; ‘’Sizler bizim gururumuzsunuz. Verdiğiniz ekmek ve onur mücadelesinde asla yalnız kalmayacaksınız. Sonuna kadar bir ve beraber olacağız. Sonuna kadar birlikte mücadele edeceğiz. Size söz veriyoruz: Zafere ulaşacağız. Zafer bizim olacak. Zafer direnen emekçinin olacak. Biz, işini namusu, işyerini evi bilenlerin sendikasıyız. Biz, Kimseyi ötekileştirmeden, “Üretmek, Kazanmak, Kazandırmak İstiyoruz” diyen bir sendikayız. Önce elini uzatan, İşyerini barışını her şeyin üstünde tutan bir sendikayız.’’dedi.

‘’ZAFER DİRENEN SALCOMP XIAOMİ İŞÇİSİNİN OLACAK’’

İşverenlere seslenen Yıldız; ‘’Gelin, bu yanlıştan dönün. Gelin, dünyanın her yerinde çalışanlarınıza verdiğiniz hakları, Türk işçisine de verin. Gelin, uzattığımız eli sıkın, işyerinde barışı ve huzuru yeniden sağlayın. Artık gerçeği kabul edin. Sendikal örgütlenmeyi engellemekten, baskıdan, yıldırmadan, tehditten vazgeçin. Artık sizin karşınızda, sadece Salcomp Xiaomi işçi yok. Biz buradayız, bütün sınıfı kardeşleri burada… Yüzbinlerce Türk Metal üyesi, Milyonlarca Türk Metal üyesi burada. Zafer, bizim olacak. Zafer, emekçinin olacak. Zafer direnen Salcomp Xiaomi işçisinin olacak. Salcomp Xiaomi’deki kardeşlerimize söz veriyoruz: Size bunu yapanlar, Hak cinayeti işleyenler yaptıklarının bedelini ödeyecek, İşledikleri suçun cezasını çekecekler. Size söz veriyoruz. Türk Metal adına, Yüzbinlerce metal işçisi adına, evine helal ekmek götüren bütün Türk işçisi adına söz veriyoruz. Biz kazanacağız.’’ şeklinde konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar