SAMM Teknoloji’nin CERN Gururu!

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) 2 fabrikası, 60’ı mühendis 250’nin üzerinde çalışanı ve Ar-Ge merkezi bulunan, fiber Optik aksesuar üretimi, Bilişim ve Elektrik Taahhüt gibi pek çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren SAMM Teknoloji, fiber optik kablo ve aksesuarları temini için CERN ile 3+4 yıllık bir sözleşme imzaladı.

SAMM Teknoloji’nin CERN Gururu!
14 Şubat 2021 Pazar 15:01

Bugüne kadar 35 Türk Firması CERN’de ihale kazandığı öğrenilirken, SAMM Teknoloji ise büyük kategoride ihale kazanan 3 büyük firmadan birisi oldu. Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi arasında bulunan SAMM Teknoloji; Ar-Ge destekli üretimleriyle telekom, bilişim ve ısıtma projelerine katma değer sağlayan çözümler de üretmekte.

2019 YILINDA TOBB CERN OFİSİ İLE GÖRÜŞMELERE BAŞLANDI

CERN’e tedarikçe olma konusunu, İlk olarak 17 Ocak 2017 tarihinde “Vodafone 4.5G Teknolojisinde Yerli Üretimi Desteklemek” konulu panelde Vodafone yöneticileri tavsiyesi ile gündemine alan SAMM Teknoloji, 2018 yılında KOSGEBKOBIGEL (üretim ve İhracatta Teknoloji seviyesi Yüksek, Katma değerli ürünlerin ve kobilerin payının artırılması- Katma Değeri Yüksek Üretim yapısına geçiş) Programı ile MPO/ MTP üretimini gerçekleştirdi. 2019 yılında TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi ile başlatılan süreçte, onay ve ihale süreçleri başarıyla tamamlandı ve SAMM Teknoloji, fiber optik kablo ve aksesuarları temini için CERN ile 3+4 yıllık bir sözleşme imzaladı.

CERN’E TÜRK MALI ÜRÜN ÜRETECEKLER

Sözleşme kapsamında, SAMM Teknoloji ürünlerini, GOSB’da bulunan Ar-Ge ve üretim tesislerinde CERN teknik gereksinimlerine uygun bir şekilde “Türk Malı” olarak üretecek. CERN’in İsviçre ve Fransa sınırında yer alan nükleer ve parçacık fiziği araştırma merkezinde, 2008 yılında başlanan yeraltındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının, bilim ve tarih için büyük önem taşıyan deneylerinde saniyede 40 milyon yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekilmekte. SAMM’ın üretimini yapacağı fiber optik kablo ve aksesuarlar da bu deneylerde veri aktarımı için kullanılacak. Bu hayli yüksek veri ise ancak Fiber optik kablolarla, diğer bir deyişle SAMM Teknoloji’nin uzman olduğu fiber optik çoklu konektörler ile taşınabilmekte. Sözleşme ve CERN şartnameleri kapsamında SAMM Teknoloji CERN’e, Özel tasarım kablo yapıları üzerinde MTP/ MPO, SC, LC, E2000 konektörlü fiber optik ara bağlantı kabloları, Nükleer etkilere dayanıklı ve farklı CPR sınıflarına sahip fiber optik kablolar ve Özel tasarım panel, parça ve aksesuarlar ürünleri üretecek.

İKİ YIL ÜST ÜSTE ''EN HIZLI BÜYÜYEN FİRMA'' ÖDÜLÜ

GOSB’da üretimlerini sürdüren SAMM Teknoloji, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) katkılarıyla düzenlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen firmaları arasında geçtiğimiz yıl 81. Sırada yer alarak ödül kazanmıştı. SAMM Teknoloji, 2016-2018 yılları arasında satış gelirlerinde yüzde 212 oranında büyüme gerçekleştirmesi üzerine listede yer alarak, yüksek büyüme oranının bir sonucu olarak bu ödüle layık görülmüştü. SAMM, bir önceki yıl düzenlenen 5. yıl organizasyonunda Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi listesinde yer almış, 2015-2017 döneminde% 224 büyüme ile Kocaeli’nin en hızlı büyüyen ilk 5 şirketinden biri olmuştu.

TÜM ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM

SAMM Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Akşit, bu anlaşmanın SAMM Teknoloji, Kocaeli bölgesi ve Türkiye için çok önemli bir kilometre taşı olduğunu ve Gebze’den bir teknoloji şirketinin böylesine dünya çapında bir kuruluşa üretim yapıyor olmasının gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 2017 yılında KOSGEB Ar-Ge desteği ile yerli olarak geliştirdikleri “Çoklu Fiber Konektör: MPO/ MTP” projesi ile CERN tedarikçileri arasına girmiş olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Akşit, “TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi ile daha önce başlattığımız onay ve ihale süreçleri başarıyla tamamlandı. Bu kapsamda fiber optik kablo ve aksesuarları temini için CERN ile 3+4 yıllık bir sözleşme imzaladık. Sözleşme gereği gerekli ekipmanı CERN teknik gereksinimlerine uygun bir şekilde ‘Türk malı’ damgasıyla üreteceğiz. Bugüne kadar 35 Türk firması CERN’de ihale kazanmış, şirketimiz ise büyük kategoride ihale kazanan 3 büyük firmadan birisi oldu. İhale sonucu ile Türk teknoloji ürünlerinin dünyada ne kadar saygın olduğunu da bir kez daha ispatlamış olduk. Yaşadığımız bu gurur tüm Türkiye’nin” dedi. SAMM Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Akşit, “ Bu başarıyı elde etmemizde katkısı olan başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, CERN Türkiye Temsilcisi Hakan Kızıltoprak, Vodafone’dan Can Başol, Cüneyt Kıpçak, Özkan Çalışkan, Data Center Altyapı ve Satınalma ekibine, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na, Murat Erhan ve KOSGEB Kocaeli Batı Müdürü Hakan Demirci’ye, onay, prototip, fabrika kabul testleri ve her aşamada emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

CERN (AVRUPA NÜKLEER ARAŞTIRMA MERKEZİ) NEDİR?

CERN, Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN’in günümüzde 20 asil üyesine ilaveten Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi vardır. CERN’de yüzlerce bina, 3000 kişilik destek personeli ve CERN personeli olan 2500 kadar fizikçi vardır. Bunlardan 100 kadarı kuramsal fizikçilerdir. Diğerleri ise, çeşitli kuramların araştırıldığı deney düzeneklerinin projelerini hazırlayan, yapımını sağlayan ve deneyleri yürüten deneysel fizikçiler ve mühendislerdir. CERN’in kendi personeline ek olarak dünyanın seksen ülkesinden yaklaşık 8000 kadar fizikçi ve mühendis de CERN’de yer almaktadır. CERN’de en önemli yeri, yeraltındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının, olduğu bölgedir. Tarım arazisinin altında kilometrelerce uzanan dev makinelerde proton denilen atom parçacıkları yahut atom çekirdekleri birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılırlar. CERN, Avrupa’nın fizik alanında Amerika ve Rusya ile yarışa girmesini sağlamıştır. Son yıllarda, ABD, Rusya Federasyonu, Japonya ve Çin gibi üye olmayan ülkeler de CERN hızlandırıcılarına ve projelerine büyük parasal katkıda bulunmaktalar. TOBB’DA CERN SANAYİ İRTİBAT OFİSİ Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Satın Alma Grubu ve Malzeme Ofisine ürün temini için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından CERN Sanayi İrtibat Ofisi kuruldu. Türkiye’de yer alan firmaları CERN’de büyük ihalelere hazırlayan , CERN Satın Alma Grubu arasında birebir görüşmeler gerçekleştiren ofis alımlar konusunda da firmaları bilgilendirmekte. Teknolojik ve yüksek hassasiyette pek çok ihale ve alımların yapıldığı CERN, Türk sanayicileri için uluslararası alanda ve yurtdışı pazarlara açılma konusunda son derece önemli bir referans olarak dikkat çekmekte.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.