SGK’dan yapılandırma için 31 Ağustos çağrısı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, yapılandırma uygulamasının tanıtımı için düzenlediği basın toplantısında; 74 milyar 657 milyon TL’lik borç için kapsamlı bir imkan sunulduğunu belirterek, herkesi yararlanmaya çağırdı.

SGK’dan yapılandırma için 31 Ağustos çağrısı
04 Ağustos 2021 Çarşamba 16:23

Borç yapılandırma için başvuruların 31 Ağustos’ta biteceğini hatırlatan Yılmaz, ilgililerin son tarihi beklemeden fırsattan yararlanmasını istedi. Öte yandan fesih yasağı sonrası kayıtlı işçilerin işten çıkarmalarında hızlanma bekleniyordu. Başkan Yılmaz, gelen verilere göre Temmuz ayında işten çıkarma ve işe girişlerin seyrinin önceki aylardan pek farklı olmadığını, hatta toplama bakıldığında çalışan sayısında artış gözlenmesinin beklendiğini açıkladı. İş akdi fesihleri 10 gün içinde bildirilmek zorunda olunduğundan, Temmuz ayına ilişkin bildirimler halen devam ediyor. Yılmaz ayrıca orman yangınından etkilenen yerlerde sosyal güvenlik primlerinin erteleneceğini de açıkladı.

GENİŞ KAPSAMLI YAPILANDIRMA

SGK Başkanı Yılmaz, yapılandırmanın geniş kapsamlı tutulduğunu hatırlatarak, “2021 Nisan ayı ve öncesine ait olan; sigorta primi, genel sağlık sigortası primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası ve meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacaklar kapsama giriyor. Ayrıca 4/b (BAĞ-KUR) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, 6183/48 inci maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar yapılandırma kapsamındadır” bilgisini verdi.

DÜZENLİ ÖDEMELERDE SİGORTA PRİMİ TEŞVİĞİ VAR

Yapılandırmanın ciddi avantajlar sağladığını, düzenli ödemede teşviklerden yararlanma imkanı doğacağını hatırlatan İsmail Yılmaz, “Yapılandırma ödemeleri düzenli olarak devam ettiği sürece işverenlerimizin sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanması, ilk taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi şartıyla; borcu yoktur yazısı alabilmeleri sağlanmaktadır. Daha önce konulmuş hacizler yapılan ödemeler nispetinde kaldırılmaktadır. Örneğin; 2008’de 1.200 TL anapara borcu olan bir vatandaşımızın bugün yapılandırma olmasaydı ödeyeceği faiz yaklaşık 4.335 TL olacaktı. Ancak söz konusu faiz, yapılandırma sonrasında güncellenerek, 4.335 TL’den 922 TL’lere kadar düşecektir” dedi.

İLGİ İYİ, BAŞVURU SAYISI İÇİN ERKEN

SGK Başkanı Yılmaz, kendisinin de çok sayıda sigortalı bulunan illerden bazılarında yaptığı gezilerde ve tanıtım turlarında yapılandırmaya büyük ilgi gözlediğini, genel eğilimin son süre yaklaşırken başvurma olması nedeniyle, başvuru ve tahsilata ilişkin bu aşamada bir sonuç açıklamayacağını kaydetti. Belirledikleri hedefe ulaşma konusunda iyimser olduklarını anlatan Yılmaz, bir önceki 7256 sayılı kanun kapsamında 2 milyon 250 bin başvuru, 101.2 milyar TL’lik borç yapılandırma ve 14.5 milyar TL tahsilat gerçekleştiğini bildirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.