Takım tezgahı üretiminde yüzler gülüyor

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 7 büyümesinde katkısı olan makine-teçhizat yatırımları, bir önceki döneme kıyasla yüzde 54 arttı. İmalat sanayisinin temel üretim araçlarından olan takım tezgahları sektörü özelinde ise alınan siparişler yüzde 100 artış gösterdi.

Takım tezgahı üretiminde yüzler gülüyor
12 Haziran 2021 Cumartesi 16:40

CNC ve Universal Torna, İşleme Merkezi, Freze, Taşlama, Erezyon ve Diğer Takım Tezgahları için 1981 Yılından Beri Satış ve Servis Hizmeti sunan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, otomotiv ve otomotiv yan sanayi ile birlikte  tarım, iş makinesi, savunma sanayi alanlarına yönelik siparişlerde gözle görülür bir artış yaşandığını,  takım tezgahı kullanımı olarak da son 5 yılın en iyi çeyreğini geçirdiklerini belirtti. Bu olumlu gelişmelerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini sözlerine ekledi. Aydoğdu, “makine ve teçhizat yatırımlarında yüzde 33 artış olurken, sanayide yatırım malı ve ana imalat aracı olarak değerlendirilen takım tezgahları sektöründe alınan siparişler de yüzde 100 artış gösterdi” dedi.

“ÜRETİM VE TEDARİK OPERASYONLARI TÜRKİYE’YE KAYDI”

2020’nin ilk çeyreğinde ortalamanın altında bir süreç yaşandığı için takım tezgahlarındaki artış oranlarının yüksek sayılabileceğini aktaran Aydoğdu, “pandemi

başından itibaren Çin’deki fiyatlar artarken, Hindistan ve Avrupa’da da üretime ara verilmesi gibi etkenler yaşandı. Dolayısıyla birçok üretim ve tedarik operasyonları Türkiye’ye kaydı. Bunun üzerine navlun fiyatlarındaki yükseliş de Türkiye’deki sipariş miktarını arttırdı. 2020’nin son çeyreğiyle 2021’in ilk çeyreğini kıyasladığımızda alınan siparişlerde yüzde 35’lik artış oldu. Bu da sektör olarak 2021 ikinci yarısının iyi

geçeceğinin öngörmemizi sağladı.

TÜRKİYE OTOMASYONA YATIRIM YAPMALI

Yılın ikinci yarısında da olumlu gelişmelerin süreceğini öngördüklerini dile getiren Aydoğdu, “Bu yıl takım tezgahları üretimi yüzde 20 arttı. Hem sanayi hem de takım tezgahı üretimindeki artışın devam edeceğini öngörüyoruz. Türkiye daha ziyade küçük ölçekli işletmeler vasıtasıyla üretim yaparak ihracat gerçekleştirdiği için Avrupa’daki büyük ölçekli üretici devlerle rekabet etmek durumunda kalıyor. Bu döneme kadar söz konusu devlerin üretimi durdurmasının avantajlarını kullandık. Yılın ikinci yarısından

itibaren bu konuya odaklanmamız gerekiyor. Bunun için de Türkiye, ekonomisi güçlü ülkeler gibi otomasyona yatırım yapmalı” şeklinde konuştu.

DÜNYADA 5 ÜLKE İHRACAT FAZLASI VERİYOR

Devlet desteği olmadan sektörün ayakta durmasının mümkün olmadığını vurgulayan Hakan Aydoğdu, takım tezgahları üretiminde dünyada sadece 5 ülkenin ihracat fazlası verebildiğini belirtti. Aydoğdu sözlerine şöyle devam etti; “Pandeminin başlangıcı ile birlikte Türkiye’de üretim bir şekilde devam ederken, takım tezgâhları üreten ülkelerde ciddi kapasite düşüşleri oldu. Takım tezgahları konusunda dünyada bir kıtlık yaşanıyor. Normal şartlarda alınan siparişler ortalama 6 ay sonra teslim edilirken, bu süre 11-12 aylara çıkmış durumda. Buna rağmen bir yatırım rekorundan bahsediyoruz fakat bunun Türkiye’nin jeopolitik avantajından kaynaklanan kısa süreli bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin acilen makineleşmesi ve özellikle takım tezgahları üretiminde kullanılan parçaların ithalatı için çeşitli teşviklerin devreye alınması gerekiyor. Çünkü dünyada ihracat fazlası veren sadece 5 ülke var. İthalat engellendiği takdirde takım tezgahlarının katkı sunduğu tüm sektörler de olumsuz etkileniyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.