Takip eden değil, takip edilen oda!

Türkiye’de bulunan 365 oda ve borsadan en aktif olan ve ‘ilklerin odası’ olarak bilinen ülkemizin öncü odalarından Gebze Ticaret Odası, 2020 yılında Gebze, Bölge ve ülkemiz genelinde  bir çok projeye öncülük yapmaya devam etti.

Takip eden değil, takip edilen oda!
31 Aralık 2020 Perşembe 11:13

Üyelerinin ticari ve sınai hayatına destek olan, Gebze Ticaret Odası’nı ülkemizin en önemli kurumları arasına sokan  GTO, Gebze’yi bu alanda marka şehre dönüştürerek katma değer sağlayan, istihdam kapısı açan, kültürel ve ekonomik anlamda gelişimini hızlandırarak, ülkemizin her alanda küresel rekabet ortamındaki başarısını arttıracak ve sürekli kılacak hizmetleri de bu yıl içerisinde gerçekleştirdi. GTO’nun 2020 yılı çalışmalarını, yeni yıla birkaç gün kala Gazete Gebze olarak  araştırarak derledik. 

TİCARİ VE SINAİ ALANDA ÜYELERİNİN YANINDA

GTO, 17 bine yaklaşan üyelerine dünyanın en büyük işletmeler arası elektronik ticaret web sitesi olan, 190 bölge ve ülkede, 260 milyondan fazla kayıtlı üyesiyle 11 farklı dil seçeneği sunan Alibaba.com’ a üye olma, platform üzerinde mağaza açma, ürünlerini teşhir etme ve tüm dünyadaki firmalardan siparişler alarak yeni pazarlara erişme ve ürünlerini satma imkanı sundu. KOBİ'lerin düzenli birer ihracatçı haline gelmelerini sağlamak amacıyla yürütülen “İhracat Projesi” (28 firma ihracat yapar hale geldi.) ile e-ticareti yaygınlaştırdı. Bilişim Sektöründe bulunan 15 firmaya GOSB Teknopark, Bilişim Vadisi, TÜBİTAK MARTEK ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile birlikte danışmanlık hizmeti vererek, onların ihracat yapar hale gelmesini sağladığı gibi, üyelerini yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına teşvik ederek  destek  verdi. 

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİNDE İLK SIRADA OLDU

Gebze Ticaret Odası, üyelerinin dış ticaret ilişkilerini kuvvetlendirmek ve uluslararası ticarete ivme kazandırmak amacıyla, ülke çapındaki  bazı odalarla “Kardeş Oda” protokolleri gerçekleştirerek o odalarla Gebze’yi birbirlerine yaklaştırdı. Kalkınmanın ana faktörlerinden biri olan ve yeteneklerini, ilgi alanlarını keşfetmiş bireylerin, kendi işlerini kurarak, istihdama katkı sağlar hale geldikleri Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ile, eğitim programlarını tamamlayan  996 kişi kendi işini kurmuş oldu.
UMEM BECERİ 10 projesi ile  iş arayanların en son teknoloji ile yenilenen okullarda mesleki eğitim alıp, ardından iş sahibi oldular. TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve MEB koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri-(UMEM BECERİ 10) Projesinde, şu ana kadar gerçekleşen 104 eğitim sonucu 1.133 kişinin  çeşitli iş kollarında iş başı yapmalarını sağladı. 

GTO’DA İŞ HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN UYGULAMALAR

KOBİ’lere uygun faizli kredi anlaşmalarının sağlanması 
BP’den üyelerimize indirimli akaryakıt kampanyası
TOBB Nefes Kredisi
Üyelerin, Covid-19 testlerinden indirimli fiyatlarla yapılması için sağlık kuruluşları ile anlaşmalar
Üyelerden gelen taleplerin TOBB nezdinde ilgili Bakanlıklara iletilmesi ile çıkartılan teşvik ve destek paketleri
İş yeri faaliyet belgelerinin ücretsiz olarak alınması 
Akıllı Oda’ faaliyetleri kapsamında online işlemler bölümünün güçlendirilmesi ve Odaya gelmeden çoğu işlemin yapılması.
KOBİ’lerin üretimlerini arttırarak doğalgaz kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla çeşitli sanayi sitelerine odanın destekleriyle doğalgaz getirme projesi
Darıca Küçük Sanayi Sitesi’ne ihtiyaç olan  sosyal tesis kazandırılması
Daha önceki yıllarda üç kata yayılan Oda hizmet sisteminin, başka bir kata çıkmaya gerek olmaksızın tek bir katta toplayarak üyelerin hizmetine sunulması,
Üyelerin aidat borçlarını daha kolay şartlarda ödeyebilmesi için ilgili kurumlara yapılandırma taleplerinin iletilmesi ve olumlu sonuçlanması
Vergi ödemelerini düzenli yapan firmalara “Vergide Teşvik Sistemi” uygulaması, 
Sicil Affı
Çek Kanunu’nun yeniden düzenlemesi 
Taşınır Rehni Kanunu 
İhracatçıya hususi pasaport verilmesi 
İflas Erteleme
Sicil harçlarının odalarca tahsili
Kira,stopaj vergisinin kaldırılması

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ OLUŞTURMA PROJELERİNE İMZASI

Sanayiye nitelikli eleman yetiştirmeyi, ara elemandan aranan elemana kadar ihtiyaçları kendisine görev adleden Gebze Ticaret Odası, oda binasında oluşturulan İnovasyon Akademisi’nin (Robotik Kodlama ve Maker Atölyeleri ) yanı sıra, hizmet sektörüne nitelikli eleman yetiştirmeyi hedefleyen; Gebze Ticaret Odası Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gebze Muallimköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Turizm Meslek Lisesi), Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Bilişim Lisesi) gibi okullara verdiği destekle bu okullardan istihdama direk katkı sağlayacak gençlerin yetişmelerine katkı vermekte. 
GTO son dönemde, internet, bilişim, yazılım, robotik kodlama ve bilgi teknolojilerinin son dönemde gösterdiği baş döndürücü gelişim süreci ile sanayide de yeni gelişmelerin yaşanması üzerine Bilişim sektörüne nitelikli eleman yetiştirmeyi hedeflemekte. Mesleki gelişimin uygulamalı olarak yürütülmesi ve sanayiye nitelikli eleman sağlama noktasında etkin çalışmalar gerçekleştirilmesi amacıyla bölge meslek liselerinde atölyeler/laboratuvarlar kurarak öğrencilerin uygulamalı olarak mesleğin gerekliliklerini öğrenmelerine destek olmakta. 

SOSYAL ODA OLMA VE SOSYAL PROJELERDE ÖN SIRADA

Daha önce, Bilişim Vadisi’nin Bölgemize kazandırılması ile ilgili lobi çalışmalarının gerçekleştiren GTO, Tam Donanımlı Deprem Toplanma Merkezi’nin oluşturulması için lobi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için her fırsatta girişimlerini sürdürdü. Gebze Teknik Üniversitesi içerisinde Deprem Simülasyon Merkezi yapılması için söz alan GTO, Gebze Millet Bahçesi içerisinde Tam donanımlı bir Deprem ve Doğal Afet Toplanma Merkezi için de girişimlerini devam ettirmekte. Gebze Ticaret Odası, mesleki yeterlilik ve ehliyet sınavları için de önemli projeleri hayata geçiren bir oda oldu. Sınava girecek olanlar için diğer uzak bölgelere gitme gereksinimi olmaksızın üyelerin çalışanlarına ve bölge halkına yönelik mesleki yeterlilik sınavları ve sürücü adayları için kullanılan Elektronik Ehliyet Sınavı Merkezi‘nin (E-Sınav Merkezi) hizmete açılmasını sağladı. 
İhtiyaç sahibi ailelerin ücretsiz alışveriş yapabildiği, yardımlaşma ve toplumsal sinerjinin oluşması noktasında etkin bir rol üstlenen Dilovası gibi ihtiyaç sahibi insanların fazla olduğu bölgede hizmete açtığı Sosyal Etki Merkezi’nin kapsamını genişletip gıda ve temizlik malzemesi desteği sağlayarak bölgeye önemli bir sosyal destek hizmeti sağlamakta. GTO ayrıca, 4 ilçe için önemli bir eksiklik olarak hissedilen 5 Adet 112 Acil Servis İstasyonu’nun bölgeye kazandırılmasında önemli katkılar sundu. 

PANDEMİ DÖNEMİNDE DE GTO TEYAKKUZDA

Deprem ve doğal afetler sonrası yardım konusunda her zaman hazır olan ve kalıcı adımlar atan GTO, Gebze’ye kazandırılacak GTO,  öteden beri dünyamızın ve ülkemizin başından geçen doğal afetlerde de yardıma ilk koşan kurumlar arasında yer almakta. Covid-19 sürecinin başında itibaren bölge hastanelerine solunum cihazları, maske, eldiven, dezenfektan yardımlarına koşan GTO, hastaneler dışında İlçe Sağlık Müdürlüğü, kaymakamlıklar ve kamu kurumlarının  ihtiyaçları dahilinde destekler sağlamakta. GTO, aynı zamanda ihtiyaç sahiplerine gönderilmek üzere Gebze’de ki mahalle muhtarlarına maske, dezenfektan ve eldiven bağışında bulunmakta. Gebze’nin kanayan yaralarından biri olan Gebze Hal Binası’nın,  konumu itibari ile hal esnafının ve çevrede yaşayan insanlarımızın sıkıntı yaşamasına sebep olması nedeniyle, yeni yer tahsisi için gerekli lobi faaliyetleri gerçekleştiren ve bu konuda bir çok toplantı yapıp girişimde bulunan GTO, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hal Binası için yeni bir yer tahsis etmesi kararında yaptığı lobi çalışmaları ve girişimleri ile etkili oldu. 

GTO’DAN 2 YENİ PROJE

Gebze Ticaret Odası, 2020 yılında yapmış olduğu projeler ve hizmetlerinin ardından 2021 yılı için de üç yeni projeyi duyurmanın heyecanını yaşıyor. Bu projeler şunlar; 

MOBİL AŞ EVİ

Gebze Ticaret Odası,  Kızılay ile istişare ederek Türkiye genelinde hiçbir odanın henüz yapamadığı bir hizmeti devreye sokarak Mobil Aş Evi Projesini devreye sokmak üzere. GTO, mobil aş evi ile Türkiye’nin neresinde olursa olsun bir doğal afet yaşandığında tam donanımlı mobil mutfak ve personeli ile birlikte afet bölgesine intikal ederek burada zor durumdaki afetzedelere sıcak yemek hizmeti verecek. Bursa’da hazırlanan araç ve donanımlarının yakın zamanda tamamlanmasından sonra araç GTO’ya teslim edilecek. 

ÇAYIROVA POLİS KONTROL NOKTASI 

Gebze ve Bölgenin sorunlarını kendi sorunu olarak gören Gebze Ticaret Odası, üç yeni proje ile üyeleri ve bölge halkının yanında olmayı sürdürmekte. Çayırova D-100 karayolu üzerinde bulunan Polis Kontrol Noktasının yenilenmesi talebine de sessiz kalmayan oda, bu noktayı kullanıma uygun, trafiği aksatmayacak şekilde bir düzenleme ile yenileme kararı aldı. 

DARICA HİZMET KOMPLEKSİ  PROJESİ

Bir çok hizmeti ve projeyi hayata geçiren Gebze Ticaret Odası, bir toplumsal projeyi de 2021 yılı için planlarına dahil etti. Darıca sınırları içerisinde inşa edilecek olan Darıca Hizmet Kompleksi içerisinde, Taziye Evi ve Aş Evinin yanı sıra  içerisinde Türk Kızılayı’ na ait bir kan merkezi de bulunacak. 3’er katlı ikiz binadan oluşacak olan ve Proje çalışmaları süren  hizmet kompleksi inşaatının etki alanının geniş bir kitleye ulaşması ve içerisinde barındırdığı kuruluşlarla bölge insanına ve 4 ilçeye hizmet vermesi öngörülüyor 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.