TBB’den ‘Akıllı Şehirler’ sergisi!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyelerin de üye oldukları Türkiye Belediyeler Birliği’nin  (TBB) Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” Ankara ATO Congresium’da yapıldı.

TBB’den ‘Akıllı Şehirler’ sergisi!
16 Ocak 2020 Perşembe 16:16

Merkezi ve yerel yönetim temsilcileri ile sivil toplum kuruşları, akademisyenler ve bilişim firmalarını buluşturan, geleceğin dijital şehirlerinin oluşturulması ve doğru stratejilerin belirlenmesini hedeflenen kongre, 3 ana oturum, 12 panel, 6 seminer şeklinde gerçekleşti. 52’si belediyelere ait toplam 156 stanttan oluşan sergi alanının açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kongre çerçevesinde akıllı şehirler proje pazarı da ziyarete açıldı. 2 günde üzenlenen panellerde yerli ve yabancı toplam 113 konuşmacının yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlar sunumlarıyla Kongreye katkı verdiler.

Kongrenin açılış konuşmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından yapıldı.

DAHA AZ MALİYETLE DAHA VERİMLİ VE ETKİLİ HİZMET

Açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyelerin akıllı şehirlerle ilgili önemli çalışmalar hayata geçirdiğini, kimi belediyelerin şimdiden akıllı şehirlerle ilgili hem kurumsal kapasiteyi geliştirme hem de fiili uygulamalar yönünde adımlar attıklarını belirterek, “Tüm bu hazırlıklarla Türkiye, akıllı şehirler konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Belediyelerin akıllı şehir kavramı çerçevesinde altyapı, güvenlik, enerji, yönetim, eğitim ve öğretim, sağlık, bina ve ulaşım gibi alanlarda önlerinde çok geniş bir potansiyeli bulunuyor. Bu alanlardaki uygulamaların ortak amacı daha az maliyetle daha verimli ve etkili hizmet sunabilmektir." ifadelerini kullandı. Akıllı şehir hizmetleriyle insanların hayat kalitelerinin ne kadar yükseltilir ve kolaylaştırılabilirse vatandaşların da bu işi sahiplenme düzeyinin de o derece yüksek tutulabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, marka şehirler hedeflerine giden yolun akıllı şehir çözümlerinden geçtiğini de sözlerine ekledi.

AKILLI ŞEHİRLER HER ALANDA KONUŞULDU

Kongrenin ilk günündü, 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehirler ve Eylem Planı, Akıllı şehirler için temel politikalar, Yenilikçi Yerel Politikalarla Dönüşen Şehirlerimiz, Akıllı Şehirler ve Uluslararası İşbirliği konularında paneller düzenlendi ve konuşmacılar salondakilere bilgi aktarımında bulundular. TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan Mandal’da Akıllı şehirler için temel politikalar konulu panelde moderatör olarak yer aldı. Kongrede ayrıca ilk gün TÜBİTAK – TBB Olgunluk Değerlendirme Uygulama İşbirliği Protokolü İmza Töreni yapıldı. Kongrenin ikinci günü sabah oturumlarında  ise Akıllı Şehir Teknolojileri, Akıllı Şehirlerde Yenilikçilik ve Girişimcilik, Yerel Akıllı Şehir Stratejileri, Akıllı Şehir Teknolojileri 2, Akıllı Şehirlerde Yatırım ve Finans Yönetimi, Akıllı Şehir Yönetişimi ve Kapsayıcılık, Akıllı Çevre ve Doğa Kaynaklı Çözümler , Akıllı Bölge Uygulamaları, Akıllı Ulaşım ve Hareketlilik Çözümleri konularında 4 ayrı salonda paneller düzenlendi. Panellerde, Akıllı Şehirlerde Yenilikçilik ve Girişimcilik panelinde  TÜBİTAK TEYDEB Genel Müdürü Mehmet Aslan , Akıllı Bölge Uygulamaları panelinde Bilişim Vadisi Genel Müdürü A.Serdar İbrahimcioğlu’da konuşmacı olarak yer aldılar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.