Tehlikeli madde taşımacılığının yüz akı: Alışan Lojistik

Kimya sektörünün en önemli başlıklarından biri olan tehlikeli kimyasalların taşınması konusunda Türkiye’nin en bilinen ve en tecrübeli firmalarından olan Alışan Lojistik, profesyonel iş disiplini ile çözüm odaklı işler geliştirmeye devam ediyor.

Tehlikeli madde taşımacılığının yüz akı: Alışan Lojistik
25 Mart 2021 Perşembe 10:25

1985 yılından bu yana Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD)  taşımacılığı denilince ilk akla gelen firma olan Alışan Lojistik İcra  Kurulu Üyesi , İdari İşler Direktörü ve aynı zamanda Kimyasal Taşıma Araçları Temizleyicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Ayhan Özekin, Alışan Lojistik olarak, kimyasalların elleçlenmesinden, taşınmasına ve depolanmasına kadar olan süreçlerin tamamında sundukları  hizmet konusunda çok ciddi bir uzmanlıkları ve altyapıları olduğunu, bu alanda sürmekte olan yatırımları ve başarılı bir çalışma modeli  bulunduğunu belirtti. Özekin, gazetemize yapmış olduğu değerlendirmede şu bilgileri verdi;

PANDEMİDE KAPASİTE AZALMASI YAŞAMADIK

Şirketimiz, başta SQAS ve ADR mevzuatı olmak üzere,  uluslararası standartlar ve yasal mevzuatlar düzeyinde süreçlerini yönetmekte, yatırımlarını bu temel üstüne planlamaktadır. Ayrıca, özellikle tanker yıkama konusu, bizler gibi büyük firmaların çevreye karşı bir yükümlülüğü olduğu için de en hassasiyet gösterdiğimiz çalışmalardan bir tanesi de Tehlikeli madde taşıma tanklarının yıkanması konusudur. Dünya, koronavirüs salgını ile mücadele ederken pek çok ülke farklı yöntemlere başvurdu. Ancak, tümü tedarik zincirinin kesintiye uğramaması için  lojistik faaliyetlerini sürdürdü. Biz sektör temsilcileri ve firmaları bu tür  krizlere alışık ve üstesinden gelebilme kasına sahip bir sektörüz. Alışan’a baktığınızda ise, ağırlıklı olarak kimyasal madde ve FMCG lojistiği yaptığımız için,  gıda ve temizlik malzemesi sektörlerine verdiğimiz hizmetlerde bir kapasite azalması olmadı. Çarkların dönmesi ve tüketicinin temel ihtiyaçlarına ulaşabilmesi için tedarik zincirinin önemli bir halkası olarak görevimizin başında yer aldık, almaya da devam ediyoruz.

INTERMODAL TAŞIMAYA VE KATMA DEĞERLİ HİZMETLERE ODAKLANACAĞIZ

Alışan Lojistik olarak,  2019 yılında  hedeflediğimiz yıl sonu rakamlarına ulaşarak 726 milyon TL ile kapatmıştık. 2020 yılını da  pandemi ve diğer bütün olumsuzluklara rağmen makul bir büyüme ile kapattığımızı söyleyebilirim. 2021 yılına da, yaklaşık % 15 seviyelerinde bir büyüme hedefi öngördük. Umarım buna muvaffak oluruz.

Firma olarak, bu yıl da intermodal taşımaya ve operasyonlarımızda katma değerli hizmetlere odaklanmaya devam edeceğiz. Ayrıca, teknoloji ve dijitalizasyon anlamında çağın gereklerine uygun yeni çalışma ve iş yapış modülleri tasarlamak; müşterilerimizin iş takip sistemleriyle konuşan, entegrasyon kabiliyeti yüksek yazılım tekniklerini hayata geçirmek de yürüyen projelerimiz arasında.

KAPIDAN KAPIYA ETKİLİ VE GÜVENİLİR ULAŞIM SUNUYORUZ

Alışan Lojistik, bugün 500 adet öz mal araç filosu ve Türkiye genelinde 16 farklı lokasyonda çalışan bin 500 çalışanı ile uluslararası karayolu taşımacılığı hizmeti sunan köklü bir firma ve  markadır. 35 yıldan bu yana ağırlıklı olarak kimya ve hızlı tüketim malları Fast-Moving Consumer Goods (FMCG) sektörlerindeki müşterilerimize terzi dikimi hizmetler sunuyor; çoğunlukla kara ve deniz yollarını kullanıyoruz. Intermodal taşımacılık, aynı taşıma aracı ile iki veya daha fazla taşımacılık modu kullanılarak yapılan ve mod değişimlerinde araç içindeki yüklerin herhangi bir elleçlemeye tâbi tutulmadığı taşıma şeklidir. Biz de intermodal taşımacılık hizmetimizde müşterilerimize katma değer yaratacak, maliyetlerini azaltacak ve onlara sürat kazandıracak çeşitli ulaşım türlerini kullanarak, kapıdan kapıya hızlı, etkili ve güvenilir ulaşım hizmetleri sunuyoruz. Ülke çapındaki coğrafi büyümemizi sürdürmek, filomuzu gençleştirmek ve Katma Değerli Hizmet operasyonlarında yenilikler yaratmak olmazsa olmazımız. Entegre olarak kullandığımız taşıma modları, teslimat ve yüklemeler karayolu olmak üzere, denizyolu (Ro-Ro Servisleri) ve demiryoludur. Son yıllarda uluslararası operasyonlarımız arasında payı yükselen bir taşıma modu olan intermodal taşımacılık alanında partnerlerimizin de katkısıyla dünyadaki bütün güzergâhlar üzerinden taşıma planlaması yapmamız mümkündür.

YURT DIŞI TAŞIMALARIMIZ TOPLAM TAŞIMALARIMIZIN  % 40’INA SAHİP

Yurt dışı taşımalarımıza baktığımızda, toplam taşımalarımız içinde yaklaşık % 40’lık bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Ağırlıklı olarak Orta Avrupa ve Balkanlar’a taşıma yapıyoruz. Ortadoğu ise, herkes gibi bizim de ilgimizi çekiyor. Yurtiçinde ise Marmara, Trakya, Ege Bölgesi ve Çukurova Bölgesi’nden sonra tüm İç Anadolu Bölgesi’ndeki müşterilerimize hizmetler sunmak amacıyla 4 yıl önce Konya’da kendimize bir üst yarattık ve o bölgedeki yatırımlarımıza da hız kesmeden devam etmekteyiz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.