TOSB ‘da 4.Genel Kurul yapıldı!

Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB)  4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

TOSB ‘da 4.Genel Kurul yapıldı!
06 Şubat 2021 Cumartesi 15:37

Hem uzaktan bağlantıyla hem de salonda, pandemi şartlarına uygun fiziki katılımla hibrit bir şekilde gerçekleşen genel kurulda, geçtiğimiz yılın faaliyetleri aktarılarak yeni yatırımlar gündeme getirildi. Kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, tüm dünya ve Türkiye’nin önemli bir sınavdan geçtiği 2020 yılında çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirterek, “Yıllık 1,7 milyar dolarlık ihracatımız, 2,5 milyar dolarlık ciromuz, 85 faal fabrikamız, 21 yabancı sermayemiz, 17 Ar-Ge ve 1 inovasyon merkezimiz, 36 start up projesi, Hatice Bayraktar Endüstri Meslek Lisesi ve anaokulumuz ile dünyada örnek olan bir OSB. Otomotive hizmet veriyoruz ve uluslararası rekabetçilikteki en önemli gücümüz, ihtisas bir OSB’ye sahip olmamızdır. Her dönem yönetimlere gelecek olan arkadaşlar bu misyonla OSB’mizi daha ileriye taşımak zorundalar. Otomotiv tedarikçileri olarak geçen yılı yüzde 10 ila 20 arasında bir kayıpla kapattık. 2021 yılının bütün firmalarımız için çok başarılı geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu. 

2020’Yİ YÜZDE 10 - 20 ARASINDA KAYIPLA KAPATTIK

Zorlu bir yılı geride bıraktıklarını fakat bununla birlikte TOSB’un misyonunu gelecek kuşaklara aktarmaya kararlı olduklarını açıklayan Başkan Dudaroğlu, “Yıllık 1,7 milyar dolarlık ihracatımız, 2,5 milyar dolarlık ciromuz, 85 faal fabrikamız, 21 yabancı sermayemiz, 17 Ar-Ge ve 1 inovasyon merkezimiz, 36 start up projesi, Hatice Bayraktar Endüstri Meslek Lisesi ve anaokulumuz ile dünyada örnek olan OSB’lerden bir tanesiyiz. Otomotive hizmet veriyoruz ve uluslararası rekabetçilikteki en önemli gücümüz, bir OSB’ye sahip olmamızdır. Her dönem yönetimlere gelecek olan arkadaşlar bu misyonla OSB’mizi daha ileriye taşımak zorundalar. Otomotivciler olarak geçen yılı firmalarımıza göre değişkenlik addetmekle birlikte, yüzde 10 ila yüzde 20 arasında bir kayıpla kapattık. 2021 yılının bütün firmalarımız için çok başarılı geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı. 

TOSB VERİ MERKEZİ İLE AVANTAJ SAĞLAYACAĞIZ

TOSB bünyesinde yatırımların birçok kolda sürdüğünü de vurgulayan Dr. Mehmet Dudaroğlu, bir veri merkezi de oluşturmak istediklerini üyelerin münferit olarak yaptıkları lisans, donanım, enerji ve iklimlendirme sistemi yatırımlarını, “TOSB Veri Merkezi” ile konsolide ederek maliyet avantajı sağlamayı, ülke kaynaklarının verimli kullanılması ve teknoloji israfının önlenmesini amaçladıklarını beliren Dudaroğlu, TAYSAD Akademi –Otomotiv Teknoloji ve İnovasyon Merkezi Projesi ile de üye firma çalışanlarının uzmanlık - yetkinlik gelişimlerine destek olmayı ve yeni teknolojiler ile buluşmalarını amaçladıklarını sözlerine ekledi. 

EĞİTİM VE SOSYAL FAALİYET ÇALIŞMALARI SÜRDÜ

Genel kurulda 2020 yılında yapılan  çalışmalar ile ilgili katılımcılara bilgi aktarıldı. Devletten alınan 1 milyon TL destekle kurulan TOSB İnovasyon merkezine , 4 yeni birim daha katıldığı aktarıldı. Pandemi döneminde her türlü bilgi iletişimi; güney kavşağına 1 ve kuzey kavşağına 2 adet yerleştirilen LED ekranla güvenli bir şekilde sürdüğü,  TOSB ortak arıtma tesisinde atık suların geri kazanımı kapsamında yapılan çalışmalarla da yılda 52.560 m3 su tasarrufu sağlandığı anlatıldı. TOSB içerisinde yer alan otonom araç parkurunda ise üye firmaların çalışmaları ve otonom konulu etkinlikler devam etti. Yine TOSB içerisinde bulunan elektrikli araç şarj istasyonu ise üyelerle birlikte dışarıdan gelenlerin kullanımına açık TOSB’un eğitim alanındaki çalışmaları 2020 yılında da devam etti. TOSB Genel kurulunda, sanayicinin dijital dönüşümüne teşvikini amaçlayan ve 3D modelleme çalışmalarına imkan tanıyan, tasarım ve eğitim atölye birimleri ile dijital dönüşüm ofisleri devreye alındığı, 2020 yılında pandemi sebebiyle online gerçekleşen 61 eğitime 500’ün üzerinde kişi katılım sağladığı anlatıldı. Online olarak derslerin devam ettiği Gebze Teknik Üniversitesi’ndeki MBA programında, geçtiğimiz yıl üçüncü dönem mezunları verildiği  aktarılırken,  Hatice Bayraktar MTAL içerisinde yapılan iyileştirme ve geliştirmelerle de öğrencilerin pratik yapmasına imkan verecek olan atölye ve tezgahların sayılarının artırıldığı, kütüphanenin yenilenerek 1000 adetlik kitap bağışı gerçekleştiği belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.