‘Türk Malı’ algısı TTG’ye emanet!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesinde, 2018 yılında "ihracatın geliştirilmesi ve Türk malı algısının dünya pazarlarında güçlendirilmesi" amacıyla kurulan Türkiye Tanıtım Grubu'nun (TTG) kuruluş, görev ve faaliyetleri ile çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönetmelik resmi gazetede yayımlandı.

‘Türk Malı’ algısı TTG’ye emanet!
22 Kasım 2020 Pazar 15:59

Buna göre, TTG kurallarının toplantıları artık elektronik ortamda yapılabilecek.Ticaret Bakanlığı'nın, TTG'nin daha hızlı ve etkin karar almasının sağlanması amacıyla hazırlanan Türkiye Tanıtım Grubunun Kuruluş ve Görevleri Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

TİM’İN  BÜNYESİNDE KURULDU 

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Ticaret Bakanlığı yönetmeliğinde, "TTG, Bakanlıkça belirlenen ihracat politikaları, stratejiler, hedef pazarlar ve tanıtım faaliyetleri çerçevesinde, ihracatın geliştirilmesi ve Türk malı algısının dünya pazarlarında güçlendirilmesi amacıyla faaliyet göstermek üzere TİM nezdinde kurulmuştur" denildi. Yönetmelikle, TTG Danışma Kurulu'nun, üyelerin uzmanlık alanlarına göre daha sık toplanması ve karar almasının kolaylaştırılması için genel ve sektörel toplantılar düzenleme görevi verildi. Ayrıca  yeni nesil teknoloji kullanımının artması ve Kovid-19 salgınıyla iş yapma yöntemlerinin değişmesi göz önünde bulundurularak Yönetim ve Danışma kurullarının toplantıları elektronik ortamda gerçekleştirilmesine imkan tanındı. 

KURULLARIN GÖREVLERİ TANIMLANDI 

Yönetmelikte, TTG organlarından Danışma Kurulu’nun oluşum ve görevleri şu şekilde oluştu; 
 DANIŞMA KURULU:  Sektörler Konseyi başkan ve üyeleri ile İletişim Başkanlığı temsilcisi ve Bakanlığın ilgili Genel Müdürlerinden oluşur. İlaveten TİM´in teklifi ve Bakanlık onayı ile belirlenen TTG´nin faaliyet konuları ile ilgili uzman üyeler Danışma Kurulunda yer alır. Yazılı mazeret sunmaksızın üst üste iki toplantıya katılmayan uzman üyenin Danışma Kurulu üyeliği düşer. TTG Yönetim Kurulu'nun da, TİM başkanı, Bakanlıkça belirlenen bir Bakanlık temsilcisi ile TİM´in teklifi ve Bakanlık onayı ile Danışma Kurulu üyeleri arasından belirlenen üyelerden oluşur. 
 İCRA DİREKTÖRLÜĞÜ: Yönetim Kurulunun teklifi ve Bakanlığın olumlu görüşünü almak kaydıyla görevlendirilen bir İcra Direktörü ile yeterli sayıda uzman personelden oluşur. 
TÜRKİYE TANITIM GRUBU YÖNETİM KURULU 
İsmail Gülle, Çağatay Özdemir, Mehmet Tan, Fatih Kemal Ebiçlioğlu, İlyas Edip Sevinç, Ali Saydam, Ali Murat Vural, Ömer Şengüler, Cihat Alagöz ve Mustafa Kamar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.