‘TürkWaelz’ Yıldırım Metalurji ile geliyor!  

Gebze Muallimköy’de TürkWaelz A.Ş ile, bölgemizde faaliyet gösteren Metalurji fabrikalarının baca tozlarını toplayıp işleyerek  çinko oksit ve Çimento üreticilerinin hammaddesi olan Waelz Demir ürünü olarak 2 nihai ürün üretmeyi  planlayan ve bunun için yatırım yapmaya hazırlanan Yıldırım Metalurji’yi gazetemize konuk ettik. Firma yetkilisi M.Cevdet Yıldırım ile keyifle okuyacağınız bir röportaj hazırladık.

‘TürkWaelz’ Yıldırım Metalurji ile geliyor!  
30 Temmuz 2020 Perşembe 13:17

Kendisi, sektörde 32 yılı  geride bırakan  Yıldırım Metalurji ve kurmak istedikleri tesis ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Sayın Yıldırım, Yıldırım Metalurji ne zaman kuruldu ? Hangi iş kolunda yer alıyor? Kaç kişi İstihdam etmekte? Çalışmaları nelerdir kısaca bahseder misiniz?

Yıldırım Metalurji 2008 senesinde DOSB bölgesinde kurulmuştur fakat kökleri 1988 senesine kadar uzanmaktadır. 2012 senesinde İstanbul serbest Bölge şubesi faaliyete geçti. Firmamız çinko oksit, çinko tozu ve alüminyum külçe imalatında ağırlıklı olarak çalışmaktadır. Dilovası OSB içerisinde bir tesisimiz var. Aynı zamanda İstanbul Tuzla Serbest bölgedeki şubemizde ülkemizin önde gelen havacılık ve savunma sanayi projelerinde de alt yapımcılık hizmetleri vermektedir. Firmamız ciro olarak ürettiği ürünlerin % 80 ‘ini çeşitli AB üyesi ülkelere ihracatını yapmaktadır. Firmamızda halihazırda  22 personel istihdam edilmektedir. Yeni planladığımız proje ile inşallah ihracatımızı %95 seviyelerine taşıyıp, istihdam kapasitemizi yaklaşık 100 kişiye çıkarmayı hedeflemekteyiz.

Ürün çeşitleriniz ve yurt içi ve yurt dışı satışlarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Yıldırım Metalurji, çinko oksit ve çinko tozu pazarında Türkiye’de ilk kurulan firmalardan biridir. Daha önce Türkiye’de üretimi yapılamayan ve sadece yurt dışından ithal edilen çinko tozunu yerli üretimle ülke ekonomisinin ve sanayicisinin hizmetine sunan ilk firmayız. Ürettiğimiz yerli çinko tozu tamamen geri dönüştürülen hammaddelerden imal edilmektedir. Seneler önce bölgedeki metalürji fabrikalarının atık olarak denize attığı dolgu malzemesi vesaire olarak kullanılan kıymetli malzemeler bizim için çok değerli olup, %100 geri dönüşebilen hammaddelere dönüşmektedir. Firmamız daha sonra alüminyum geri dönüşüm sektörüne de  girerek 2010 senesinden itibaren demir çelik, otomotiv ve beyaz eşya sektörüne hammadde tedariki yapmaktadır. Daha önce bahsettiğim gibi ürünlerimizi ağırlıklı (%80) olarak yurt dışına ihraç ediyoruz . Yurt içinde ise  boya, kaplama kauçuk, yem ve seramik sektörlerine hitap ediyoruz.

Yeni yatırımınız Türkwaelz Metalurji  Baca Tozu Geri Kazanım tesisi ile ilgili gelişmeler nelerdir? Baca tozlarının geri kazanılması ile ilgili yeni bir tesis planlıyorsunuz? Bu projeden bahseder misiniz?

Yeni kurulacak olan ve şu an planları hazırlanan TürkWaelz A.Ş şirketimizde  yine çinko(waelz) oksit ve çimento üreticilerinin hammaddesi olan Waelz Demir ürünü olarak 2 nihai ürün üretmeyi  planlamaktayız. Üreteceğimiz çinko oksitin tamamını yurt dışına ihraç etmeyi hedefliyoruz, Demir Ürünün pazarlanması için yerli ve yurt dışındaki çimento firmalarıyla görüşüyoruz. Demir ürünü demir cevherlerinin kullanımına alternatif olarak içerdiği yüksek demir ihtivasıyla demir cevherinin kullanımını azaltarak doğal kaynakları korumak adına ekonomik ve çevreci bir alternatiftir.

Yapacağınız bu yeni yatırım hangi aşamada, bu işi yapan başka firma var mı? Çevreye zararı olduğunu düşünüyor musunuz?

Planladığımız yatırım şuan ÇED aşamasında olup bütün ÇED toplantılarımız yapılmış olup son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Türkiye’de aynı alanda çeşitli illerde 10 adet irili ufaklı faal veya  faal olmayan tesis bulunmakta. Ayrıca iki firma da bizim gibi yeni kurulum aşamasında. Ancak demir çelik sektörünün en büyük merkezlerinden biri olan Gebze bölgesinde kurulu yüksek teknolojiye sahip çalışan bir tesis bulunmamaktadır. Maalesef burada üretim sırasında  oluşan toz atıklar yüzlerce kilometre uzaktaki tesislere taşınmakta olup bu durum hem çevresel faktörler hem de fayda ekonomisi olarak çok büyük kayıplara sebep olmaktadır. Dolayısıyla bizim kurmayı planladığımız tesisin,  Gebze bölgesinin bir ihtiyacı olduğu çok açıktır.

Son sorunuza gelir isek bizim kurmayı planladığımız tesisin kullanacağı teknoloji bakımından Türkiye de emsali olmayan bir tesis olacağının garantisini verebiliriz. Tesisimiz çevresel yükümlülüklerinin farkında olan bünyesinde en son teknolojiyi barındıran çevre dostu bir yatırım olarak hedeflenmektedir. Tesisimizde emsallerimizde olmayan çift baca arıtma sistemi kurulacak olup 7/24  ve 365 gün online olarak çevre bakanlığının denetimi altında olacaktır. Ayrıca tesiste proseste kullanmayı planladığımız suyunda %100 ‘ünü  belediyenin ve bölgenin arıtma havuzlarında oluşan sulardan kullanmayı planlıyoruz, böylece geri kullanım sonucu doğal su kaynaklarının da korunması hedeflenmekteyiz.

Bu tesisin tamamlanması bölgeye ne gibi katkı sağlayacak? Hedefiniz iç piyasamı ihracat mı olacak?

Bölgeye her şeyden önce çevre bilincini ve üretimde kullanılan teknolojinin verimliliği, çevreye olan kazanımını hatırlatacak, gelecekte planlanan tesislere rol model olacaktır. Türk Mühendislik ve emeğinin birlikteliğiyle kalifiye çalışma arkadaşlarına sahip büyük bir istihdam gücü olacaktır. Projenin ilk safhasında direkt olarak 100 kişiye etki edecek olup ilerleyen safhalarda direkt ve dolaylı olarak 500 kişiye etki etmesini hedeflemekteyiz.

Bölgede oluşan atığın yine aynı bölgede katma değeri çok yüksek olan %95 i ihracat yapılacak olan ürüne dönüştürülecektir. Atığın Bölge dışına taşınmasından kaynaklanacak olan ekonomik israfın önüne geçilecektir. Bölgede oluşan atık suyun tekrar proseste kullanılması sağlanıp bölgenin doğal kaynaklarının korunmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tesisimize yurt dışından direkt yabancı sermaye yatırımı yapabilecek kalıcı, sektörde tecrübeli ortaklarla görüşme halindeyiz. Böylece yabancı kalıcı sermayeyi de sadece bölgemize değil ülkemize de kazandırmış olacağız. Kamil Uzunmehmet


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.