Uçtan Uca Yerlileşme

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, takım tezgahları sektöründe milli makine kulanım oranını yüzde 15 olarak açıkladı.

Uçtan Uca Yerlileşme
16 Ağustos 2019 Cuma 11:29

Hedeflerinin 2023 yılına kadar bu rakamı yüzde 25’e çıkarmak olduğunu söyleyen Varlık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı ve "uçtan uca yerlileşme" olarak da bilinen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını ise olumlu bulduklarını ifade etti. Türkiye’nin orta ve ileri  teknoloji üretmesi gereken 5 öncelikli alan hakkında da bilgi veren Varlık, TÜBİTAK içinde Ar-Ge ve Mükemmellik Merkezi kurulmasını, üniversitelerde ise “Takım Tezgahı Mühendisliği” alanı açılmasını önerdi.

AMAÇ 30 MİLYON DOLARLIK İTHALATI ÖNLEMEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, "uçtan uca yerlileşme" olarak da bilinen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilmesi ana amacıyla oluşturulan program ile 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na konuya ilişkin olarak yakın zamanda bir rapor hazırlayan Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, gelişmeyi sevindirici olarak değerlendirdi. Ülkelerin gelişmişlik seviyesi ile takım tezgahları sektörü arasında paralellik

bulunduğunu dile getiren Varlık, otomobil, savunma ve havacılık sanayisindeki gelişmelerin, takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı arttırdığını ifade etti.

TAKIM TEZGAHLARINDA % 15 YERLİ MAKİNE

Varlık, Türkiye’nin orta ve yüksek teknoloji içeren alanlarda sanayi gelişiminin devamı ve sürekliliği için yüksek teknoloji içeren; “5 ve Üzeri Eksenli İşleme Merkezi”, “Tornalama Merkezi”, “Kayar Otomat”, “Yatay İşleme Merkezi” ve “Eklemeli İmalat Makinesi (3D Metal Yazıcı)” tezgahlarının üretimine öncelik vermesi gerektiğini de kaydetti. Bu makinelerin üretimi için devletin desteğinin yanı sıra kamu-özel sektör-üniversite ağının da etkin işletilmesi gerektiğini vurgulayan Varlık, sektördeki yerli ve milli kullanım oranları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin takım tezgahları alanındaki ihtiyacın ancak yüzde 15’lik kısmının yerli makinelerle karşılanabildiğini aktaran Varlık, bu rakamın da yüzde 70’lik kısmını metal şekillendirme ile sac işleme makinelerinin oluşturduğunu belirtti. Varlık, özellikle otomotiv, havacılık, savunma sanayi gibi yüksek teknoloji üretiminin olduğu alanlarda yaklaşık 1 milyar dolar değerinde dışa bağımlı olduğumuzun altını çizdi.

“AR-GE VE MÜKEMMELİYET MERKEZİ” KURULMALI

TİAD olarak ihtiyaç duyulan takım tezgahlarının yerli olarak Türkiye’de üretilmesi için gerekli çalışmaları ortaya koyan rapor hazırladıklarını ve hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na hem de Savunma Sanayi Başkanlığı’na sunduklarını anlatan Varlık, sunulan yol haritasının faaliyete geçirilmesi için her zaman işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Varlık, “Gelişimin ve üretim sürecinin hızlı olabilmesi için hem Ar-Ge faaliyetleri hem de Metal İşleme Takım Tezgahı üretimi

için tüm firmaların ihtiyaç duyacağı, ancak yatırım/fayda maliyeti yüksek olan hassas makineler, ölçüm ve kontrol ekipmanları, test laboratuvarlarının içerisinde yer alacağı ‘Ar-Ge ve Mükemmeliyet Merkezi’ kurulmalıdır. Mükemmeliyet Merkezi üyelikli bir yapıya sahip ve tüm tezgah üreticilerinin kullanımına açık olmalıdır.” Dedi.

ÜNİVERSİTELERDE TAKIM TEZGAHLARI MÜHENDİSLİĞİ OLMALI

‘Gebze İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi’ ya da ‘TÜBİTAK MAM’ bu çalışma için harekete geçebileceğini belirten Varlık, bu çalışma için uzun vadeli bir ‘Master plan’ hazırlanması gerektiğini, yatırım yapacak olan firmalara en az 10 yıl boyunca finansman desteği garanti edilmesi gerektiği, kanun ve yönetmelik değişikliklerinden kaynaklanabilecek riskler minimize edilerek, uygulamalarda stabilite sağlanması gerektiğini söyledi. Varlık şu açıklamaları yaptı;

“Üretilebilecek Metal İşleme Takım Tezgahları ile birlikte metalürji (malzeme) alanında da çalışma yapılması elzemdir. Tezgah gövdesi olarak kullanılan dökümün hammaddesi ithal edilmek durumundadır. Üniversitelerde Takım Tezgahları Mühendisliği bölümü açılmalı. Zaten üniversitelerin mühendislik eğitimi veren fakültelerinin eğitim müfredatlarının takım tezgahlarının kullanımına uygun.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.