Uzlaşma sağlanamadı, söz arabulucuda!


Memur ve memur emeklilerine zam pazarlığı, uzlaşmazlıkla sona erdi. Oransal kısımda mutabakat sağlanamayınca taraflar masadan kalktı.


Oransal kısım hakem heyetine gidecek ve tahkim sürecine gidecek.  Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, memur ve memur emeklilerinin 2024 ve 2025’teki zam oranında uzlaşamazken, taraflar 11 hizmet kolunun tamamında anlaşma sağladı. Böylelikle memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Kamu TİS görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan müzakere süreci sona ermiş oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında dün saat 20.30’da başlayıp, bugün saat 03.40’da sona eren görüşmelerin ardından, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesinin sonuçlandığını belirterek, şöyle konuştu: “Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı.”

4688 SAYILI YASA YENİDEN DÜZENLENECEK

Sözleşmede, 11 hizmet kolunda ilave kazanımlardan oluşan 128 yeni ve revize maddenin bulunduğunu vurgulayan Yalçın, “291 hizmet kolu, 50 tane de genel olmak üzere toplam 341 maddenin olduğu bir kazanım skalası toplu sözleşmemizin sonucu. En önemli çözüm merkezi, toplu sözleşme masası. Uzun süredir emek veriyoruz, geceli gündüzlü çalışıyoruz, şu an saat gecenin 4’üne yaklaşmakta ve ancak içeriden çıkabildik ve imzalar ancak atılabildi. Bu da şunu gösteriyor; memur toplu sözleşmesinde 4688 Sayılı Yasanın değişme zaruretini bir kez daha işaret ediyor. Bu konuda da bir madde imzaladık. Memur toplu sözleşmesiyle ilgili 4688 Sayılı Yasayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının himayesinde düzenlemek için bir çerçeve oluşturmaya çalışacağız. Bu da çok kıymetli bir adım olacak.” dedi.

3600 EK GÖSTERGEDE  BERABER ÇALIŞILACAK

Toplu sözleşmede birçok ünvandaki çalışanların gözetildiği başlıkların olduğunu, 3600 ek gösterge konusunun da beraber çalışılacağı ve uygun bir zamanda hükümete teslim edileceğini belirten Yalçın, TİS’de  masaya gelirken birçok maddeyi  ele aldıklarını ve bunları  revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. belirten Yalçın, “3600 ek gösterge konusu beraber çalışılacak ve uygun bir zamanda hükümete teslim edilecek. Bu açıdan bu toplu sözleşmede masaya gelirken birçok maddeyle gelmiştik ve bunlar revize edilerek daha sonra 960 maddede tasnif edilmişti. Masadan çözüm üretelim diye olağanüstü gayret gösterdik. Hizmet kolu bazında çok önemli adımların atıldığını görüyoruz. Ülkemizin şartlarını dikkate alarak, ülkemizin şartları nispetinde olumlu yaklaşılan maddeler oldu. Şüphesiz daha fazla kazanım üretmek için elimizden gelen gayreti yine göstermeye devam edeceğiz.” Dedi.

yaşanmasına vesile oldu. Konserin sonunda Şehir Tiyatroları Şube Müdürü Lokman Ceyhan ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Turizm Ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz sanatçılara çiçek vererek teşekkür etti.


Sıradaki Habere Kaydır