Yapılandırma fırsatı kaçırılmamalı

SGK Gebze Merkez Müdürü Hasan Hüseyin Şenlik, SGK pirimlerini tam ve zamanında ödeyen, gerekli bildirimleri zamanında yapan kuruluşları ziyaret kapsamında Gazete Gebze’yi de ziyaret ederek, Teşekkür Belgesi takdim eden SGK Gebze Merkez Müdürü Hasan Hüseyin Şenlik, gazetemizde bir dizi açıklamalar yaptı.

14 Haziran 2021 Pazartesi 10:26

SGK ve hükümetin Haziran ayı başında çıkarttığı 7326 nolu borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili konularda da çarpıcı açıklamalar yaptı. Şenlik, SGK Merkez Müdürlüğü’nde 7.yıla geldiğini, kurumda en uzun süre müdürlük yapan yönetici olduğunu belirtirken, Gebze gibi metropol bir ilçede görev yapmanın zor olduğunu ancak tecrübe ve birikim getirisinin de olduğunu söyledi.

KÜÇÜK BİR İLÇEDEN İL STATÜSÜNDEKİ GEBZE’YE

''2015 yılında Gebze’ye geldim. En uzun süre görev yapan merkez müdürüyüm. Kırklareli’nin Vize ilçesinden buraya geldim. Küçük bir ilçede görev yaparken, daha büyük bir yerde görev yapma isteğim vardı. Demek ki dua kapımız açıktı ki en büyük ilçeye Gebze’ye tayin oldum. Banim için güzel oldu. Hem geçen sürede tecrübelerim arttı, hem de Gebze gibi kurumsallığın çok olduğu bir ilçede görev yapma şansını buldum. Bizi memnun eden Gebze’de işyerlerinin fazla oluşu, kurumsal firmaların çokluğu ve SGK’nın bu manada büyüyüp gelişmesine bu işyerlerinin olumlu katkı sunmasıdır. Bizim için 2 çalışanın olduğu bir berber dükkanı da işyeridir, 4 bin çalışanın olduğu bir fabrikada işyeridir. Gebze’de büyük işyerlerinin fazla olması, kuruma da olumlu katkı sunmakta. İşyerlerini büyük ya da küçük diye ayırmıyoruz ama işleyişte, istatiksel olarak büyük yada küçük işyerleri diye kendi içimizde ayırıyoruz. Daha önce SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı olarak üç kurumdan oluşan yapı, 17 Mayıs 2006 tarihinde hükümetimizin aldığı radikal bir kararla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olarak büyük bir değişimle tek bir çatıda birleştirildi. SGK’nın kuruluşu olan 17 Mayıs haftasını her yıl Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutluyoruz. Kocaeli Bölgesi ve Gebze bu anlamda şanslı bir bölge. Büyük şirketler ve kurumsal firmalar burada çoğunlukta. O yüzden SGK bildirimlerinde sorun çıkmayan bir bölge olarak her zaman bizim işlerimizi kolaylaştırmaktalar. Kurum başkanımız, 17 Mayıs SGK haftası dolayısıyla bir uygulamayı hayata geçirerek, 5 yıl primlerini düzgün ödeyen, zamanında belge ve form girişlerini yapan, beyanlarında eksik bulunmayan işyerlerimize, kuruluşlarımıza “teşekkür belgesi” verme kararı aldı.. Biz de bu manada Gebze’de bu niteliklere uygun iş yerlerimizi ziyaret edip belgelerini takdim ediyoruz. Vatanına en iyi hizmet yapan, görevini en iyi yapandır. Biz de bu anlayışta, görevini en iyi yapan işverenlerimize kurum olarak bir jest yapmak istedik.

PANDEMİ ŞARTLARINDA YAPILANDIRMA NEFES ALDIRIYOR

Pandemiden dolayı dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel bir daralma var. Bu tabi ki ülkemizdeki esnafımızı ve işverenimizi de etkiliyor. Bunun için kurum olarak, onların yanında olmak, hükümetimizin de isteği ile ödenmeyen SGK borçları, vergi borçları vs, bir çok alanda yapılandırmalar ve kanunlar çıktı. Burada amaç, ödeme zorluğu çeken vatandaşlarımız, işyerlerimiz ya da şirketlerimizin borçlarını peşin ya da taksitler halinde ödeme imkanı sağlamak, peşin ödemelerde biriken faizlerini kaldırmak, vatandaşlarımızın faiz yükünü kaldırmak için yapılandırma hayata geçirildi. Geçtiğimiz yıl Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7256 sayılı Kanun çıktı ve vatandaşlar, 2020 Nisan ayı ve önceki borçları bu yapılandırma sayesinde peşin yada taksitle ödeme imkanı getirildi. Vatandaşlarımız bu fırsatı iyi değerlendirdi, çok da büyük ilgi gördü. Ancak malum pandemi döneminin uzaması, kısmi kapanma ve kısıtlı çalışma imkanının ticari yaşamı olumsuz etkilemesi sonrası, bu yapılanmadan 1 yıl sonra bu kez 7326 sayılı yeni bir yapılandırma daha, 9 Haziran’da Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanıp, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yeni yapılandırma, bir önceki yapılandırmada ödeme sıkıntısı çeken, o dönem başvuru yapmakta gecikmiş vatandaşlarımıza yeni bir fırsat olarak çıkartıldı.

BU YAPILANDIRMA İÇİN VATANDAŞLARIMIZA ÇAĞRI

Yeni çıkartılan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına dair kanunla borçlara yapılandırma geldiğini belirten SGK Gebze Merkez Müdürü Hasan Hüseyin Şenlik, SGK borcu olan ve ödeme sıkıntısı çeken işyerlerine ve esnaflara çağrı yaparak, “ Bu yapılandırma çok önemli. Özellikle borçlu vatandaşlarımıza, borçlarını peşin ödemeleri halinde çok ciddi avantajlar sağlıyor. Bu yapılandırmada ana borcun peşin ödenmesi halinde çok ciddi faiz silme fırsatı doğuyor. Borçların faizlerinin neredeyse tamamı siliniyor diyebilirim. Taksitli ödemelerde de işverenler açısından bazı avantajlar var. İlk taksiti ödendikten sonra o borç, borç olmaktan çıkıyor. Bu da bazı işyerlerimizin, KOBİ’lerimizin, ihracat yapan firmalarımızın talep ettikleri ’Borcu Yoktur’ belgesini almada büyük kolaylık getiriyor. Bu yapılandırmayla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıldı. İş verenler, işyerleri internet üzerinden E-devlet ve e-bildirge aracılığıyla müracaat yapabiliyorlar. Eğer kafalarına takılan bir soru varsa kurumumuza gelip ayrıntılı bilgi alabilirler.'' Tunahan KAHRAMAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.