Sayfa Seç

Yarım asırlık tecrübe; Ensar Otomotiv

reklâm

Yazar hakkında

Genel Yayın Yönetmenimiz Kamil Uzunmehmet, Ensar Demirhan’la keyifli bir söyleşi yaptı. İşte duayen ismin anlattıkları ve oto tamir sektörünün son durumu; 

ENSAR DEMİRHAN KİMDİR?

1958 Bayburt doğumluyum. 1978 de Gebze’ye geldim. 1980 yılında Ensar Otomotiv’i kurarak bu sektörde işe başladım. Benim asıl mesleğim oto elektrikçiliği. Mesleğe ilk olarak oto elektrikçi ustası olarak başladım. İlerleyen dönemde tamir bakım ve yağ değişiminin yanına  yedek parçayı da kurdum. Firmamızda 10-12 usta ve kalfa istihdam ediyoruz. Demirhanlar Oto Sanayi Sitesi4nin en eski esnaflarından biriyim.

DEMİRHANLAR OTO SANAYİ SİTESİ ARTIK YETMİYOR

51 yıldır bu sektörde yer aldığını, Ensar Otomotiv’in bulunduğu Demirhanlar Sanayi Sitesi’nin artık buradaki esnafı ve araç trafiğini kaldırmadığını belirten Ensar Demirhan, “Bu site, her geçen gün artan araç sayısına artık cevap veremez duruma geldi. Bizim büyük ve daha düzenli  bir sanayi sitesine ihtiyacımız var. TOKİ’nin veya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir dönüşüm projesi ile yeni bir site yada çarşı yapıp şehirdeki tüm oto tamircilerini bir araya toplaması gerekiyor. Ama bunun şu an için zor olduğunu da biliyoruz. Eğer bu dönüşüm yapılacaksa esnaf arkadaşların zararına olmaması lazım. Çünkü Gebze her geçen gün büyüyor. Bu site artık merkezde kalmış durumda. Etrafımızda büyük AVM’ler ve ticari alanlar var. Oto sanayisi olarak burada olmak bir sıkıntı. Mahalle aralarında bulunan tamirci arkadaşlarda sıkıntı çekmekte. Bir yandan Belediyenin sıkıştırması, ruhsat alamamaları en önemli sorun. Trafik ve araç parkları da ayrı bir sorun. Umarım en kısa sürede bizim için de bir proje hazırlanır ve oto tamircilerinin dönüşümü yapılır.

OTO TAMİR BAKIM DÜKKANLARI ŞEHİR İÇİNDE OLMAMALI

Demirhanlar Sanayi Sitesi ve diğer oto sanayi esnaflarımız için yeni bir alan yapılması konusunda geçmiş dönemde girişimlerimiz oldu. Belediye başkanımız bu konuyla ilgileniyor ama nereye kadar gelindi bilmiyorum. Demirhanlar Oto sanayi Sitesi 1977 yılında kurulan bir site. Burası özel mülk. Buradaki dükkanların çoğunluğu mal sahibi.  Şehirdeki oto sanayicileri için Pelitli köyünde bir yer yapılacak denildi  ama bu çalışma yürümedi. O dönem boş arazileri çıkarttırdık, bir planlama yaptık ancak yol alamadık. Bizim ileride durumumuz sorun olacak. Artık merkezde kalan bir bir bölgeyiz. Şimdilik idare ediyoruz ama acilen bir yer yapılıp, oto tamircilerinin orada toplanması lazım.

YENİ OTO TAMİR DÜKKANLARINA İZİN VERİLMEMELİ

Şehir içinde ardı ardına açılan teknik servis adı altında açılan oto servislerine izin verilmemeli. Hem şehrin yükü artık bu dükkanları kaldıramıyor, hem de bu yetkili servis adı altında vatandaşları fahiş fiyat dayatıyorlar. Sadece yetkili servislerde arabaların tamiri olsaydı bu arabalara kimse binemez. Bizimle rekabet edemiyorlar. Garanti süresi bitmiş bir aracı o tür merkezlere götürdüğünüzde 2-3 katı faturalar çıkarılıyor. Örneğin normal bir otomobilin trigel değişimi yetkili servislerde 6-7 bin TL olurken bizim buradaki oto sanayi dükkanlarımızda 1-2 bin TL civarında. Üstelik orijinal parça garantisi de var. Yan sanayi kullanmak her zaman risktir o yüzden orijinal parça kullanıyoruz. Vatandaş neden gidip oralara 2-3 kat fiyat ödesin ki? Ama yanıltıyorlar. Orijinal parça ve ustalık anlamında yanıltılıyorlar. Ama bize tamir, bakım ve yağ değişimi için gelen araç sahipleri hizmetimizi ve fiyatlarımızı gördükten sonra araçlarını sürekli bize getiriyorlar. Halen Ensar Otomotiv olarak her marka aracın Yağ değişimi, tamir bakım, elektrik arızaları ile her marka aracın yedek parça temini ile ilgili hizmet vermeye devam ediyoruz.

GEBZE BELEDİYEMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Demirhanlar Sanayi Sitesi’ne Gebze Belediyesi’nin katkılarının olduğunu belirten oto tamir bakım sektörünün duayen ismi Ensar Demirhan, “ Belediyemiz ve hizmetlerinden memnunuz. Yollarımızı asfaltladılar, ara sokaklarımıza bile asfalt döküldü. Ben buradaki esnaf arkadaşlarım adına başkanımıza teşekkür ediyorum. Ancak sitemizin peyzaj ve genel temizlik anlamında eksikleri var. Çöplerimiz alınamıyor. Umarım Gebze Belediye Başkanımız Zinnur Büyükgöz kısa bir zamanda bu ihtiyaçlarımıza da karşılar.  Çarşımız bakıldığında güzel bir görüntüsü yok. Eski bir çarşı olduğu için esnaflarımız bir yenileme çalışmasına gitmediler. Anladığım kadarıyla Belediyemiz bu bu dönem alt yapıya ağırlık verdi, inanıyorum ki kısa bir zaman sonra bizim taleplerimize de cevap verecektir.”  Kamil Uzunmehmet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Videolar

Yükleniyor...

Son Yorumlar