Yine ihracat, yine rekor !

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla mayıs ayı geçici dış ticaret verilerini, Ankara'da düzenlediği toplantıyla açıkladı. Mayıs ayında Türkiye'nin ihracatı, pandemi nedeniyle oluşan küresel talep daralmasına rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 65,5 artışla, 16 milyar 480 milyon dolara ulaştı.

Yine ihracat, yine rekor !
03 Haziran 2021 Perşembe 17:36

Nisan ayı ile beraber son beş ayı üst üste rekorla kapatan ihracat ailesi, geçtiğimiz ay bayram ve hafta sonu tatillerinin iş günü sayısını düşürmesi ve tam kapanma tedbirlerine rağmen tüm zamanların en yüksek ikinci mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi. İhracatçı; ocak-mayıs döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3 artışla 83 milyar doları da geçmesiyle Cumhuriyet tarihinin en yüksek ilk 5 aylık ihracatına imza attı.

MAYISTA 25 SEKTÖR İHRACATINI ARTIRDI

Mayısta 2 milyar 131 milyon dolarlık ihracatla Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörü uzun zaman sonra liderliğe yükselirken, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 25 sektör ihracatını artırdı. Birçok sektörde artışlar yüzde yüzleri de geçerken, Çelik sektörü, 1 milyar 745 milyon dolarla, tarihinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi. Mayısta Türk bayrağını 214 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başaran ihracatçı ailesi, 175 ülkeye ihracatını artırdı. Türk ihracatçı, son 12 ayda 193 milyar doları da geçmesiyle, 200 milyar dolarlık ihracat hedefine emin adımlarla ilerlendiğini gösterdi. Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 179 ülkeye toplam 4,75 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi.

200 MİLYAR DOLARLARA HEP BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ

TİM Başkanı İsmail Gülle, Mayıs ayı ihracatıyla beraber, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-mayıs dönemi ihracatını da gerçekleştirdiklerini belirtirken, “Son 12 ayda 193 milyar 267 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek, yıllık ihracat hedefimiz olan 184 milyar doların üzerinde bir seviyeye eriştik. İnşallah, 200 milyar dolarlara hep birlikte ulaşacağız. İhracat ailesi, dünyanın birçok noktasıyla doğrudan teması olması nedeniyle risk altında. Ayrıca, önemli pazarlarımızın aşı pasaportu uygulamasına başlamış olması, pazara erişimi noktasında çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. İhracat ailemiz, hükümetimizden, aşılama programında öncelikli gruplar arasına dahil edilmeyi talep etmektedir” dedi.

OTOMOTİV LİDERLİĞİ KİMYEVİ MADDELERE BIRAKTI

Mayıs ayında demir-çelik sektörü 1 milyar 745 milyon dolarlık ihracatla, tarihinin en yüksek aylık ihracat performansına imza attı. Bu ay; 2 milyar 131 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörde liderliğe yükselirken, 1 milyar 882 milyon dolara ulaşan Otomotiv sektörü  ikinci, 1 milyar 745 milyon dolara ulaşan Çelik sektörü  ise üçüncü oldu. Mayıs ayında en güçlü artış performansına imza atan sektörler; yüzde 134 artışla 136 milyon dolara ulaşan Gemi ve Yat sektörü; yüzde 114 artışla 1 milyar 745 milyon dolara ulaşan Çelik; yüzde 113 artışla 490 milyon dolara ulaşan Mücevher sektörleri oldu

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKE YİNE ALMANYA

Türk ihracatçısı bu ayda ülke bayrağını 214 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başarırken, Mayıs ayında, en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke; 1 milyar 405 milyon dolarla Almanya, 1 milyar 149 milyon dolarla ABD ve 1 milyar 105 milyon dolarla Birleşik Krallık oldu. Mayıs ayında, ülke gruplarına göre ihracatta ise, en büyük pazar olan Avrupa Birliği'ne (AB-27) ihracatı yüzde 71 artışla, 6,8 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak yüzde 41,2 pay aldı. AB haricindeki diğer Avrupa ülkeler ile birlikte  Avrupa kıtasının, ihracattaki payı ise, yüzde 55,8 oldu. Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 2,4 milyar dolar; Afrika kıtasının tamamına 1,6 milyar dolar; Uzak Doğu ülkelerine 1,4 milyar dolar; Kuzey Amerika'ya ise Mayıs ayında  1,3 milyar dolarlık; ihracat gerçekleştirildi.

KOCAELİ’DE KİMYEVİ MADDE İHRACATI 392 MİLYON DOLAR ARTTI

TİM’in açıkladığı verilere göre, Mayıs ayında Birleşik Krallık'a mücevher ihracatının 146 milyon dolar, İspanya'ya hazır giyim ihracatının 144 milyon dolar, Almanya'ya otomotiv ihracatının 136 milyon dolar, Çin'e madencilik ihracatının 100 milyon dolar ve Fransa'ya da otomotiv ihracatının ise 97 milyon dolar arttı. İstanbul'un çelik ihracatı 520 milyon dolar, Kocaeli'nin kimyevi maddeler ihracatı 392 milyon dolar, İstanbul'un hazır giyim ihracatı 378 milyon dolar, Bursa'nın otomotiv endüstrisi ihracatı  310 milyon dolar artış gösterdi.

68 İL İHRACATINI ARTIRDI; 3 İL REKOR KIRDI

Türkiye geneline bakıldığında, Muğla, Karabük ve Burdur tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını, mayıs ayında gerçekleştirirken, 68 ilde ihracat arttı. Mayısta, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il  sırasıyla; yüzde 72 artışla 6 milyar 577 milyon dolarla İstanbul, yüzde 104 artışla 1 milyar 174 milyon dolarla Bursa, yüzde 81 artışla 1 milyar 128 milyon dolarla Kocaeli oldu. En dikkat çekici artışlar; yüzde 413 artışla 27 milyon dolara ulaşan Rize, yüzde 241 artışla 41 milyon dolar ihracat yapan Osmaniye ve yüzde 215 artışla 37 milyon dolarlık ihracata imza atan Çorum oldu

İHRACAT AİLESİNE 1210 YENİ FİRMA KATILDI

İhracat ailesine yeni katılımlar da her ay olduğu gibi mayıs ayında da hız kesmedi. 1210 firma, mayıs ayında ilk kez ihracat yaptı. İhracata yeni başlayan bu firmalar, mayıs ayında 60,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılbaşından bu yana ilk defa ihracat yapan firma sayısı 7 bin 577'ye ulaştı. Bu firmalar toplamda 773 milyon dolar ihracat yaptı. Genel tabloya göre ise, ay içerisinde toplam 39 bin 501 firma ihracat gerçekleştirdi. Mayısta, miktar bazında ihracat ise; geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 37,1 artarak, 14,7 milyon ton olarak gerçekleşti. Türk lirası ile açılan beyannamelere göre, 179 ülkeye toplam 4,75 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildi. 6 bin 335 firmamız ihracat işlemlerinde Türk Lirasını tercih etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.