Zengin kentin zengin bekçileri olmalıyız!

TÜPRAŞ Genel Merkezi’nin İstanbul’a taşınma kararı sonrası Kocaeli’nde bulunan odalar ard arda toplantılar yaparak, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştılar.

Zengin kentin zengin bekçileri olmalıyız!
09 Ağustos 2019 Cuma 14:13

Bir araya gelen odalar ve esnaf birliği ortak bir basın açıklaması yaparak, durumu yakından takip ettiklerinin mesajını verdiler. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’de gazetemiz genel koordinatörü Kamil Uzunmehmet’e konuyla ilgili görüşlerini aktardı. Çiler, yıllardır bu tehlikeyi anlatmak istiyorduk, ama Kocaeli her nedense buna duyarsız kalıyordu. Şimdi başlarına geldi ve durumun vahamiyetini anlamış oldular.  Biz zengin kentin fakir bekçileri olmayacağız diyordum her seferinde. Tüpraş ya da diğer firmalar,  yasalar  gereği merkezini götürebilir, vergisini merkezinin olduğu İl ya da ilçeye yatırabilir. Bu tehlike Kocaeli’nde her zaman vardı. Biz yıllardır söyledik, hala söylüyoruz. Burada üretim yapan, buranın kaynaklarını kullanan firmalar vergilerini bulunduğu İl ya da ilçeye ödesin diye sürekli gittiğimiz yerlerde, katıldığımız toplantılarda seslendirdik. Bunun yasal olarak düzenlenmesi, kanun altına alınması lazım.” Dedi.

CUMHURBAŞKANI ÇALIŞMA YAPTIRIYOR

Konunun  Mayıs ayında TOBB Genel Kurulu’nda da gündeme geldiğini ve o kongrede Cumhurbaşkanımızın  üretim yapan firmaların bulundukları kentte vergi ödemeleri dahil katkı yapmaları için bir çalışma yaptırdığını söylediğini hatırlatan GTO Başkanı Çiler, “ Bizim bu konuda büyük kaybımız var bu konuda. 6360 sayılı  belediyeler yasasına göre Büyükşehir toplanan vergilerin % 6’sını gelir olarak alıyor. Bu gelir ilçelere nüfusları ve yüzölçümlerine göre de dağıtılıyor. Bu pay neden veriliyor? Bu işletmeler, firmalar üretim yapmak için eleman, ürün, hammadde taşıyor bizim yollarımızı kullanıyor. Bu yolları, çevre düzenlemelerini kim yapıyor? Yerel yönetimler yapıyor.

MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Yapılacak tek şeyin yasal düzenleme olduğunun altını çizen Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, “TÜPRAŞ giderse Kocaeli ciddi manada kayıp yaşar. Ama bu olay umarım bir kırılma noktası olur. Gerekli yasal düzenlemeler yapılır ve Tüpraş gibi firmalar bu kentte kazandıklarını bu kente harcamak durumunda kalır. Burada, siyasi partilerimize,  milletvekillerimize, Ankara’da ki bürokratlarımıza büyük görev düşüyor. Çıkartılacak bir yasa ile “Herkes üretim yaptığı Belediye sınırları içerisinde Vergi dairelerine vergisini yatıracak” hükmü yasayla garanti altına alınırsa bu gibi hadiseler yaşanmaz.  Yasa çıktıktan sonra burada üretim yapan firma, fiziki olarak binasını mı taşır, merkezini mi taşır ne istiyorsa onu yapsın. Ama vergisini bulunduğu İl ya da İlçeye ödemek zorunda. ”

ZENGİN KÖYÜN ZENGİN BEKÇİLERİ OLACAĞIZ

Yıllardır bu bölgede ‘Zengin kentin fakir bekçileri’ olduk. Biz Gebze’ye KDV İhtisas Vergi Dairesi’ni getirdik. Burada üretim yapan firmalarımıza kolaylık için bu vergi dairesini buraya açtırdık. Sırf ihracat yapan firmalarımız 3 hafta içerisinde ÖTV ve  KDV alacaklarını alsın diye. Ama şartımız burada üretim yapıp, buranın vergi dairesine kayıtlı olmaktı. İşte yeni yasa ile de burada üreten vergisini burada verecek. O zaman kaynaklar çok daha verimli kullanılır. Biz de zengin kentin zengin bekçileri oluruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.