Engellilerin gözünden Recep Tayyip Erdoğan


Furkan Uğur Eşitti

Furkan Uğur Eşitti

04 Eylül 2020, 09:33

Efendim: aslında çok farklı bir konuyu işleyecektim. Ancak Cahit hınıslıoğlu ağabeyimle bir istişare yaptıktan sonra aklıma doksanlı yılların Türkiye’si geldi.

İş bulamayan engellilerin kapı, kapı torpil aradığı zamanları hatırladım birden.

Okula kabul edilmeyen engelli annelerinin gözyaşlarını yeniden yüreğimin en derininde hissettim, babaların yöneticilere sitemlerini yeniden duyar gibi oldum, ve okula kabul edilmeyen engellilerin mahsun mahsun evlerine dönüp kendilerine açılacak kontenjanları bekledikleri günlere kıza kıza tuşlara dokundum.

 Ve bizim mahallenin deli kanlılarından Birtanesi olan Ozamanın Tayyip ağbisi, Şimdilerdeise Cumhurun Reisi olan bir yiğidin  o yıllarda İstanbulun Belediye Başkanı olduğu günler canlandı birden.  Ve Bu yiğit adamın Herkesin hayal olarak gördüğü işleri  başarmasından dolayı millet düşmanlarının korkmaya ve saldırmaya başladığı günlerin hiçte geride kalmadığını,  o dönemde içeriden saldırılan adama şimdilerde hem içeriden , hemde dışarıdan saldırıların artarak devam ettiği bu günlere şanlı bir hizmet tarihi yazılarak nasıl gelindiğini düşündüm. Ve bu günleri bizlere yaşatan cenabı hakka şükürler ettim.  Herkesin bu olmaz bu yapılamaz dediği işleri yapan bu yiğit adam yapılamaz denen ne kadar iş varsa hepsini biz engelliler için yaptı.

 Tayyip ağbi bir hayali daha gerçekleştirdi.  bir görme engelliyi kendisine belediye başkan danışmanı olarak aldı. Ve işte tamda o yıllarda bu gün engellilerin yaşadığı Ak günlerin işaret fişeği atılmış oldu. Ak kadroların iktidara geldiği günler  hafızalardaki yerini dün gibi taze tutuyor.   3-11-2002 yılı engelliler için bir milat olarak kabul edilmeli desem aslında hiçte abartmış olmam. Şimdi gelin bu yiğit adamın engelliler için nasıl hizmetler yaptığını birlikte hatırlayalım. · Seçildiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın daha beşinci ayında yerel yönetimlerde Türkiye’de ilk defa Engelliler Koordinasyon Merkezi’ni kurdu ve törenle açılışını yaptı.

· Evinden çıkamayan, Güneş’i bile göremeyen engellilerin evinden çıkıp hayatın güzellikleriyle tanışması ve hayata güçlü bir şekilde devam edebilmesi için ülkemizde İlk defabir Engelliler Kampı açtı. Biliyor musunuz, dünyada çok az belediye engelli hemşehrilerine bu hizmeti veriyor. İstanbul içinden ve dışından on binlercemiz bu hizmetten faydalandı.

· Engellilerin engelsiz seyahat edebilmeleri için ilk defa İstanbul’da engellilere uygun otobüs alımını başlattı. Şu anda İstanbul’da neredeyse engel çıkaran otobüs kalmadı.

· Saymakla bitmeyecek nice hizmetler. Ya Başbakanlığı’nda?

Biliyor musunuz? RECEP TAYYİP ERDOĞAN öncesi;

· 3318 engelli bakılmak için bakımevlerinde sıra bekliyordu. “Ben öldükten sonra yavrum ne olacak?” acısını çekmeyen bu ısdırabı bilemez. Ya şimdi? Sıfır.

· Sadece ailesi SSK’lı veya memur olan engelli çocuklar rehabilitasyon alabiliyordu. Ya şimdi? Hepsi.

· Ağır bir engeli olan kardeşimize bakmak için aileden biri de çalışamıyor, adeta ailenin fakirleşmesine katkı yapıyordu. Ya şimdi? Her aay asgari ücret maaş alabiliyor.

· "Sağlamlara hele bir bulalım” dendiği, sanki engelliler üretemez, çalışıp ülkesine, ailesine ve kendine faydalı olamaz sanıldığı dönemler yaşadık. Ya şimdi? yüz binlercemiz iş sahibi oldu, devlet memuru olma imkan vanaları sonuna kadar açıldı. Öğretmen olabilecek engelliden daha fazla sayıda kontenjanlar verildi.

· "Hukuk önünde herkes eşit” deniyordu lakin bir çok ilan veya açıklamalarda “Bedensel veya zihinsel sakatlığı olmamak” gibi çok çok özel şartlar belirtiliveriyordu. Ya şimdi? Ayrımcılık suç ve dünyada bu aryımcılığı yapanlar 6 aydan 1 yıla hapis cezasıyla yargılanıyor.

Hangi birini sayalım?

Sağlıktaki insan onuruna uygun değişimi mi?

Spordaki lisanslı engelli sporcu sayısının 2 binden 40 bine çıkması sonucunda uluslararası müsabakalarda ülkemizi gururla temsil etmemizi mi?

Önümüzden kalkan üniversite, kültür, din hizmetleri alanındaki engelleri mi yoksa kamunun, toplumun hatta ailemizin nazarındaki iade edilen itibarımızı mı?

İşte milat dememin sebepleri. Gerisini engellilerin yüreklerine bırakıyorum vesselam.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.